Demokratski front protiv je prijedloga o još jednoj prelaznoj vladi u kojoj bi ključni mehanizmi kontrole i zloupotreba bili u rukama Duška Markovića, Mila Đukanovića i neformalnih centara moći, kazao je za Pobjedu Milan Knežević, predsjednik DNP ijedan od lidera DF-a, komentarišući zahtjev Ujedinjene Crne Gore da se formira vlada državnogjedinstva koja bi sprovodila izborne reforme.
“Koncept prelazne vlade koja bi se bavila implementacijom eventualno usvojenog izbornog zakonodavstva već je viđen model iz 2016. godine, čiji je najveći domet bio montirani državni udar na dan izbora, a koji je direktno uticao na njihov rezultat i formiranje parlamentarne većine. DF je i tada bio protiv prelazne vlade čije su se navodne nadležnosti pretvorile u opozicionu pohlepu i sačmarsko zapošljavanje tzv. eksperata od kojih su neki tad prvi put vidjeli kako izgleda birački spisak”, istakao je Knežević.
On je, na pitanje zašto DF insistira na ustavnim izmjenama, rekao da su one neophodne ukoliko se, kako je kazao, stvarno želi dobiti kvalitetan izborni zakon. Na pitanje šta konkretno treba mijenjati u Ustavu, Knežević je odgovorio “od prebivališta do zakona o pravosuđu”.
“Imamo neustavan Sudski savjet, haotičan registar prebivališta, birački spisak sa oko 130.000 upisanih birača bez prava glasa. U pojedinim opštinama (Rožaje i Bar) imamo više birača nego državljana… Sve ovo uslovljava jedno drugo, zato izmjene i dopune Ustava moraju biti predmet razgovora u radnoj grupi. U protivnom, imaćemo na samom početku nepomirljive razlike koje mogu rezultirati još većim nepovjerenjem među subjektima nego što je sad”, poručio je Knežević.
Komentarišući prijedloge većine u Kolegijumu da NVO sektor treba da učestvuje u radnoj grupi za izborno zakonodavstvo, kao i DPS-ov prijedlog da učešće treba dati CDT-u, CEMI-ju i MANS-u, Knežević je rekao da je DF saopštio da se protivi da nevladine organizacije imaju pravo odlučivanja i, kako je kazao, da “iskoriste svoj “ekspertski” status kako bi konkurisale za nove milionske grantove i favorizovale određene političke grupacije kao što je to bio slučaj kada su uređivale nekoliko političkih emisija na TVCG
Svaki diktator jednom mora pasti.. Pocetak kraja..