Kreće li Kurti u vojnu akciju na sjeveru Kosmeta: Vojska Srbije spremna da odbrani narod i svetinje!
Kurti bez podrške obavještajnih struktura i pojedinih političara vodećih zemalja NATO ne bi sprovodio sadašnji scenario potpune okupacije Kosova, ali ipak se neće usuditi da krene u vojnu akciju etničkog čišćenja Srba sa Kosova i Metohije, smatra general u penziji Mitar Kovač.
Situacija u južnoj srpskoj pokrajini radikalizuje se iz dana u dan, Kurtijevi specijalci sve žešće maltretiraju Srbe, a direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Petar Petković objavio je da, prema saznanjima BIA, Priština planira da sprovede etničko čišćenje do Vidovdana.
Na djelu je opšti informacioni rat sa namjerom da se razori Srbija i naudi srpskom narodu na Kosovu i Metohiji i u potpunosti zgazi bilo kakva mogućnost za nastavak dijaloga, rekao je Petković.
U roku od 24 sata obratiće se predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, dodao je Petković i kazao da su u toku intenzivni sastanci predsjednika sa vojnim vrhom.
Kurtijev scenario okupacije Kosova – uz podršku NATO
Kurti je dio scenarija i ne vjerujem da se sam upustio u ovu igru već u dogovoru sa nekim od obavještajnih službi i političkih predstavnika vodećih zemalja NATO, kaže za Sputnjik general-major u penziji Mitar Kovač, direktor Evroazijskog bezbjednosnog foruma.
Kovač smatra da Kurti nikad ne bi pristupio realizaciji scenarija okupacije Kosova koji traje dva-tri mjeseca sa sve više pojačanom eskalacijom da nema i političku zaleđinu, a u vojnom smislu podršku Kfora i određenih članica NATO.
„Rat mu ne bi donio ništa dobro, ali mislim da Kurti smatra da u ratnoj opciji može pojačati tzv. nezavisnost Kosova i Metohije tako što će na fonu ukrajinske krize dobiti još jaču podršku NATO zemalja na putu pridruživanja NATO i EU. Mislim da će Zapad na isti način kako je pravio presjedan priznavanja lažne države Kosovo, a posle i stvaranja NATO države Kosovo, na osnovu Briselskog sporazuma i Ohridskog aneksa, primiti Kosovo u NATO. To će im biti nagrada, ali ona će doći tek nakon isteka onih 150 dana u implementaciji, odnosno poslije konferencije o donaciji Srbije i Kosova.“
Kovač podsjeća da se u poslednje vrijeme više ne spominje sporazum Beograda i Prištine, već Srbije i Kosova, a tako se „ indirektno govori o priznavanju lažne države Kosovo“. U poslednjim izjavama Kurti je to i potvrdio tako što je objelodanio da cio Zapad misli, a i on to smatra, da je na osnovu Briselskog sporazuma i Ohridskog aneksa priznata lažna država Kosovo i da samo treba sačekati da prođe 150 dana, dodaje Kovač.
Hoće li Kurti krenuti u vojnu akciju etničkog čišćenja Srba
Kovač ipak ne vjeruje da će se Kurti upustiti u vojnu akciju bez obzira što je na brojnim tačkama rasporedio Kosovske bezbjednosne snage koje su po njihovom, ali i NATO projektu buduća vojska Kosova.
„Ne vjerujem da će preduzeti klasičnu vojnu akciju etničkog čišćenja jer im to ne bi išlo u prilog, a i dalo bi legitimitet političkom i vojnom rukovodstvu Srbije da upotrebe Vojsku Srbije i da naše bezbjednosne snage za vrlo kratko vrijeme izbiju na Ibar. Lično smatram da je to opravdano rješenje i da je davno trebalo preduzeti tu akciju“.
Prema Kovaču, u prethodnim mjesecima iscrpljene su sve mjere upozorenja prema Prištini i Srbija je ranije trebalo da interveniše, umjesto što je „bolećivo tražila blagonaklon odnos Zapada“.
„Beograd nikad od Zapada neće dobiti zvaničnu političku saglasnost da uđe na sjever Kosova i zaštiti narod, ali Srbija se ne smije više tako odnositi prema tom problemu. Dosta je bilo upozorenja i mislim da bi trebalo donijeti odluku po kratkom postupku. Da se snage bezbjednosti veoma brzo upute na sjever Kosova i na taj način da se da do znanja i Prištini i NATO-u da neće gledati skrštenih ruku na nasilje nad srpskim stanovništvom bez obzira gdje se ono dešavalo. Na sjeveru ili južno od Ibra. Kad se snage bezbjednosti nađu na Ibru, vjerujem da će i Priština donositi racionalnije odluke i da će izbjegavati dalje nasilje prema srpskom narodu“, zaključio je Kovač.
(Sputnik)