Ulazak Srba u vladu Milojka Spajića višestruko je značajan zbog budućih procesa koji Crnoj Gori treba da donesu unutrašnju stabilnost.
Dugo se u institucionalnim i vaninstitucionalnim krugovima raubovao narativ da Srbi koji su na referendumu 2006. glasali za zajedničku državu, koji ne priznaju tzv. Kosovo, zalažu se za najbolje odnose sa bratskom Srbijom, za balansiranu spoljnu politiku, ne mogu biti dio izvršne vlasti ma koliko glasova osvojili na izborima. Našim ulaskom u vladu taj zlokobni koncept je razbijen i uvjeren sam nikad više neće biti dominantan u Crnoj Gori. Takođe, vodeći promoteri antisrpske politike prethodne dvije i po decenije potpuno su izolovani, i u svojoj ekstremizaciji klize ka političko-društvenoj margini.
Ovako, u razgovoru za „Novosti“, predsjednik Demokratske narodne partije i jedan od lidera koalicije „Za budućnost Crne Gore“ Milan Knežević, ocjenjuje aktuelnu političku situaciju u Crnoj Gori nakon rekonstrukcije Vlade i ulaska političkih predstavnika srpskog naroda, prvi put od obnove državne nezavisnosti 21. maja 2006. godine. Na pitanje kako odgovaraju na napade da je ovo najglomaznija vlada u istoriji Crne Gore i da su fotelje bile preče od ideologije i programskih načela, Knežević odgovara:
„Vlada koju podržava gotovo dve trećine parlamenta morala je imati glomazni koncept, jer su predstavnici Bošnjačke stranke ušli u nju kao rezultat dogovora i konsultacija većine koja je napravljena u oktobru prošle godine. Svakako, očekujem da će premijer Spajić, zajedno sa nama, u narednom periodu sagledati učinkovitost svakog potpredsjednika i ministra, i bez ikakvih emocija odrediti se prema njegovom daljem ostanku u vladi.“
Našli ste se na udaru jer ste se zakleli Bogu i Svetom Vasiliju Ostroškom da nećete glasati za ulazak Bošnjačke stranke u vladu ali ste ipak pritisnuli taster „za“. Šta je presudilo?
„Tačno je da sam u jednom polemici sa predsjednikom Bošnjačke stranke Ervinom Ibrahimovićem izgovorio zakletvu da ću biti protiv njihovog ulaska u vladu ukoliko ne raskrste sa DPS. Mi imamo čvrsto datu riječ od kolege Ibrahimovića da će njegova stranka raskinuti koaliciju sa DPS u Bijelom Polju do donošenja budžeta u toj opštini. U suprotnom, premijer Spajić i postojeća parlamentarna većina će pokrenuti inicijativu za smjenu ministara iz Bošnjačke stranke. To je meni bilo dovoljno da glasam za ulazak BS, jer smatram da sam im hrišćanski pružio priliku da raskrste sa Milovom strankom, a da nisam izdao nijedno svoje uvjerenje, niti pogazio zakletvu. Uostalom, činjenica da sam jedini predsjednik partije parlamentarne većine koji nije lično uzeo nijednu državnu funkciju, najbolje govori o tome da glasajući za ulazak Bošnjačke stranke u vladu, nisam glasao da postanem ministar ni potpredsjednik, već da nastavim ostvarivanje zacrtanih ideoloških ciljeva.“
Čujemo i ocjene iz pojedinih krugova da će ovo biti „Vučićev, a ne Spajićev kabinet“. To ima veze sa činjenicom da vi i Mandić ističete dobre odnose sa predsjednikom Srbije?
„Opterećenost Aleksandrom Vučićem postaje ozbiljna dijagnoza za sve one koji sopstvene neuspjehe, frustraciju i nemoć liječe kroz svakodnevno pominjanje predsjednika Srbije. Bolest je svačija, ali nažalost, za ovu njihovu nema lijeka. Nemam namjeru da zbog njihove dijagnoze prekidam komunikaciju sa Aleksandrom Vučićem, jer bi to značilo da su i mene inficirali.“
Da li su veze sa Srbijom i naklonost prema Rusiji dežurni razlog zbog čega SAD žele da vas eliminišu iz izvršne vlasti? Ponovo su izrazili zabrinutost zbog učešća ZBCG u vladi…
„I ja sam izrazio zabrinutost zbog pokušaja atentata na Donalda Trampa i (ne)namjernog propusta bezbjednosnih službi koje su od njega napravile laku metu za odstrijel. Moja zabrinutost za bezbjednost Trampa je mnogo utemeljenija i ozbiljnija u odnosu na njihovu da ću Crnu Goru odnijeti Putinu na poklon.“
Kad pogledamo odnose u regionu, ali i globalna previranja, da li vaša ocjena, nakon što vas je Zagreb stavio na crnu listu -„da su nacisti pobijedili, a mi izgubili“ djeluje kao hiperbola?
„Nažalost, više zvuči kao oksimoron u kom su nacisti i ustaše bili dobri dječki, a oni koji su se borili protiv njih, izgleda su bili na pogrešnoj strani istorije. Vlastima u Hrvatskoj je trebalo gotovo mjesec dana od usvajanja Rezolucije o genocidu u Jasenovcu, da nas proglase za persone non grata, i to dan nakon što su Srbi ušli u vladu. Jasno je svakom da ne bi bilo nikakvih zabrana da nismo ušli u vladu, pošto su to hrvatske vlasti priželjkivale, i to na isti način kao što su eliminisale svaku mogućnost da politički predstavnici Srba iz Hrvatske budu u vladi. Znam da sam kojim slučajem predložio Rezoluciju o „genocidu“ u Blajburgu, da bih ekspresno od ministra Radmana dobio hrvatsku putovnicu. A ako sam na nešto ponosan u dosadašnjem političkom životu, to je svakako rezolucija o genocidu u Jasenovcu, makar nikad više ne vidio bijeli Zagreb grad kako onomad pjevaše drug Raja (Lazar Ristovski) u filmu „Tito i ja“. I dokaz da smo bili u pravu, predstavlja reakcija zvanične Hrvatske kojom u stvari negira genocid u Jasenovcu.“
Bečiću kao da je žao što još neko iz Vlade nije na crnoj listi Zagreba. Kako tumačite to što je upleo Srbiju, riječima da je bio žrtva Beograda nakon usvajanja rezolucije o Srebrenici?
„Kolega Bečić je samo primjetio da su postojali određeni kriterijumi koji su opredijelili ko će biti stavljen na crnu listu, a ko neće, i tu ne vidim ništa sporno. Lično, bio bih razočaran da su me izostavili sa ove liste zabranjenih. Takođe, nisam upoznat da je Bečić imao bilo kakvih problema prilikom ulaska i boravka u Srbiji, tako da ćete odgovor na ovo pitanje morati da zatražite od njega.“
Zbog čega se u nedogled odlaže objavljivanje popisa? I hoćemo li najzad saznati koliko Srba ima u Crnoj Gori, sad kad su i oni ušli u vlast?
„Nije sve tako crno kao što se crni, Monstat nas je juče obavijestio da su dobili šifru za softver u koji će unositi podatke sa popisa. Ostalo je još da kupe softver, ali prije toga moraju raspisati tender za isti. I onda samo ostaje da raspišemo tender za rukovaoce softvera, i čim ih izaberemo – gotovo. Tako da vjerujem da ćemo do početka novog popisa 2033. dobiti podatke popisa iz 2023. godine.“
Hoćete li se izboriti za sporazum o dvojnom državljanstvu sa Srbijom i hoće li srpski jezik konačno dobiti status službenog?
„Srpski jezik, dvojno državljanstvo, trobojka, poboljšanje položaja srpskog naroda, predstavljaju našu ljudsku i ideološku platformu koju želimo da realizujemo. Mnogi nisu vjerovali da ćemo ući u vladu, sad ne vjeruju da ćemo realizovati ove programske ciljeve, ali mi nismo ušli u vlast da bismo dobili službena vozila i kabinete, već da ostvarimo našu ideologiju.“
Nedavno ste oslobođeni optužbi za organizaciju državnog udara. Jeste li razmišljali da tražite odštetu zbog progona koje ste pretrpjeli vi i vaša porodica?
„Sačekaću reakciju tužilaštva kad dobije pisani otpravak presude, jer od toga zavisi da li će ovaj montirani proces poslije osam godina biti okončan. U svakom slučaju, ne postoji novčani iznos koji može nadoknaditi golgotu našu i naših porodica.“
Atentat
Vjerujete li u informacije da se sprema atentat na Mila Đukanovića i u priču da će se protiv njega voditi sudski proces?
„Svakako da treba provjeriti sve navode koji su se pojavili u medijima kako bi se otklonila bilo kakva sumnja i opasnost ne samo po Mila Đukanovića, nego svakog građanina u Crnoj Gori. Ostavljam nadležnim organima da se oglase kad procjene za shodno i na taj način potvrde ili eliminišu pojedine medijske napise.“