Kazna zatvora za prinudno oduzimanje i predaju djeteta izrečena dva puta
Pred Osnovnim sudom u Podgorici u 2020. godini, pokrenuto je 38 postupaka, radi predaje i oduzimanja djeteta i ostvarivanja ličnog kontakta djeteta sa roditeljem sa kojim ne živi, dok je u 2021-oj godini pokrenuto takvih 10. Do sada izrečene dvije kazne zatvora, saopštila je sudija portparol Ivana Becić.
Posljednjim izmjenama Zakona o izvršenju i obezbjeđenju, kao novo sredstvo izvršenja pored prinudnog oduzimanja i predaje djeteta i novčane kazne, uvedena je i kazna zatvora do tri mjeseca.
Kada sud u toku izvršnog postupka nađe da roditelj kod koga dijete živi ne postupa u najboljem interesu djeteta, dodaje se, prvenstveno kreće od novčane kazne, kao najblažeg sredstva izvršenja, a u situaciji kada se ne postignu rezultati, sud pristupa izricanju kazne zatvora.
“Do sada, sud je izrekao dvije kazne zatvora i to jednu u trajanju od 15 dana a jednu u trajanju od 30 dana. Odnosno sredstvo izvršenja koje predviđa zakon se u mnogome pokazalo djelotvornim, budući da i sama prijetnja njenog izricanja dovodi do rezultata u izvršnom postupku”, pojašnjavaju iz ovog suda.
Kako se dodaje u saopštenju, kod složenih porodičnih odnosa, zakonopisac i pored obrazovanog razuma, nema lak zadatak da dosegne ideal harmonije različitosti.
U interesu djeteta je, dodaje se, da ima dobre i tijesne veze sa oba roditelja i redovne kontakte sa onim roditeljem sa kojim ne žive, a na šta ovaj sud intenzivno ukazuje i jednom i drugom roditelju.
“Svrha susreta i druženja je u tome da dijete sačuva osjećaj povezanosti, prihvaćenosti i pripadnosti sa roditeljem sa kojim ne živi, u čemu moraju učestvovati oba roditelja, pri čemu je za postizanje ovakvog cilja posebno odgovornost na roditelju kojem je dijete povjereno na dalju brigu, čuvanje i vaspitanje”, navodi se u saopštenju.
U parničnom postupku sud odlučuje o tome kojem će roditelju povjeriti dijete, a sa kojim roditeljem i po kojem modelu će ostvarivati lični kontakt.
“Poštovanje odluke suda od strane roditelja je od izuzetne važnosti za pravilan psiho-fizički razvoj djeteta, jer njegova dobrobit mora biti njihov osnovni cilj”, dodaje se u sapoštenju.