Kome smeta istina o portalu „UDAR“: Zašto Vlada ne želi da oslobodi Vukšića obaveze čuvanja tajne?

0

Portal „Udar“, odnosno sve informacije u vezi njega treba da budu saopštene javnosti, ali Vlada još uvijek ne namjerava da oslobodi čuvanja tajne ljude koji mogu konačno da demistifikuju ovaj slučaj.

Pomenuti portal je predstavljao „medijski pendrek“ u rukama režima uoči parlamentarnih izbora 30. avgusta 2020. godine, kada su targetirani i lažno napadani časni ljudi.

Nakon više od tri i po godine od pada DPS-a, sadašnji predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić sudijama Osnovnog suda u Podgorici i Baru 6. marta je poslao dopis kako bi ih obavijestio da je bivšeg premijera Dritana Abazovića oslobodio obaveze čuvanja tajnih podataka iz djelokruga nadležnosti predsjednika Skupštine Crne Gore, a u vezi okolnosti saznanja koje su predmet postupaka koji su u toku.

“Sve što ne šteti interesima države, a koristi pravu javnosti da zna, treba da bude dostupno svima koji odlučuju o pravima i slobodama ljudi, kao i svakom građaninu demokratskog društva o pitanjima koja se tiču njegovog dobra i prava na siguran i slobodan život”, saopštio je tada Mandić i dodao da smatra da bi u interesu građana bilo da se i druge državne institucije na ovaj način i u budućnosti odrede na slične zahteve sudova u Crnoj Gori.

Međutim, ne misle svi kao predsjednik Skupštine. To je potvrdio i bivši direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost Dejan Vukšić, navodeći da ga Vlada nije oslobodila obaveze čuvanja tajne.

“Zaista, mislim da će se poslati i šalje se loša poruka zašto to još nije urađeno. Shvatio sam da je polemika nadležnosti, tj. ko je nadležan za to. To je jasno, ali da ne bude da se miješam pa izbjegavam da govorim o tome u javnosti. U zakonu sve piše”, kazao je Vukšić.

Naime, Vukšića Vlada može osloboditi obaveze čuvanja tajne, jer je ona organ koji ga je imenovao tada na mjesto direktora ANB-a.

Osim njega, obaveze čuvanja tajne nije oslobođeno čak 265 lica.

Zbog čega Vlada na čelu sa premijerom Milojkom Spajićem odlaže nešto što bi doprinijelo privođenju licu pravde osoba koje su odgovorne za osnivanje, vođenje portala Udar.me i targetiranje ljudi od strane osnivača istog? Portal je ugašen odmah nakon izbora 2020. godine.

Bivši premijer Dritan Abazović je od početka tvrdio da iza tog portala stoji ANB, a juče je objavio i da je administrator portala „udar.me“, prema njegovim operativnim saznanjima, bio Filip Đuranović, tadašnji službenik ANB-a.

On je kao svjedok pred sudom kazao da su materijali koje je prikupljala ANB tajnom pratnjom završavali na portalu „Udar“.

Takođe je rekao da je na čelu tajne pratnje bio Srđan Pavićević, a da je vrlo indikativno da je u vrijeme plasiranja spornih tekstova Agenciju za nacionalnu bezbjednost često posjećivao tadašnji ministar odbrane – Predrag Bošković.

Sve ove Abazvcićeve tvrdnje treba da predstavljaju vjetar u leđa Spajićevoj Vladi da konačno doprinese razotkrivanju istine u vezi ovog slučaja, ali ko zna – možda postoji neki tajni dogovor između 44. Vlade i djelova bivšeg režima koji su bili vjerni Đukanovićevi vojnici.

Simptomatično je i to da osim odgovornih za portal „udar.me“ na slobodi se nalazi i onaj čija je partija pala 30. avgusta 2020. godine, kao i „beli orao“ koji je često letio put ANB-a u vrijeme postojanja portala.

Ako 44. Vlada želi da ostane upamćena kao reformatorska, treba da se jasno distancira od onih koju su za vrijeme DPS-a kršli zakone i obavljali prljave zadatke za vrh te partije. Osim ograđivanja, treba u okviru svojih nadležnosti i mogućnosti aktivno da pomogne u razrješavanju svih slučajeva koji su potresali crnogorsku javnost prethodnih godina, odnosno decenija.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.