Kina planira prvu vojnu vježbu sa Emiratima: Ozbiljna poruka Vašingtonu o bezbjednosnim „opcijama“ u regionu

1

Kineske oružane snage održaće prve vojne vježbe sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima u Kini ovog mjeseca dok se Vašington i Peking bore za uticaj u Zalivu.

Falkon Šild 2023, koji će predstavljati zajedničku obuku vazduhoplovnih snaga za dvije zemlje, održaće se u Sinđiangu na sjeverozapadu Kine, navodi se u saopštenju kineskog ministarstva odbrane u ponedeljak, „prema godišnjem planu i konsenzusu koji su postigli Kina i Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE)“.

U saopštenju se dodaje da obuka ima za cilj da produbi pragmatične razmjene i saradnju između dvije vojske i unaprijedi međusobno razumijevanje i povjerenje, iako je dato malo detalja o obimu vježbe. Ministarstvo odbrane UAE nije odgovorilo na zahtjev Breaking Defense za komentar od objavljivanja.

Analitičari su za Breaking Defense rekli da je teško reći šta zajednička vežba znači za odnose Kine i Ujedinjenih Arapskih Emirata, ali je teško to ne pročitati kao „poruku“ SAD, čak i ako su to najavili samo Kinezi.

– Ovo je prilično nesrećan razvoj događaja jer izgleda da UAE pokušavaju da pokažu SAD da imaju mogućnosti. Ali vrlo je vjerovatno da ovdje ima manje nego što se na prvi pogled čini –  rekao je za Breaking Defense Dejvid Des Roš, vanredni profesor u Centru za bezbjednosne studije Bliskog istoka i južne Azije.

Penzionisani kuvajtski pukovnik i analitičar odbrane Zafer Al Adžami slažu se.

– Pridruživanjem vježbi sa Kinom, UAE šalju drugu poruku SAD. Ujedinjeni Arapski Emirati uvjeravaju da još uvijek imaju izbora u upravljanju bezbjednošću na najbolji način koji mogu da smisle – rekao je on. Prva poruka, kako je rekao, stigla je u maju kada su UAE rekli da se povlače iz pomorskog aranžmana predvođenog SAD, iako su američki zvaničnici to tada osporili.

Bez obzira da li je to signal Vašingtonu ili ne, približavanje UAE u oblasti odbrane Kini nije najmanje evidentno u odbrambenim emisijama u zalivskoj državi, gdje su kineske firme značajno učestvovale ne samo sa svojim odbrambenim platformama već i u istraživanju i razvoju odbrambenih sistema koje su dvije zemlje razvile kroz laboratoriju za nauku i tehnologiju Kine i Emirata (CEST), zajednički projekat UAE International Golden Group and Norinco.

Na UMEKS 2022, izložbi i konferenciji bespilotnih sistema UAE, država Zaliva potpisala je sporazum o nabavci 12 školskih aviona L-15 od kineske Nacionalne aero-tehnološke korporacije za uvoz i izvoz, uz mogućnost povećanja količine na 36.

Sa njegove tačke gledišta, Mohamed Baharun, generalni direktor B’hutha, centra za istraživanje javne politike sa sjedištem u Dubaiju, rekao je da su vježbe dio strateškog partnerstva UAE sa Kinom, ali je umanjio njihov veći geostrateški značaj.

– UAE su kupili odbrambenu opremu i dijele globalne prijetnje sa Kinom. To je razlog zašto bilo koje dvije zemlje izvode – rekao je on, napominjući da su UAE nedavno takođe izveli zajedničke vežbe sa Indijom i Južnom Korejom. „To je mera za izgradnju poverenja.“

Al Adžami je takođe sugerisao da, bar za sada, Peking nije održiv alternativni bezbjednosni partner u regionu.

– Teško je za bilo koju zemlju da zamijeni prisustvo SAD u regionu kao garanta bezbjednosti Zaliva – rekao je on.

Jedini uticaj koje bi vježbe mogle da imaju, rekao je Des Roš, jeste dodatna opreznost SAD u vezi sa prodajom oružja UAE, ako Vašington smatra da su Emirati previše prijatni sa rivalom Vašingtona.

Lokacija vježbe bi takođe mogla da izazove zabrinutost u Vašingtonu, rekao je on, jer je u pitanju Sinđang, „gdje je američka vlada utvrdila da je u toku genocid nad muslimanskim Ujgurskim stanovništvom. Činjenica da bi rukovodstvo muslimanske zemlje učestvovalo u vojnim vježbama u ovoj zemlji pod takvim okolnostima pomaže Kini da normalizuje takvo ponašanje, čak i dok briše drevnu muslimansku kulturu“, prokomentarisao je De Roš.

Što se tiče vrste opreme koja učestvuje u vježbi, Des Roš je predvidio da se bilo kakva američka ili evropska oprema vjerovatno neće pojaviti, pošto zapadne prijestonice imaju ograničenja krajnje upotrebe u pogledu upotrebe njihove opreme čak i nakon prodaje.

– Najvjerovatniji scenario je da će u ovim vježbama biti korišćeni samo avioni kineske proizvodnje koje su nabavili UAE — kao što je bespilotna letjelica Ving Long. Ving Long je u upotrebi od 2011. godine i nosi kineske rakete vazduh-zemlja i bombe. Vjerovatno će to biti uvježbano u Sianđiangu – zaključio je on.

Kineski državni Global Tajms sugerisao je da će novonabavljeni L-15 takođe biti uključeni. List, pozivajući se na kineske analitičare, navodi da bi, kako se „vojne veze između Kine i UAE nastavljaju razvijati, moglo doći do više zajedničkih vježbi i dogovora o oružju“, možda će sledeće biti u UAE.

Jedan od analitičara u izvještaju Global Tajmsa rekao je, parafrazirajući list, „Kina ne planira da popuni takozvani vakuum moći koji su SAD ostavile na Bliskom istoku, već pojačava saradnju sa zemljama u regionu, poštujući njihov nezavisni razvoj i pomaže u očuvanju regionalnog mira i stabilnosti.”

(Breaking Defense)

1 Comment
  1. Plotari komentariše

    Idemo BRIGS ,pokazite snagu.pritisnite lopove sa svih strana.vrci pare sto dugujete bitange.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.