Vlast koju bi formirali Pokret Evropa sad, Za budućnost Crne Gore i Hrabro se broji imala bi najviši stepen legitimiteta, konstatovao je za BORBU profesor Fakultet politčkih nauka iz Beograda Časlav Koprivica.
Tom postizbornom koalicijom, smatra Koprivica, bila bi konačno formirana politička vlada koju većinska Crna Gora očekuje od 30. avgusta 2020.
Takav razvoj situacije predstavljao bi najbolji scenario i za Crnu Goru i za Srbe.
– Ta vlast imala bi viši stepen legitimiteta. Na kraju krajeva time bi konačno bilo sprovedeno ono na čemu se radi još od 30. avgusta 2020, a to je da oni koji su delegitimisali Đukanovića konačno preuzmu vlast. Takav scenario bi garantovao tropetinsku većinu u parlamentu što bi bilo dobro zbog biranja sudija. Ono što budi nelagodu jeste okolnost da mi posle Đukanovića imamo kao vodeću političku grupaciju, iako je to jedna ad hoc skupina koju predvode dvojica slučajnih ljudi koje je Zdravko Krivokapić izabrao, koja nema razvijenu stranačku infrastrukturu. Evropa sad je u poziciji da uđe u vlast, pa da tek onda razvijaju infrastrukturu. Nezgodno je takođe što će se zadržati kontinuitet DPS-ove politike, jer niko, osim koalicije Za budućnost Crne Gore, nije sklon reviziji priznanja tzv. Kosova, ukidanju sankcija protiv Rusije, istupanja iz NATO pakta -naveo je Koprivica.
On je istakao da bi po mjeri Zapada bila vlada koju bi činili Evropa sad, Demokrate, URA i manjine. Dodao je da bi u tom slučaju međusobne optužbe Abazovića i Spajića bile arhirivirane.
– Ono što je dosta neprijatno jeste da će i ova nova većina PES – Hrabro se broji biti rada više da sluša smjernice zapadnih ambasada, nego smjernice koje im daju njihovi glasači. U takvoj situaciji moglo bi se desiti, a to je matematički moguće, da stranke manjina, PES i Hrabro se broji formiraju većinu uprkos netrpeljivosti između Spajića i Abazovića. Brzo bi „legle“ ozbiljne optužbe koje su postojale između Spajića i Abazovića. Treba imati u vidu da su to dvije evroatlantske snage i da nemaju ambiciju da uspostave istinsku suverenost Crne Gore, jer je ovo suverenost na Đukanovićevom tragu koja se sprovodi tako što se izvršavaju glavni nalozi sa Zapada. Taj zajednički geopolitički orjentir će ih natjerati da zajedno vrše vlast. – smatra Koprivica.
Koprivica dodaje da postoji i treća varijanta, a to je da PES i DPS formiraju vlast, međutim, ta je najmanje vjerovatna.
– Ali to ne bi moglo da prođe iz dva razloga. Oni koji su skloni da upravljaju političkim životom Crne Gore, a nisu iz Crne Gore – Zapad sklonili do daljnjeg DPS koji je kompromitovan, ako bi se to desilo to bi bila blasfemija nakon svega što se desilo na litijama i rezultata izbora od 2020. Dobar dio glasača PES-a su u ranijim prilikam glasali za neke druge opcije i oni ma šta mislili o evroatlantskim integracijama ipak u velikoj većini nisu voljni da i dalje gledaju DPS na vlasti. Takođe, taj scenario bi mogao da izazove neku nestabilnost u prespektivi u Crnoj Gori i izvede građane na ulicu. Treba dodati da bi Zapad u krajnjem slučaju i takvu vlast prihvatio, jer je njima najbitnije da bivši DF ne bude dio vlasti. Zapad, prije svega SAD, kada uračunava svoje geopolitčke interese, ne tangira mnogo stabilnost na terenu u dotičnoj državi. To ih ne uzbuđuje i kada je riječ o mnogo većim državama i višedecenijskim saveznicma, a kamoli kada je riječ o Crnoj Gori – poručio je Krivokapić.
Zabrinjavajuća je situacija što prosrpke partije ne dobijaju glasove srpskog naroda
Koprivica je konstatovao da je upadljiva razlika između onog broja glasova koje su prosrpske politčke partije uspjele da osvoje i broja Srba u populaciji. Po njegovom mišljenju, to je zabrinjavajuće sa stanovišta perspektive očuvanja kolektivnih interesa Srba u Crnoj Gori, jer dobar dio njih glasa za neke druge politčke opcije koje baštine evroatlantske vrijednosti.
– Ne možemo očekivati da će sve srpske partije pokupiti čitav kontigent glasova nacionalnih Srba, ali taj jaz između broja osvojenih glasova i ukupnog udjela srpskog stanovništva čini mi se dosta neprijatnim, prije svega za NSD kao najveću srpsku partiju. Koalicija Za budućnost Crne Gore nije osvojila ni pola glasova Srba iz Crne Gore, to govorim aproksimativno jer ćemo tek ove godine saznati koliko ima Srba u Crnoj Gori i to će biti posle duže vremena biti relevantna informacija, s obzirom da je poznato da je 2011. godine pokrenut čitav državni represivni aparat od strane režima Mila Đuknaovića da se što više smanji broj Srba u Crnoj Gori. S obzirom na promjene vlasti, na popisu možemo očekivati da će broj nacionalnih Srba rasti – naveo je Koprivica i dodao:
– To što je postojalo više prosrpskih opcija koje su bile nuđene Srbima, iako je bilo optimalno da se svi oni objedine na jednu listu, to govori da u tom dijelu političkog tijela u Crnoj Gori ne postoji elementarna saglasnost, odnosno da oni koji su bili najkrupnija snaga u tom bloku, a to je NSD nisu uspjeli da oko sebe okupe sve relevantne snage. Onaj koji je najjači u tom polju je najodgovorniji. Razumijem zašto je postojalo nezadovoljstvo kod jednog dijela aktera i zašto su oni pokušali samostalno da nastupe. To ima smisla da pokušate ako uspijete, a ako ne uspijete onda ste faktički taj dio biračkog tijela ostavili bez predstavnika i onda dolazi do prelivanja glasova i to opet u smjeru onih koji su najjači – PES-u i DPS-u i koji ne bi bili po volji onom dijelu biračkog tijela koji je glasao te dvije liste koje nisu prošle cenzus – kazao je Koprivica.
Crna Gora je 2006. stvorena da onemogući izlaz na more Srbiji
On je konstatovao da jedan dio srpskih glasača ne gleda „lijepim očima“ na saradnju bivšeg DF-a sa vlašću u Beogradu koja u određenim trenucima nije vukla dobre poteze prema Srbima u Crnoj Gori. Međutim, naš sagovornik upozorava da se taj procenat Srba, u percepciji nezavisnosti Crne Gore, polako približava polazištu tzv. suverenista koji Srbiju doživljavaju kao neku drugu državu koja nema šta da se miješa u unutrašnja pitanja Crne Gore.
– Bez srpskog jedinstva nema ništa, imaćemo slabe rezultate. Bojim se da jedan dio Srba u Crnoj Gori u percepcji nezavisnosti Crne Gore počinje da polazi od onog od čega u osnovi polaze tzv. suverenisti, a to je da je ovakva Crna Gora njihova država i da je Srbija neka tamo druga država i da nema šta da se miješa u unutrašnje stavri Crne Gore. To bi bilo pogrešno iz razloga što je ovakva Crna Gora stvorena na rezultatima pokradenog refrenduma kao antisrpska tvorevina, što su Srbi u Crnoj Gori mogli jako dobro da iskuse na svojoj koži do 2020. Ona je napravljena da bude neka vrsta geopolitičkog zatvora za Srbiju odnosno da onemogući srpskom činiocu u jugoistočnoj Evropi izlaz na more što ima itekako bolne posledice u svijetlu rata u bivšoj Ukrajini. Budući da je Srbija izolovana i da se teritorija Crne Gore koristi za onemogućavanje Srbije da dobija strateška dobra, jer to ne dozvoljava NATO – zaključio je Koprivica.
Mi Srbi iz Crne Gore nikad više nećemo glasati za Mandića, Kneževića i ostale nedostojne ljude koji podmeću ljudima afere, denunciraju da li neko ima ili nema državljanstvo Srbije, preko DIK-a rade nečasne stvari itd. Dakle, ima i drugih Srba i srpskih partija.
Jovane nisi prosao cenzus, dao si glas Spajicu. Ne tupi sad.
Srbi treba da se osvijeste i ne podrzavaju one koji hoce da im zatru identitet kap sto su gradjanisti i lazni Srbi koji prosipaju glasove u interesu evroatlantista. Idu sami protiv sebe.
Zašto mi Srbi – moramo da šlepamo brata Abaza? Ako nam ništa ne zna i ne moramo?
Meni se cini da ce nova Vlada ipak biti bez Srba i Fronta. Spajke i Nimanbegu su vec dogovorili taktiku kako da nas preveslaju zedne preko vode. Medoks im drzi zaledjinu.
„Šjor“ Adrijan (HGI) je već stavio „veto“ na ulazak ZBCG u Vladu
Nema, ti i oni koji tako misle nisu Srbi, već antisrbi i antirusi. Ne uzimajte više u usta časno srpsko ime, izdajnici.