Kineski ‘Bijeli car’ protiv američke dominacije na nebu

0

Kina je, paralelno sa predstavljanjem svog najnovijeg lovca pete generacije J-35A, na Kineskoj međunarodnoj vazdušnoj i svemirskoj izložbi u Džuhaju prikazala i prvu verziju lovca šeste generacije pod nazivom Baidi ili “Bijeli car”.

Za ovu letjelicu se očekuje da će biti glavni oslonac budućnosti kineskih vazdušnih snaga dok Peking nastoji postići zračnu nadmoć nad Sjedinjenim Američkim Državama, u vrijeme zapadnih sumnji u njegova dostignuća.

Kineski takmac američkim i ruskim lovcima

Novi kineski nevidljivi lovac J-35A izrađivan je više od 10 godina i imao je svoju prvu vazdušnu premijeru na 75. godišnjicu osnivanja Vazdušnih snaga Narodne oslobodilačke vojske prije nego što se pojavio na Kineskoj međunarodnoj vazdušnoj i svemirskoj izložbi.

J35A

Novi lovac, koga je dizajnirala državna kompanija Shenyang Aircraft Corporation, lakši je, agilniji i brži od svog teškog ‘stealth’ parnjaka J-20. Njegove će misije biti “prvenstveno postizanje i održavanje nadmoći u vazduhu”, objavio je list Komunističke partije Kine na engleskom jeziku People’s Daily, što se tumači kao “potpuni nadzor nad nebom i pokoravanje neprijateljske zračne moći”.

Vazdušne snage Kine uglavnom se oslanjaju na lovce Shenyang J-10, Shenyang J-11, Shenyang J-16 i Chengdu J-20, uz Shenyang J-31B i novi Shenyang J-35A, koji je također dizajniran za djelovanje sa nosača aviona na moru.

Novi kineski avion trebao bi parirati američkim lovcima F-22 Raptor i F-35 Lightning kao i ruskom višenamjenskom lovcu Su-57 koji su svi avioni visokih borbenih sposobnosti sa “stealth” tehnologijom.

Kina je druga država, nakon Sjedinjenih Američkih Država, koja posjeduje dva nevidljiva lovca pete generacije, od kojih je prvi bio kineski nevidljivi lovac J-20, nazvan “Veliki zmaj”, koji je ušao u službu 2017. Trenutno posjeduje 195 lovaca ovog tipa, prema podacima sa stranice Janes, specijalizovane za vojna pitanja.

Veb stranica Global Firepower rangira Kinu kao treću vojnu silu u svijetu, a u svojim podacima navodi da posjeduje 3.304 vojna aviona, uključujući 1.207 lovaca, od kojih je većina četvrte generacije, u poređenju s 1.854 koliko ima SAD, 809 ima Rusija, 530 Indija i 400 Pakistan.

Vječne zapadnjačke sumnje

Prema informacijama koje je objavio kineski People’s Daily, novi kineski lovac kombinira najnovije tehnologije u području avijacije, budući da je dizajniran da bude nevidljiv na radarima i da može vršiti širok raspon misija, od prevlasti u vazduhu do izvođenja preciznih i brzih udara.

Prema kineskoj veb-stranici Global Times, lovac ima visoku agilnost, stabilnost i operativnu efikasnost, te kombinuje fleksibilnost, manevarske sposobnosti, visoki nivo udobnosti kabine i vrhunsku integraciju između pilota i lovca, što povećava efikasnost borbenih operacija.

Uprkos kineskim hvalospjevima, avion je naišao na talas kritika koje su dosegle tačku ruganja zbog korištenja broja “35”, koji je poznat po američkom avionu (F-35 Lightning), te sličnosti čak i u obliku, u vrijeme optužbi protiv kineske vojne industrije za “imitiranje i krađu” američke tehnologije.

Sumnje Zapada odnose se na efikasnost elektroničkih uređaja i motora J-35A, budući da se Kina ranije suočavala s poteškoćama u projektiranju snažnih motora koji modernim lovcima omogućuju povećanje dometa operacija, raspored više oružja i održavanje velike brzine i manevarskih sposobnosti.

Kineski lovci, uključujući J-20, često su se oslanjali na rusku tehnologiju, naročito motore. Dok Kina potvrđuje da će novi avion biti opremljen domaćim supersnažnim motorom WS-19, zapadni vojni stručnjaci smatraju da Kina još uvijek nije u stanju ispuniti standarde potrebne za borbene motore pete generacije.

Uprkos impresivnim performansama lovca, vojni istraživač i predavač na S. Rajaratnam School of International Studies u Singapuru Kolin Koh rekao je za Rojters:

“S obzirom na crni pokrov koja obično okružuje razvoj vojne tehnologije Kineske narodne armije, ne možemo biti previše sigurni u performanse J-35A.”

Sa druge strane, kineski vojni analitičar Fu Džanša za kineski Global Times kaže kako će moderni lovac predstavljati veliki izazov ostalim “stealth” lovcima u svijetu zbog svog inovativnog dizajna i korištenja najnovijih materijala. On navodi kako letjelica ima ‘dosad neviđene stealth sposobnosti i visoku dinamiku koja će promijeniti pravila igre u području vojne avijacije’.

Koh je izjavio Washington Postu da su “kineski naučnici proveli mnogo godina studija u područjima nauke, tehnologije i inženjeringa u vezi s tehnologijom borbenih aviona, uključujući faktor nevidljivosti”.

Prelazak na šestu generaciju

Uz J-35A, najzanimljiviji eksponat na sajmu avijacije i svemirske industrije bio je model lovca Baidi ili ‘Bijeli car B’. Službeni list People’s Daily opisao je novu letjelicu kao šestu generaciju “integriranog avijacijsko-svemirskog borbenog aviona” dizajniranog da leti velikim brzinama i prodire u Zemljinu atmosferu kako bi djelovao iz svemira.

Iako se specifikacije lovca drže u tajnosti, aerodinamični dizajn “Baidija” omogućit će mu – prema identifikacijskoj pločici modela – let brzinom nekoliko puta većom od brzine zvuka, mogućnost polijetanja i slijetanja na različite vrste nepripremljenih uzletno-sletnih staza, djelovati u različitim vremenskim uslovima i u svemiru, te biti napredna platforma za elektroničko ratovanje.

Prema Global Times-u, pojava novog lovca ne samo da ukazuje na tehnička dostignuća u dizajnu nevidljivih i borbenih letjelica, već takođe predstavlja novo poglavlje u kineskim svemirskim ambicijama. Takođe, Baidi otkriva jasan trend kontrole svemira kao i novu eru u vojnoj avijaciji u smislu prikrivenosti, brzine, tačnosti i efikasnijeg sprovođenja tihih i smrtonosnih napada, navode kineski mediji.

Kina je pokrenula strateški projekat Nantaimen za razvoj sposobnosti prevlasti u zraku sljedeće generacije, izvođenje operacija u atmosferi i svemiru blizu Zemlje, kreiranje lansirne rampe za autonomne borbene jedinice kao što su bespilotni svemirski lovci i postavljanje novog oružja, razvijajući tehnologiju koja se spaja s vještačkom inteligencijom i koja je nekada bila rezervisana za filmove naučne fantastike, pišu na navedenom portalu.

Međutim, među analitičarima i posmatračima na Zapadu ponovo se pojavljuju sumnje u stvarne mogućnosti kineskog lovca i njegov budući razvoj, “suprotno njegovom vizualno zadivljujućem dizajnu koji asocira na nadzvučne lovce u filmovima naučne fantastike”, navodi portal Asia Defence Security.

Razvoj bombardera šeste generacije

Osim lovaca, Kina razvija i “stealth” bombarder šeste generacije H-20 koji će predstavljati kvalitativni skok u kineskim strateškim sposobnostima koje su uvelike ovisne o bombarderu H-6, kopiji ruskog Tu-16.

Početne informacije pokazuju da kineski bombarder u razvoju ima “stealth” sposobnosti i dugi let do 8.000 kilometara sa korisnim teretom do 40 tona, uključujući konvencionalno i nuklearno oružje, što ga čini sposobnim za postizanje ravnoteže sa SAD-om.

Vašington je 2022. predstavio novu generaciju teškog stealth strateškog bombardera B-21 Raider koji je svoj prvi let izveo 2023., s ciljem da zamijeni bombarder B-2 Spirit, jedini američki bombarder s stealth sposobnostima.

 

(Al Jazeera i agencije)
Ostavite Komentar

Your email address will not be published.