Kojčić: Srpski sv(ij)et je stara sintagma kralja Nikole čije granice su granice srpskog jezika!
Srpski narod ima pravo na kulturno jedinstvo i njemu teži, poručio je u emisiji „Dobro jutro Srbijo“ politički filozof Dragoljub Kojčić.
Prema njegovom mišljenju, upravo je koncept Srpskog sv(ij)eta kulturno jedinstvo Srba, a njegove granice su granice srpskog jezika.
On podsjeća da je Srpski sv(ij)et stara paradigma koju je najčešće koristio crnogorski kralj Nikola.
– Srbi imaju pravo na kulturno jedinstvo i to i čine. Kada se kaže srpski svet misli se na staru sintagmu koja se vezuje za kralja Nikolu. Jedan od najvećih filozofa 20. vijeka Ludvig Vigenštajn kaže “ granice mog svijeta su granice mog jezika“. To važi i za srpski svijet, u kojem se govori istim jezikom i istim pojmovima. Za nas sve gdje god živjeli isto značenje ima Kosovska bitka, Kajmakčalan i Košare – istakao je Kojčić.
On podsjeća da je bivša Jugoslavija bila koncept koji je stvoren kako bi svi Srbi živjeli pod jednim kulturnim i političkim korovom.
– Mi smo uspjeli 1918. da stvorimo životni prostor u kome neće biti samo političkog mjesta za srpski narod, već i za druge slovenske narode prema kojima smo gradili jedno veliko bratstvo i plemenito saosjećanje. Stvorili smo državu u kojoj ćemo i mi da budemo pod jednim političkim i kulturnim krovom i u kojoj će ostali da dobiju svoj prostor. Međutim, ostali narodi su sa svih strana navalila na nas kako bi osporili demokratsko pravo Srba da žive u zajedničkoj državi. Mi smo se u jednu ruku i opredijelili za EU da bismo ponovo živjeli zajedno pod istim političkim i kulturnim krovom – rekao je politčki filozof i konstatovao da su Srbi tokom istorije uspijevali da izdejstvuju svoju autonomiju, iako su se nalazili tromeđi sudara velikih civilazacija i religija.
Za Kojčića, demokratija predstavlja dovoljno rješenje za Srbe gdje god da su im ugrožena njihova prava.
– Jedno od temeljnih pitanja i interesa srpskog naroda jeste demokratija. Gdje god smo ugroženi, za nas je demokratija dovoljno rješenje. To se pokazalo u Republici Srpskoj. Sasvim jasno na nivou BiH i na nivou onih ingerencija koje pripadaju Sarajevu da se demokratija ne poštuje, počevši od toga da se 28 godina sluša volja jednog pojedinaca (koji uglavnom nisu legalni, pa samim tim su nelegitimni). Kristijan Šmit uopšte nije ni izabran za visokog predstavnika, nego on dolazi da pokaže kako je on iznad demokratske volje naroda u BiH, naročito srpskog – kazao je Kojčić i dodao:
– U Crnoj Gori je bilo grebanje noktima stranih zapadnih ambasada da izdejstvuju da se iskomponuje takva izvršna vlast ili institucije vlasti u kojoj opet neće biti Srba, iako su Srbi značajno doprinijeli padu Đukanovićevog režima i konstitusanju nove parlamentarne većine. U Srbiji takođe imate opet demokratsko pitanje gdje opozicija neće da prizna apsolutno nesumnjive i čiste rezultate izbora. Ova tri primjera dokazuju da je demokratija u interesu srpskog naroda – zaključio je Kojčić.