KFOR: I dalje analiziramo zahtjev Srbije za povratak vojske i policije na Kosovo po Rezoluciji 1244, pojačano prisustvo trupa na Jarinju bilo iz bezbjednosnih razloga

0

KFOR se oglasio saopštenjem u kojem se navodi da „trenutno analiziraju nedavni zahtjev Vlade Srbije“ za vraćanje do 1.000 pripadnika srpskih snaga bezbednosti na Kosovo po Rezoluciji 1244.

Iz KFOR-a dalje navode da će nastaviti „da pružaju bezbjedno okruženje i slobodu kretanja koja podstiče produktivan dijalog, dajući liderima mogućnost da kreiraju dugoročna, održiva rješenja, za dobrobit svih zajednica koje žive na Kosovu“.

„Misija KFOR-a koju vodi NATO sastoji se od više od 3.700 pripadnika osoblja iz 27 zemalja – uključujući NATO saveznike i partnere posvećene obezbjeđivanju bezbjednog okruženja i slobode kretanja za sve zajednice na (tzv.) Kosovu, u skladu sa mandatom zasnovanim na Rezoluciji Savjeta bezbjednosti UN 1244 iz 1999. Kao takva, uloga KFOR-a i dalje je fundamentalna za trajnu bezbjednost širom Kosova i stabilnost u regionu Zapadnog Balkana“, piše u saopštenju.

Kako je istaknuto, KFOR je nedavno „pojačao prisustvo trupa na Jarinju iz preventivnih bezbednosnih razloga“.

„To se pokazalo kao izuzetno uspješna aktivnost, u velikoj mjeri zahvaljujući produktivnoj i zahvalnoj saradnji Vlade Crne Gore, načelniku srpskog Generalštaba, institucija na Kosovu, misije vladavine prava koju predvodi EU Euleksu i Kforu. Povećanje prisustva trupa je bilo neophodno, imajući u vidu nedavne izveštaje o navodnom mogućem prisustvu organizovanih kriminalnih grupa u okviru demonstracija“, navode iz Kancelarije za odnose sa javnošću Kfora.

Dalje se ističe da „Kfor redovno izvodi vežbe, osmišljene da testiraju sposobnosti i održavaju neophodan nivo operativne spremnosti neophodan za nastavak ispunjavanja dužnosti snaga“.

„Najnovija vežba održana je 19. decembra 2022. godine u kampu Novo Selo i sprovedena je da se obuče i testiraju sposobnosti jedinica Kfora da garantuju slobodu kretanja korišćenjem raspoloživih sredstava (teška logistička vozila i inžinjerska sredstva). Zbog složenosti trenutnog radnog okruženja, najvažnije je da se ovi sistemi i sposobnosti testiraju jer ublažavaju kolektivni rizik ako se budući politički sporazumi ne mogu ispuniti. Mnogo je aktera na terenu posvećenih napretku, ali Kfor ostaje na oprezu i spreman da reaguje. Spremni smo da intervenišemo, ako bude potrebno, da bismo sprečili eskalaciju, u skladu sa našim mandatom UN“, poručuju iz Kfora.

(kosovo online)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.