Ko su Huti i zašto su važni za mir u Jemenu?
Nakon višesedmičnih napada predvođenim Hutima na brodove u Crvenom moru, Sjedinjene Američke Države i Ujedinjeno Kraljevstvo su kao odgovor pokrenule vojne napade na Jemen, koje su Huti opisali kao “barbarske”.
Huti, jemenska grupa koju podržava Iran, rekli su da su njihovi napadi odgovor na izraelsko bombardovanje Gaze i neuspjeh međunarodne zajednice da ga zaustavi.
Huti su prvenstveno ciljali brodove povezane s Izraelom, a Sjedinjene Američke Države su u decembru formirale koaliciju za zaštitu komercijalnogsaobraćaja od napada. Prema podacima Pentagona, snage sada uključuju više od 20 zemalja.
Ali ko su jemenski borci u središtu ove eskalacije?
Ko su Huti?
Huti, također poznati kao „Ansar Allah“ (Božiji sljedbenici), oružana su grupa koja kontroliše veći dio Jemena, uključujući glavni grad Sanu i neka zapadna i sjeverna područja u blizini Saudijske Arabije.
Huti su se pojavili 90-ih, ali su postali opštepoznati 2014. godine, kada se ta grupa pobunila protiv jemenske vlade, što je dovelo do njenog svrgavanja i izazvalo je veliku humanitarnu krizu.
Godine krvavih borbi – koje su zapravo posrednički rat između Saudijske Arabije i Irana – pretvorile su se u zastoj na ratištu, uzrokujući široko rasprostranjenu glad i bijedu u Jemenu, najsiromašnijoj zemlji arapskog svijeta. U ratu je ubijeno više od 150.000 ljudi, uključujući borce i civile, i uzrokovana je jedna od najgorih humanitarnih katastrofa na svijetu u kojoj su stradale dodatne desetine hiljada ljudi.
Grupa je provela godine, uz podršku Irana, boreći se protiv vojne koalicije koju je predvodila Saudijska Arabija. Dvije zaraćene strane takođe su više puta pokušale održati mirovne pregovore. Međutim, analitičari su mišljenja da se na šiitsku grupu ne treba gledati kao na zamjenu Irana, jer ista ima svoje temelje, interese i ambicije.
Kakav je status građanskog rata u Jemenu?
Jemen je u deceniju dugom građanskom ratu dok Huti drže kontrolu nad određenim djelovima zemlje.
Grupa je pregovarala o prekidu vatre sa Saudijskom Arabijom dok je jemenska službena vlada smještena u Adenu i predvođena predsjednikom Rašadom al-Alimijem.
Al-Alimi je preuzeo dužnost 2022. godine nakon što mu je predsjednik zemlje u egzilu Abd-Rabu Mansour Hadi predao vlast. Posebno su napeti odnosi između Hadija i Huta.
Građanski rat u Jemenu gurnuo je zemlju u ono što su Ujedinjene nacije ocijenile “najgorom svjetskom humanitarnom krizom” u martu 2023. godine.
Prema UN-u, procjenjuje se da je za 21,6 miliona ljudi ili dvije trećine stanovništva Jemena, “prijeko potrebna humanitarna pomoć i usluge zaštite.”
Međutim, borbe između Huta i vojne koalicije, uglavnom su počele jenjavati u protekloj godini. Prošle godine jemenski pobunjenici i vladine snage takođe su razmijenili oko 800 zarobljenika tokom tri dana.
Huti učestvuju u pregovorima o trajnom prekidu vatre uz posredovanje Omana sa saudijskim zvaničnicima.
Saudijska Arabija takođe je obnovila odnose sa Iranom 2023. godine, što je probudilo nadu u jemenski mirovni proces.
Zašto Husi napadaju brodove u Crvenom moru?
Husi kažu da su njihovi napadi na komercijalne i vojne brodove sa potencijalnim izraelskim vezama prvenstveno usmjereni na pritisak Tel Avivu da prekine rat u Gazi. Grupa je 18. novembra preuzela teretni brod pod nazivom Galaxy Leader, koji su u međuvremenu pretvorili u turističku atrakciju za Jemence.
“Svima smo naglasili da je operacija (Huta) podrška palestinskom narodu u Pojasu Gaze i da ne možemo stajati po strani pred agresijom i opsadom”, rekao je glavni pregovarač i glasnogovornik Huta Mohamed Abdulsalam za Al Jazeeru u decembru.
Huti su također istakli da će nastaviti napadati brodove povezane s Izraelom čak i nakon američkih i britanskih napada na Jemen u četvrtak.
“Bili su u krivu ako su mislili da će to odvratiti Jemen od podrške Palestini i Gazi”, objavio je Abdulsalam na društvenim mrežama.
“Ciljanje grupe nastavit će utjecati na izraelske brodove ili one koji idu u luke okupirane Palestine”, napisao je.
Grupa je također zahtijevala da Izrael dopusti povećanje humanitarne pomoći Gazi. Ali analitičari takođe kažu da napadi pomažu Hutima na druge načine. Porijeklom iz Jemena, grupa je doživjela porast regrutovanja, oslanjajući se na javnu podršku narodu Gaze.
Napadi i odgovori velikih sila poput SAD-a takođe prisiljavaju druge zemlje i vlade da pregovaraju s njima, dajući im de facto legitimitet u vrijeme kada nisu službeno međunarodno priznati kao vlada Jemena.
Crveno more i Sueski kanal čine 30 posto svjetskog prometa kontejnerskih brodova, a od početka napada nekoliko je brodarskih kompanija reklo da će umjesto toga preusmjeriti brodove kroz Afriku.
Hoće li posljednja eskalacija uticati na mir u Jemenu?
Analitičari kažu da bi napadi Huta na brodove u Crvenom moru mogli ugroziti mir u Jemenu, u vrijeme kada pregovori o prekidu vatre nakon decenija dugog rata u toj zemlji uzimaju sve veći zamah.
UN je krajem decembra objavio da je u pregovorima postignut ozbiljan napredak, ali stručnjaci su upozorili da bi aktivnosti Huta u Crvenom moru mogle poremetiti konačni dogovor.
Objasnili su da bi napadi mogli izazvati odgovor američke vojske što bi zauzvrat moglo “poništiti krhke uslove prekida vatre”.
Posljednjih sedmica Huti su rasporedili 50.000 vojnika oko Mariba, posljednjeg uporišta međunarodno priznate jemenske vlade. No, drugi analitičari ističu da bi Huti takođe mogli tražiti bliže odnose sa Saudijskom Arabijom, što je faktor koji bi ih mogao spriječiti da preduzmu bilo kakve radnje koje eskaliraju tenzije unutar Jemena.
(Al Jazeera, agencije)