Kari: ABA liga je prevaziđena, vrijeme da formiramo našu profesionalnu ligu

0

Rano popodne uoči finala Kupa Radivoja Koraća organizatori su iskoristili da ugoste selektora košarkaške reprezentacije Srbije Svetislava Pešića, koji je u zgradi Univerziteta u Nišu govorio u debati sa prof. dr Miodragom Kocićem.

Selektor je govorio o brojnim temama, o razvoju mladih igrača, poziciji trenera u današnjoj košarci, smjeru u kojem se kreće igra pod obručima…

Između ostalog, Pešić je takođe dio govora posvetio i košarci u Srbiji, našim klubovima i njihovim statusom u evropskoj košarci…

ABA ligu smo prihvatili kao takvu 2001. godine. Tada je to bila dobra ideja, danas je ona prevaziđena. Danas svi želimo da idemo u Evropu, da igramo tamo”, poručio je selektor i nastavio:

Zvezda i Partizan nemaju interes da igraju ABA ligu, odnosno imaju jer je to jedini prohod da se igra u Evroligi. To mi podržavamo, ali pošto se na nivou Evrope dešavaju promjene, mi za to moramo da se pripremimo. Ovo je idealno vrijeme da u toj tranziciji, mi formiramo našu profesionalnu ligu i da onog trenutka, kada se jednog dana Evroliga neminovno proširi sa dvije konferencije zbog velikog interesovanja klubova, moramo da se pripremimo za našu ligu”.

Kari vjeruje da je idealan trenutak da se razmišlja u smjeru organizacije srpske profesionalne košarkaške lige.

Kada se to desi, da imamo Zvezdu i Partizan, Megu, FMP, Student iz Niša, Vojvodinu, da igraju tu ligu i da iz te lige se ide u Evropu, biće drugačije. Danas nijedan klub u Srbiji, ne računajući Zvezdu i Partizan, ne igra sa drugim klubom iz druge države. Imamo takmičenja mlađih kategorija u reprezentaciji, a u poziciji smo da djeca kroz klubove nemaju priliku da igraju protiv drugih iz inostranstva. Želimo da se takmičimo sa Špancima, Turcima, Njemcima”.

Pešić takođe smatra da Srbija mora da promijeni košarkašku metodiku.

Šta je nas dovelo do toga, što kaže profesor, mi smo i dalje zemlja košarke, makar smatramo da jesmo. Mi nismo izmislili košarku, ali nismo ni kopirali. Puno smo učinili i to što smo učili znali smo da u pravom momentu primjenimo. Ta naša kreativnost je jedinistvena u svijetu. Kako biti na pravom kolosijeku u budućnosti. Želim da kažem, mi moramo i dalje da učimo. Bez obzira na medalje, nekako smo se uljuljkali, pa smatramo da smo mi nebeski narod, što inače smatramo da jesmo. Ali kada izađeš iz Srbije i kada živiš napolju, onda vidiš da i drugi rade i da nam to ne smeta”, priča iskusni stručnjak i napominje:

Moramo da razumijemo da neko nešto bolje radi od nas. To mi ne moramo da priznamo, ali da znamo da neko radi bolje i da nam to ne smeta, već naprotiv. Uspješni ljudi, treneri, su oni koji su spremni da uče. To je pravi put da budeš bolji”.

Govorio je i o postojanju četiri stuba košarke…

Nije ovo nikakva kritika, nego jednostavno vremena donose nove izazove, puno puta sam govorio o tome. Košarkaški teren ili košarka, ona stoji na četiri stuba, četiri noge – to su selekcija, metodika, sistem takmičenja i pravila igre. Razmrda li se jedna ili padne li jedna noga, teren ne postoji. Teško ga je vratiti. Šta to znači? Govorim za vrhunski sport, ne govorim o dječacima i djevojčicama koji žele da igraju košarku, već o onima koji mogu i znaju da igraju, to je ciljna grupa. Talenat nije sreća, a zašto nije? Te talente, ako ne prati rad, od sreće može da postane nesreća. Vrlo je kratak put od sreće do nesreće. Zato i kažem, mi treba da tražimo neke nove puteve. Možda ovdje ima od prisutnih koji mogu da kažu: ‘Pogledaj selektore kako ste izgubili od Italije? Što nisi pustio Jokića da igra 40 minuta, pa da umre na terenu?’. Ovo nije tema danas, da razgovaramo o rezultatima, to smo već dobili. U Srbiji imamo mnoge koji brinu tuđu brigu, analitičari iz medija, koje smo i pozvali ovdje. Hajde da malo razgovaramo o košarci, da se složimo ili ne složimo”.

(mozzart sport)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.