KAPITALIZAM KRAJA
Piše: Sibin
Upozorenje: AI troši previše energije, od bota ChatGPT, preko autonomnih automobila, do administracije za poljoprivredu, umreženi, zahtjevaju isuviše napajanja, i onda ostaje pitanje vezano za isplativost.
„Njujork za jedan dan potroši toliko energije da je pravo čudo kako započinje sledeći.“ (Bodrijar)
Biće da je u tome čarolija poznogkapitalizma, da se troši ono što se nema, i otud fascinacija, čak i fundamentalističkim fantastičnim futurizmom, u kojem ratuju maksimalne mašine protiv kolonijalizovanih zemalja trećeg svijeta.
Od strane nabrzinu priučenih i površnih tipova izvikani Juval Harari, ipak je izjavio da – „Možda nam nije potrebna velika većina stanovništva“, taj istoričar i vegan i govornik u Davosu, koji je uočio, nimalo naivno, da je prvi susret vještačke inteligencije i čovjeka ostvaren na društvenim mrežama.
Što se tiče napretka AI, to je apsolutno neuhvatljivo i time nepredvidivo; već je, dakle, ostvareno ono što je bilo nenaslutivo, ušlo se u opasnu zonu i nema nazad.
Kapitalizam kraja – nije prelazna faza, nego konačno oslobođenje i prelazak s onu stranu prirodnog i ljudskog. Nadčovjek je postignut u eri postčovječnosti…