Komisija traži da se Veselin Veljović sasluša povodom ubistva Duška Jovanovića

0

Komisije za praćenje postupanja nadležnih organa u istragama slučajeva prijetnji i nasilja nad novinarima, ubistava novinara i napada na imovinu medija, ukazala je u juče objavljenom izvještaju na brojne propuste u istrazi ubistva glavnog i odgovornog urednika „Dana“ Duška Jovanovića, koje se dogodilo 27. maja 2004. godine.

Naime, Komisija je predložila da se ponovo saslušaju, uz mogućnost korištenja poligrafa, policijski službenici, tužioci, sudija za istrage, ali i bivši direktor Uprave policije Veselin Veljović, u vezi sa istragom zločina.

Kako je konstatovala Komisija, visoki policijski funkcioneri Tihomir Gačević i Branislav Živković su 5. juna 2004. godine u Centru bezbjednosti Podgorica sačinili službenu zabilješku o informativnom razgovoru sa do sada jedinim osuđenim saučesnikom u ubistvu Damirom Mandićem iz Podgorice, koju nisu evidentirali, niti su je zaveli u službenim evidencijama Uprave policije, u skladu sa zakonom.

Takođe, Komisija ističe da službenu zabilješku dostavili Višem sudu na njegov zahtjev od 28. decembra 2005. i od 30. januara 2006 godine, već je direktor Uprave policije obavijestio Viši sud da u Upravi policije ne postoji niti je zvanično zaveden dokument u vezi sa informativnim razgovorom sa optuženim Damirom Mandićem na okolnosti njegovih saznanja vezanih za ubistvo Duška Jovanovića.

„To je suprotno drugim dokazima, jer postojanje i sačinjavanje predmetne službene zabilješke u iskazu pred Višim sudom u svojstvu svjedoka, dana 21. juna 2005, potvrdio je Milan Vujanović, tada načelnik Centra bezbjednosti Uprave policije Podgorica, kao i Više državno tužilaštvo u svojoj informaciji upućenoj Vrhovnom državnom tužilaštvu.

Komisija smatra da je potreban odgovor na sljedeća pitanja: gdje se sada nalazi predmetna službena zabilješka, ko je ima u posjedu, ko je sve bio u „timu“, ko je iz tog „tima“ dao upustvo svjedocima da ne potpišu predmetnu službenu zabilješku, po kom pravnom osnovu taj „tim“ ili bilo koji drugi „tim“ može da odluči i da naredi ovlašćenim policijskim službenicima da ne potpišu službenu zabilješku koju su ti službenici sačinili i ko je iz tog „tima“ dao uputstvo, po kom pravnom osnovu je odlučio i bio ovlašćen da odluči da se predmetna službena zabilješka ne evidentira u evidencijama Uprave policije i da ne može biti dokaz u postupku, a kako su to izjavili navedeni svjedoci pred višim državnim tužilaštvom“, piše u novom izvještaju Komisije.

Naime, Komisija traži da se u svojstvu svjedoka sasluša nekadašnji direktor Uprave policije Veselin Veljović i to „na okolnosti da je na zahtjev Višeg suda u Podgorici dana 30. januara 2006. pisano obavijestio navedeni sud da u Upravi policije ne postoji, niti je zvanično zaveden dokument – službena zabilješka u vezi s navodnim informativnim razgovorom sa optuženim Damirom Mandićem, na okolnosti njegovih saznanja vezanih za ubistvo Duška Jovanovića, uz ponudu za poligrafsko testiranje“.

Osim njega, traži se i saslušavanje bivšeg načelnika CB Podgorica Milana Vujanovića, na okolnosti saslušanja jedinog osuđenog u predmetu ubistva Damira Mandića i posebno u vezi sa sastavljanjem službene zabilješke o saslušanju, ko je službenu zabilješku sastavio i što se poslije s njom desilo, a posebno na okolnosti postupanja tužioca u Višem državnom tužilaštvu Novaka Ražnatovića u predmetu istrage ubistva Duška Jovanovića, to od momenta kada je Ražnatović bio obaviješten o ubistvu pa dalje koje je radnje po tom predmetu preduzeo i kada. Iz spisa predmeta dostupnih Komisiji nije jasno zašto tužilac Novak Ražnatović nije došao na saslušanje Damira Mandića, iako ga policija pozvala, da li je primio pozive i nekih drugih lica u vezi s tim događajem, da li je bio spriječen da dođe zbog nekog drugog konkretnog događaja koji je bio u toku ili uopšte u tom momentu nije bio radno angažovan, te da li je to nezakonito postupanje tužioca i da li je zbog toga pokrenut postupak utvrđivanja njegove odgovornosti.

Traži se i saslušavanje Branislava Živkovića i Tihomira Gačevića, koji su u vrijeme kritičnog događaja bili službenici CB Podgorica koji su saslušavali osuđenog Damira Mandića, kao i tada tužioca Novaka Ražnatovića, koji treba da objasni kompletno svoje postupanje i nepostupanje u kritičnoj noći. Osim njih, predlaže se i saslušanje tužiteljke Ljiljane Klikovac i tada istražnog sudije Višeg suda u Podgorici Radomira Ivanovića.

Komisija je dala preporuku i da se u svojstvu svjedoka sasluša Ivan Đukić „na okolnosti njegovog razgovora sa licem koje je dovezlo vozilo „golf 3“ kod Uroša Marčetića radi zatamnjenja stakala, a posebno o tome da li možda poznaje navedeno lice“. Traži se i saslušanje Veselina Vučeljića (koji je prodao auto korišteno prilikom ubistva) i Uroša Marčetića (koji je radio zatamnjivanje stakala vozila korištenog prilikom ubistva) i to na osnovu njihovih ranijih iskaza, kao i novih dobijenih ponovnim saslušanjem i sačiniti foto-robot lica koje je kupilo vozilo kod Vučeljića i dovezlo ga na zatamnjivanje stakala kod Marčetića.

Za sve njih se navodi im treba ponuditi poligrafsko testiranje.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.