KCNS: Predavanje Predraga Rajića „Postpopisna Crna Gora “ (VIDEO)

0

Prethodne godine veliku pažnju Predrag Rajić posvetio je regionu, konkretno situaciji u Crnoj Gori, te pitanjem o aktuelnoj političkoj situacija u Crnoj Gori, koja se kreirala oko popisa stanovništva, i time će započeti i ovu 2024. godinu.

Crna Gora je krajem 2023, nakon punih 12 godina, napokon održala popis stanovništva koji je više puta odlagan. Nešto što bi trebalo da bude klasično statističko-birokratsko pitanje, u Crnoj Gori je par ekselans političko pitanje, navodi Rajić.

Ovo je takođe prvi popis koji se održava a da na vlasti nije DPS. Mnogo puta se govorilo o tome da je jedan broj građana bio primoran da se izjašnjava na određeni način ili da nije smio da se izjasni kako je želio, prije svega oni koji su željeli da se izjasne kao Srbi ili lica koja govore srpskim jezikom, što iz određenih razloga nisu mogli ili smjeli zbog posledica koje bi trpjeli oni i njihove porodice.

Prve preliminarne rezultate koje može imati samo MONSTAT, crnogorska državna agencija koja se bavi statistikom, biće objavljeni krajem januara, ali će se tada dati neka ukupna slika u smislu broja stanovnika, odnosa u polu, starosne strukture, ali nacionalna, vjerska i jezička struktura verovatno neće biti poznata do prije marta ili aprila ove godine.

Kako pitanje popisa predstavlja političko pitanje došlo je do formiranja organa koji se zove tijelo za praćenje ili monitoring popisnog procesa u skupštini Crne Gore, u koje su ušli predstavnici i vlasti i opozicije.

Rajić navodi da nije siguran da u Crnoj Gori postoji politička volja da se izmijeni Ustav i ispuni zahtjev da ukoliko se ispostavi da postoji više od 50 posto građana Crne Gore koji govori srpskim jezikom da službeni jezik, pored crnogorskog, bude i srpski jezik.

Izvjesno je da rezultati neće biti kao oni iz 2003. godine kada je srpski bio još ubjedljiviji i kada je dve trećine građana govorilo srpskim jezikom. Fluktuacija koja je najprisutnija jeste kod stanovnika koji se nacionalno izjašnjavaju kao Crnogorci, a koji svoj jezik nazivaju srpskim i zapravo predstavljaju lica koja imaju dvojni identitet. Ta grupacija stanovnika koja je između i ovog puta će u nekom kontekstu odnijeti prevagu, rekao je Rajić.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.