Koverta i dalje bez epiloga: Dokaz da je pravosuđe i dalje zarobljeno od bivšeg režima!

0

Piše: Zoran Milović

Činjenica da ni pet godina od otkrivanja afere “Koverta”, koja je uzdrmala Crnu Goru i dovela do velikih protesta, a kasnije i do rušenja tridesetogodišnje vlasti, još nije dobila sudski epilog, dokaz je da je crnogorsko pravosuđe i dalje zarobljeno od bivšeg režima!

Afera “Koverta” je šokirala crnogorsku javnost tog 11. januara 2019. godine, pokazujući pravo lice bahate vlasti, dokazujući političko reketiranje biznismena Duška Kneževića, predsjednika Atlas grupe, od strane DPS-a i Mila Đukanovića.

Duško Knežević je objavio je snimak na kojem se jasno vidi ko su glavni akteri afere na sceni, to je ustvari DPS, bivši gradonačelnk Podgorice Slavoljub Stijepović i predsjednik Crne Gore i lider DPS-a Milo Đukanović.

Šokantan snimak, koji je prvi objavio portal “in4s”, pokazuje kako tadašnji gradonačelnik Podgorice Migo Stijepović preuzima od Kneževića, u njegovoj vili u Zeti, kovertu sa 97.500 evra, a novac je bio namijenjen za kupovinu glasova na izborima, a sve po nalogu tadašnjeg predsjednika vlade Crne Gore Mila Đukanovića.

Autentičnost snimka niko od aktera nije osporio, ali negiraju obrazloženje. Pogotovo što je Duško Knežević, koji se u međuvremenu sklonio u London, direktno optužio Đukanovića da je godinama bio žrtva političkog reketa i uznude!

Kad Migo Stijepović u ime Mila Đukanovića reketira Duška Kneževića, i dok stavlja kovertu sa novcem stavlja u džep, ljubljeći pritom darodavca, saopštava da ide u Zetu gdje je tog dana, 10. oktobra, lider DPS-a Đukanović držao predizborni miting. Dakle, samo šest dana uoči parlamentarnih izbora, poslednjih koje je DPS dobila, zahvaljujući upravo kupovini glasova i montiranjem “državnog udara” na sam dan izbora, 16. oktobra.

Uglavnom, afera „Koverta” je izazvala pravi politički zemljotres u Crnoj Gori, pa i u regionu. To za posledicu imalo prve građanske proteste „97.000 – odupri se”, kada su
ozlojeđeni građani od početka februara šetali crnogorskim glavnim gradom, zahtijevajući odlazak kompletne vladajuće strukture i izgradnju slobodnog, građanskog društva.

Povod za njihovo prvo okupljanje bila je, naravno, afera „koverta”. Svi ovi događaji u Crnoj Gori u velikoj mjeri su uticali na ishod parlamentarnih izbora 30.
avgusta 2020. godine i rušenje vlasti poslije tri decenije vladanja.

Sve što se kasnije događalo oko ove afere je velika sramota crnogorskog pravosuđa. Lakrdija od suđenja je posebna priča. Viši sud je dva puta obustavljao krivični postupa protiv Miga Stijepovića, da bi oba puta Apelacioni sud ukidao odluke i vraćao na ponovni postupak.

Šokantno je za crnogorsku javnosti bilo i kako je tužilaštvo vodilo istragu. SDT, na čijem čelu je bio glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić, i da nije tražilo pritvor za Stijepovića, a optužnica pred Višim sudom jedva je “prošla”, tek iz trećeg puta.

Glavni akter afere Slavoljub Stijepović saslušan je tek 20 dana od pojavljivanja snimka, i to u svojstvu građanina. Za razliku od drugih koji su kod tužioca privođeni sa lisicama na rukama i pred televizijskim kamerama, on je imao privilegiju da na razgovor dođe kroz prostorije ministarstva pravde i neopaženo izađe.

Glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić je bio “glavni” akter odbrane Slavoljuba Stijepovića, optužujući ga pranje novca, a ne za političku korupciju!?

Na taj potez zlosrećnog Katnića nadovezala se još sramnija odluka Višeg suda u Podgorici. Vijeće Višeg suda donijelo je 2. marta 2021. rješenje kojim se obustvalja
krivični postupak protiv bivšeg gradonačelnika Podgorice Slavoljuba Stijepovića, koji je u aferi “Koverta” optužen za pranje novca u saizvršilaštvu?!

Istim rješenjem potvrđena je optužnica protiv Duška Kneževića zbog stvaranja kriminalne organizacije, kao i zbog “istog krivičnog djela i zbog pranja novca u
saizvršilaštvu”.

Predsjednik Atlas grupe Duško Knežević je potvrdio da će o sramnoj sudskoj odluci biti obaviještena međunarodna zajednica.

“Svi oni koji sada pokušavaju da odbrane DPS ustvari sve više sebe ukopavaju i dokazuju da su tužilaštvo i Viši sud sud produžena ruka jedne hobotnice kojom upravlja i dalje Milo Đukanović. Sadašnja odluka suda da se Stijepović izuzme posebno je neshvatljiva za međunarodni faktor – Evropsku komisiju, Forin ofis i Stejt department. Mi ćemo i sada kao i ranije obavijestiti ove tri institucije o tome da je najveći organ političke korupcije i političkog reketiranja SDT (Specijalno državno tužilaštvo) i viši sudovi u Crnoj Gori”, ocijenio je tada Duško Knežević.

Da je ovakav sudski proces neshvatljiv za Evropsku komisiju, Forin ofice i Stejt department, što smo se uvjerili kroz izvještaje EK.

Crna Gora ne može napredovati na putu ka EU, sve dok ne otkloni nedostatke u oblastima borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, i ne ubrza i produbi reforme
u oblasti pravosuđa, posebno kada je riječ o njegovoj nezavisnosti, profesionalnosti i odgovornosti, bile su preporuke iz izvještaja Evropske komisije. To su uglavnom
sugestije koje se ponavljaju godinama.

U izvještaju EK piše: “Nema novih dešavanja u političkom i sudskom praćenju navodne zloupotrebe javnih sredstava u partijsko-političke svrhe u 2022. godini u vezi sa „aferom audio snimci“. Političko i sudsko praćenje slučaja navodne izborne prevare „afera sa kovertama“ je još uvek u toku. U septembru 2021. godine, nakon dvije žalbe Specijalnog državnog tužilaštva, Viši sud u Podgorici potvrdio je optužnicu protiv bivšeg visokog funkcionera Demokratske partije socijalista (DPS) za pranje novca.”

Milivoje Katnić nije reagovao ni na sve afere vezane za Mila Đukanovića, koje je objedanjivao Duško Knežević, kao žrtva političkog progona: od “prvog miliona”, “kastodi
računa”, do “ničije kuće”. Na sve te direktne i čvrste dokaze o direktnom učešću u aferama tadašnjeg crnogorskog predsjednika i čelnika DPS-a, Milivoje Katnić je imao spreman odgovor, da ne postoje ni “udaljene sumnje” da je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović učestvovao u bilo kom krivičnom djelu, uz dodatno objašnjenje – “da ne treba tek tako lako dozvoliti da se iznose optužbe na račun predsjednika države, jer to šteti njenom ugledu”!?

Apelacioni sud je 14. juna 2021. godine ponovo ukinuo rješenje Višeg suda, koji je obustavio krivični postupak protiv bivšeg gradonačelnika Podgorice, tadašnjeg savjetnika predsjednika države, Slavoljuba Stijepovića, i naložio da se ponovi postupak kontrole optužnice protiv Stijepovića. Savjet podgoričkog Višeg suda je do sada dva puta obustavljalo krivični postupak protiv Stijepovića, koji je u aferi “Koverta” optužen za pranje novca u saizvršilaštvu, dok je potvrdilo optužnicu protiv Duška Kneževića i
zaposlenih u Atlas banci “zbog stvaranja kriminalne organizacije i pranja novca”.

Tako je Viši sud, 13. avgusta 2023. potvrdio optužnicu protiv Stijepovića, kako je medijima saopštio “đavolji advokat” Lazar Aković. Javna je tajna da je nekadašnji sudija Aković, otkad je najuren i iz ovako posrnulog pravosuđa, kao nedostojan obavljanja sudijske funkcije, postao privatni advokat Milivoja Katnića kojeg je dominantno koristio za sklapanje sporazuma o krivici. Imao je specijalni zadatak u organizovanom kriminalnom udruživanju protiv Atlas grupe po nalogu Katnića i Mila Đukanovića.

Termin novog suđenja u slučaju “Koverta” još nije poznat.

Povodom vijesti da je Viši sud u Podgorici, četiri i po godine od otkrivanja afere “Koverta”, potvrdio optužnicu protiv bivšeg gradonačelnika Podgorice Slavoljuba Miga Stijepovića, okrivljenog za pranje novca, oglasila se odbrana Duška Kneževića, koji je bio žrtva političkog reketiranja i iznude od strane Demokratske partije socijalista čiji je lider bio Milo Đukanović, uoči izbora 2016. godine.

“Odbrana Duška Kneževića obavještava javnost da je iznenađena okolnošću da se bivšem gradonačelniku na teret stavlja krivično delo Pranje novca. U konkretnom
slučaju, riječ je o krivičnom djelu Iznude, imajući u vidu da je u tom krivičnom djelu Duško Knežević bio oštećeni, i da je taj novac morao da dâ po nalogu Mila Đukanovića, Slavoljubu Stijepoviću.

Odbrani Duška Kneževića i dalje ostaje nejasno kako je moguće da je ovakva kvalifikacija opstala, iako je poznato da je ovakvu kvalifikaciju Pranja novca, bez ikakvog razumnog objašnjenja, formirao bivši specijalni tužilac Milivoje Katnić, a po nalogu Mila Đukanovića.

U toku krivičnog postupka, ovoga puta još jednom podsjećamo javnost, Milivoje Katnić je vršio pritisak na vozače Duška Kneževića da priznaju netačnu stvar, a u konkretnom slučaju riječi je bilo o pritisku da se prizna da je novac korišćen za finansiranje Demokratskog fronta. Velika je sreća, odnosno srećna okolnost, što su vozači u toj situaciji ostali čestiti i časni i nisu podlegli ovom pritisku specijalnog tužioca, a posljedice drugačijeg razvoja događaja možemo da samo pretpostavimo, a sigurno je da bi one bile nesagledive.

Očekujemo da će se Slavoljubu Stjepoviću suditi za krivično djelo za koje je odgovoran, a riječ je o krivičnom djelu Iznude, zapravo o državnom reketu nad Duškom Kneževićem, a ne za djelo koje je, da bi Stjepovića izvukao iz afere, formirao Milivoje Katnić.”

Bez sumnje, zaštitnici “lika i djela” Mila Đukanovića, te najkontroverznije političke figure u Crnoj Gori, još sjede u sudovima, tužilaštvu, policiji.

Afera “Koverta” je kost u grlu Crnoj Gori u napretku ka EU. Evropskoj komisiji se ne prodati rog za svijeću. Viši sud mora da prekvalifikuje optužnicu protiv bivšeg gradonačelnika Podgorice Slavoljuba Miga Stijepovića, koji je okrivljen za pranje novca u slučaju „Koverta“, iako je svima u Crnoj Gori bilo jasno da je u pitanju reket i iznuda Duška Kneževića od strane DPS-a i njenog donedavnog lidera Mila Đukanovića.

Sa aferom “Koverta” počeo je kraj vlasti Mila Đukanovića. Reformisano tužilaštvo ima jedinstvenu priliku da istraži brojne afere u kojima je glavni akter bio Milo Đukanović,
sadašnji politički penzioner. Rad novog glavnog državnog tužioca Vladimira Novovića je dosta ohrabrujući, čim su procesuirani ljudi koji su drmali u pravosuđu, tužilaštvu i policiji. To dokazuje optužnica protiv Vesne Medenice, višegodišnje predsjednice Vrhovnog suda, pa predsjednika Privrednog suda Blaža Jovanića optuženog da je vođa stečajne mafije, ili tužioca Saše Čađenovića koji je uz svog šefa Katnića montirao „državni udar“. A hapšenja šefova u policiji koji su bili povezani sa narko klanovima, samo potvrđuje da se uspostavlja neka pravda u Crnoj Gori. Da li nam to daje za pravo da se ponadamo da će bivši „vlasnik“ Crne Gore Milo Đukanović, koji je poharao Crnu Goru zajedno sa svojom familijom i kriminalnim okruženjem i postao jedan od najbogatijih političara u Evropi, biti priveden licu pravde…

(Aplus)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.