Kraj Lajovićevog plesa na katalonskoj šljaci

0

Srpski teniser Dušan Lajović nije uspio da se plasira u finale ATP 500 turnira u Barseloni. Od njega je posle tri seta i preokreta bolji bio Grk Stefanos Cicipas.

Rezultat je bio 5:7, 6:4, 6:2 za Atinjanina posle dva časa i 11 minuta tenisa u Španiji.

Protivnik Cicipasu u finalu biće Kasper Rud, koji je sa 7:6 (6), 6:4 pobijedio Tomasa Martina Ečeverija iz Argentine. Biće ovo drugo finale u kojem se u kratkom periodu sastaju Cicipas i Rud, budući da su se za titulu borili i u Monte Karlu. Pehar je posle tog meča podigao grčki teniser.

Bila je ovo deseta uzastopna pobjeda za Cicipasa, koji se plasirao u svoje četvrto finale na ovom turniru. Odigrao je u karijeri ukupno 28 ATP finala dosad, od toga 11 na ATP 500 turnirima. Zapanjujuće zvuči podatak da je izgubio poslednjih 10 mečeva za titulu na turnirima ove serije.

Lajović ima svaki razlog da bude zadovoljan nastupom u Kataloniji, budući da je redom eliminisao Dijega Švarcmana, Igoa Imbera, Alehandra Davidoviča Fokinu i Artura Fisa.

Protiv favorizovanog Cicipasa, Duci je otovrio duel veoma dobro i bilo je evidentno da može da parira Grku. Nije bilo brejka u prvom setu, a potom pri rezultatu 5:5 Lajović svoju drugu brejk-loptu u setu, prvu u 12. gemu i oduzima servis rivalu za 1-0.

Veliku borbu vidjeli smo i u drugom setu, a ključni brejk Cicipas je napravio u sedmom gemu. Potom je u trećem setu srpski teniser pao, a Cicipasu su za pobjedu bila dovoljna dva brejka u nizu – u trećem i petom gemu.

Prije ovog duela Lajović i Cicipas igrali su u tri navrata, poslednji put 2020. godine. Dvaput je u tim duelima slavio Grk, a jednom Srbin.

Turnir u Barseloni pripada seriji ATP 500, igra se od 1953. godine, igra se na šljaci na otvorenom.

Zanimljivo je da su ga u poslednjih 20 godina čak 17 puta osvajali domaći takmičari. Rafael Nadal je apsolutni rekorder sa 11 titula, dve je osvojio Karlos Alkaraz, a po jednu Fernando Verdasko, Toni Robredo i Karlos Moja.

Od stranaca, u ovom periodu šampioni su bili samo Kei Nišikori (2014. i 2015. godine) i Dominik Tim (2019).

Prošle sezone pehar je podigao Karlos Alkaraz koji je u dva seta bio bolji upravo od Cicipasa.