Korisnici Gugl Hroma (ponovo) na meti hakera

0
Sve više korisnika Gugl Hrom pretraživača susrelo se ovih dana sa vrlo sofisticiranim pokušajima hakera da dođu u posjed privatnih podataka. Njihov napad je toliko dobro osmišljen da izgleda kao obična greška u radu pretraživača, zbog čega stručnjaci i apeluju da ne vjerujete svemu što vidite, čak ni ako izgleda sasvim uvjerljivo.

Procjenjuje se da pretraživač Gugl Hrom koristi najmanje 63,3 procenata internet korisnika, a znači najmanje 3,45 milijardi stanovnika. Svi oni su u gotovo jednakoj mjeri izloženi hakerskim napadima (ma koliko se trudili da se zaštite antivirusima), a posebno najnovijoj vrsti prevare, koja čak ni ne izgleda tako.

Hakeri osmislili novi način da napadnu korisnike

Prevara koju su osmislili hakeri je toliko sofisticirana da čak ni najpažljiviji korisnici Gugl Hroma ne mogu da naslute o čemu se radi. Naime, prilikom pretraživanja upita na ekranu se niotkuda pojavljuje „pop-ap“ prozorče koje obavještava da je došlo do greške u otvaranju stranice.

Ništa čudno, zar ne? U tome i jeste caka! U prozorčetu potom izlazi instrukcija za otklanjanje „greške“, koja sadrži tekst koji je potrebno kopirati i umetnuti u Windows dijalog prozor. Izgleda sasvim legitimno: postoji problem, nudimo rešenje da ga više ne bude. Ali, Gugl ovako nešto nikada ne bi uradio.

Korisnici čak ni ne slute da postoji rizik od hakerskog napada

„Istina je da je za izvršenje hakerskog napada potrebno i da korisnik izvrši neke korake. Međutim, sve je osmišljeno vrlo dobro, tako da korisnik čak ni ne posumnja da postoji bilo kakav rizik“, objasnili su stručnjaci kompanije Prufpoint, koji su i uočili ovu prevaru, u intervjuu za portal Best Lajf Onlajn.

Eksperti u oblasti sajber-bezbijednosti, u svijetlu najnovijih hakerskih napada, još jednom apeluju na sve korisnike da prilikom „surfovanja“ internetom otvore četvoro očiju i da nikada ne vjeruju baš svemu što vide, posebno ukoliko izgleda previše jednostavno i dobro da bi bilo istinito. Obično se baš iza toga kriju najveće prijetnje.

Bezbjednost na internetu je u današnje vrijeme vrlo aktuelna tema

Pored toga, IT stručnjaci savetuju i da nikada ne preuzimate aplikacije i druge sadržaje iz neprovjerenih izvora, već isključivo sa oficijalnih sajtova proizvođača ili iz Microsoft Store ili Apple Store prodavnica. Korišćenje VPN-a je takođe preporuka koju bi trebalo uvažiti, jer se na taj način dodatno štiti računar.

Mnogi misle i da korišćenje „inkognito“ režima na pretraživaču garantuje apsolutnu bezbijednost. Međutim, ovaj režim omogućava samo to da se pretraga ne čuva u istoriji brauzera, kao i da se ne preuzimaju „kolačići“ i podaci potrebni za autorizaciju na posjećenim veb-sajtovima.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.