Ko je planirao napad na helikopter tokom ustoličenja mitropolita Joanikija?
Ustoličenje mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija 5. septembra 2021. godine u Cetinjskom manastiru, umjesto u svečanoj armosferi kako i dolikuje, proteklo je u znaku divljanja crnogorskih ekstremista.
Cetinje je tog dana, kao i uoči najavljenog ustoličenja, pretvoreno u „ratnu zonu“, s obzirom da su se desničarske organizacije okupljale na ulicama, gdje su se, između ostalog, sukobljavale i sa policijom.
Stoga su na dan tradicionalne ceremonije, zbog blokade saobraćajnica na Cetinju, patrijarh Porfirije i novi mitropolit Joanikije helikopterom Vojske Crne Gore prevezeni do Cetinjskog manastira.
Tome je, inače, prethodilo odbijanje pilota MUP-a da sa njihovim helikopterom omoguće odlazak velikodostojnika Srpske pravoslavne crkve na Cetinje.
Zbog toga su dvojica pilota, Igor Delević i Dražen Vlahović, suspendovani, a protiv njih je pokrenut i disciplinski postupak zbog teške povrede dužnosti – odbijanje izvršavanja naloga ili radnog zadatka.
Međutim, Upravni sud Crne Gore donio je presudu kojom se poništava odluka Disciplinske komisije da je tadašnji rukovodilac Avio-helikopterske jedinice MUP-a Delević kriv što je 5. septembra 2021. godine godine odbio da podigne helikopter i sa kopilotom Vlahovićem preveze patrijarha Porfirija i budućeg mitropolita Joanikija na Cetinje.
Upravni sud je, kako su prenijeli mediji koji su imali uvid u presudu, tokom postupka konstatovao da Delević tada nije dobio ni usmeni, a ni pisani nalog za korišćenje letjelice od neposrednog rukovodica, odnosno pretpostavljenog.
Takođe, sud je kontstatovao da je Delević tog dana „osnovano iznio procijene koji su se odnosile na sigurnost vazduhoplova, članova posade, putnika i tereta u vazduhoplovu tokom akcije“.
“Ovo posebno kod činjenice što iz iskaza svjedoka Dragana Gorovića, pomoćnika direktora Uprave policije, proizilazi da je on obavijestio tužioca o bezbjednosnim rizicima i operativnim saznanjima u odnosu na eventualni dolazak letjelice na Cetinje, uključujući i mogućnost upotrebe drona sa eksplozivom, na koji način bi bila ugrožena bezbjednost službenika, putnika, sredstava i opreme”, piše, između ostalog, u presudi Upravnog suda.
Dakle, iz Gorovićevog svjedočenja proističe da je 5. septembra planiran napad na helikopter u kojem su se nalazili patrijarh Porfirije i mitropolit Joanikije.
I to napad dronom sa eksplozivom, kao da su ga organizovali najokrutniji teroristi svijeta.
Srećom, to se nije dogodilo, ali s obzirom da su o tome, kako se navodi u presudi Upravnog suda, „postojala operativna saznanja o kojima je pomoćnik direktora Uprave policije obavijestio tužioca“, postavlja se pitanje zbog čega do danas niko nije procesuiran?!
Ko je zataškao slučaj koji je mogao dovesti do krvoprolića u Crnoj Gori, nadležni organi hitno moraju da odgovore.
Ili da otvore proces i otkriju ko je planirao da sa „eksplozivnim dronom“ izvrši napad na helikopter.
Jer, ko je to bio spreman da uradi „juče“, spreman je da isto učini i „sjutra“.
Ovo svjedocenje izdignuti na najveci nivo i ne dozvoliti da teroristi ostanu nekaznjeni. Ako bi se to dopustilo, to bi teroristima dalo krila.
Za pocetak detaljno utvrditi zasto je Veljovic uopste dolazio do policijskog kordona i sta je tom prilikom trazio. Najmanji je problem sto se pogurao sa policajcem,za to bi dobio 6 mjeseci zatvora, ali ako je trazio nesto drugo, mozda bi imalo elemenata drzavnog udara. I to ne nekog montiranog sa tesarima, zidarima, babama.
Vi ništa ne pišete o Raoniću i Savjetu RTCG. Tako ćete i proć na izbore!
A Borović je najviši komite.ali.se zeznuli sa ovom izjavom htio.da spasi svoje drugove iz helihopterske treba ga pritegnuti.okle.mu te operativne informacije i isterati do kraja.ili njega procesuirali za lažni iskaz ili ako je istina da.neko odg za državni udar BLAGOS NAMA