Kina odbacuje optužbe o infiltraciji u američku infrastrukturu
Kina je negirala optužbe američke vlade i Microsoft-a da je hakerska grupa sponzorisana od strane države, pod nazivom Volt Tajfun, infiltrirala kritičnu infrastrukturu SAD-a. Nacionalni centar za hitan odgovor na kompjuterske viruse Kine nazvao je ove tvrdnje “političkom farsom”. Zatim, više od 50 stručnjaka za sajber bezbjednost saglasno sa tvrdnjom da nema dovoljno dokaza koji povezuju Volt Tajfun sa kineskom vladom.
Kineska agencija tvrdi da su SAD te koje koriste “sajber ratne snage” za prodiranje u mreže i prikupljanje obavještajnih podataka. Kina je čak optužila SAD za korišćenje alata pod nazivom “Marble”. Taj alat može ubaciti nizove kodova na kineskom i ruskom jeziku kako bi okrivio Kinu i Rusiju za svoje aktivnosti.
Microsoft i Nacionalna bezbjednosna agencija (NSA) prvi su izvestili o Volt Tajfunu u maju 2023. godine. Oni su naveli da je grupa instalirala nadzorni malware u “kritične” sisteme na ostrvu Guam i drugim delovima SAD-a. Zatim da je imala pristup tim sistemima najmanje poslednjih pet godina. U februaru ove godine, Agencija za sajber bezbjednost i infrastrukturu (CISA), NSA i FBI izdali su upozorenje kritičnim infrastrukturnim organizacijama. Oni su naveli da državno sponzorisani sajber akteri iz Kine “nastoje da se unapred pozicioniraju na IT mrežama za ometajuće ili destruktivne sajber napade.”
Američke agencije su navele da je Volt Tajfun infiltrirao Ministarstvo energetike SAD-a, Agenciju za zaštitu životne sredine SAD-a. Zatim i u različite vladine agencije u Australiji, Velikoj Britaniji, Kanadi i Novom Zelandu. Volt Tajfun ne deluje kao drugi sajber napadači i špijunske grupe. Nije koristio malware koji je instalirao za napad na bilo koju od svojih meta — bar ne još. Grupa se “pozicionira” kako bi mogla da omete funkcije kritične infrastrukture kada to želi, a američka vlada veruje da je to “u slučaju potencijalnih geopolitičkih tenzija ili vojnih sukoba” sa Sjedinjenim Državama.
(PC Press)