Kakva je uloga UN-a u aktuelnim sukobima širom svijeta: Jesu li i dalje relevantan igrač na međunarodnoj sceni?

0

Kakva je uloga Ujedinjenih nacija u aktuelnim sukobima i previranjima širom svijeta? Da li su i dalje relevantan igrač na međunarodnoj sceni i šta to znači za nas, o ovoj temi su govorili osnivač Instituta za ekonomski consulting, Stevan Gajević, magistar međunarodnih odnosa Samir Hadžić i politikolog Božidar Denda.

Široka je tema oko Ujedinjenih nacija, ali se promijenio format djelovanja UN-a u poslednjih 30 godina, na početku je kazao Gajević.

„One su formirane krajem Drugog svjetskog rata sa ciljem sprječavanja ratnih sukoba. One su funkcionisale na jedan svoj način, a do 90-ih godina su sukobi bili u zemljama trećeg svijeta. Sada kada se rat prenosi u Evropu mi smo imali gubitak autoriteta Ujedinjenih nacija u tom sukobu, jer vi znate da je 19 zemalja imalo agresiju na Jugoslaviju, bez saglasnosti UN-a“, kazao je Gajević.

Dodaje da je i gubitak kredibiliteta odavno i na unutrašnjem planu a to je nereformisanost institucija UN-a.

„One funkcionišu u tom formatu i imaju problem sa korupcijom, više postupaka je pokretano u UN-u, a nijedan nikako da se dovede do kraja. Generalni sekretar je u dva navrata na svoju ruku pokušavao da izvrši reformu čitavog sistema, ali nije imao podršku stalnih članova Ujedinjenih nacija. Tamo imaju pravo veta, a kako očekujete od nekoga koji ima to pravo da dopusti drugima? Onda dolazimo i do pitanja Gaze i stavu Izraela prema UN-u, to mi izgleda kao društvo naroda“, kazao je Gajević.

Stevan Gajević

Nemamo u ovom slučaju izlazak Izraela ali vidimo da Izrael ne prihvata nikakve rezolucije, a zabranili su i Antoniju Guterešu da uđe u Izrael.

„Njima postupanje Ujedinjenihi nacija ne odgovara i oni pokazuju svoju moć“, kazao je Gajević.

Govoreći o urušavanju kredibiliteta Ujedinjenih nacija, Samir Hadžić navodi da su to stalne članice Savjeta bezbjednosti.

„Stalne članice su najveći urušavatelji sistema uspostavljenog u UN-u. Prvo mi nemamo nacija, one se gube, kroz ratove se dešavaju migracije, kroz migracije, raseljavanja, a kroz raseljavanja se dešava inžinjering oslabljenja određenih nacija tzv. miksanjem. Npr. Njemcima ne bih dao da drže nož u ruku nakon toga što su radili Jevrejima. Principijelan sam u odnosu na Holokaust, a mi sad imamo Holokaust u Gazi. Njemačka urušava kompletan sistem svojih tekovina iz Drugog svjetskog rata, jer je trenutno najveći izvoznik oružja Izraelu u genocidu nad Palestinom, što je paradoks“, kazao je Hadžić.

Oni su narod koji je bio dio SFRJ, i koji je bio predvodnik pokreta nesvrstanih gdje treće zemlje, gdje se upravo sada događaju ratovi, su se udružile da bi se zaštitile od ovakvih stvari.

„Moje je mišljenje da palestinski narod nije teroristički narod. Kako može jedan okupator koji se zove Izrael koji je okupirao tuđu teritoriju, a koga su uspostavile Ujedinjene nacije na palestinskoj teritoriji, a oni iskaču iz kolosjeka. Izrael teroriše Palestince od 1967. Nema terorizma po ovom pitanju – oni su ti koji su jedina teroristička prijetnja“, kazao je on.

Dodaje da rat nije povod za ubijanje civila i djece i to je poniženje.

„Tužno je gledati tu priču da neko ko je stradao od genocida u Holokaustu sada radi istu stvar. Koristim ovu emisiju da uputim apel da postanu ljudi. Oni su trenutno zvijeri. Ima Jevreja koji su duboko nesretni zbog ovoga. Ovo radi par političkih radikalnih partija koji vrše pritisak na Netanjahua i imamo opasnu perspektivu. Ja sam o tome govorio kad sam rekao da je ovo religijski rat i sprovode Toru, talmutisti sprovode plan cionističke federacije“, kazao je on.

„Preteča UN-a kakvu imamo danas je Liga ili društvo naroda koji je osnovan posle Prvog svjetskog rata i posle neviđenih razaranja kakvo čovječanstvo do tada nije imalo. Ljudi su rekli da kada je rat završen, da naprave međunarodnu organizaciju koja će imati za cilj sprječavanje sukoba i rata. Ona nije uspjela da spriječi Drugi svjetski rat. Mogu da se prave takve prekretnice jer Hitler kad su ga upozorili na napad na pojedine zemlje, on je posprdno govorio o Luksemburgu i nekim drugim evropskim zemljama kao članicama Lige nacija. Danas se tako ponašaju određene zemlje, a nažalost i Izrael, koji je formiran 1948. godine i jedna je od najmlađih članica Ujedinjenih nacija“, kazao je on.

Mnogi smatraju da je osnivanje države Izrael događaj biblijskih razmjera, i sigurno da je tako, jer oni sebe smatraju sa Božiji narod koji je godinama bez svoje države i a 1948. su primljeni u UN, iako to nije unisona odluka zbog sukoba na tom prostoru.

„Sukobi na tom prostoru su se dešavali još iz biblijskih vremena jer znamo da su Jevreji sa Filistejcima imali te sukobe a nije bez značaja pomenuti da je to sukob rođaka. Jevreji i Palestinci su zapravo potomci dva brata. Od biblijskih vremena do danas takvih je situacija bilo jako mnogo. Gutereša su proglasili za personu non grata a sekretar države je tražio da se snage Ujedinjenih nacija povuku iz Južnog Libana. UN su formirane na nekoliko principa a jedan od postulata je jednakost suvereniteta. To znači da nijedna država članica ne može sebe da izdigne između ostalih, a Izrael je to uradio uzevši stvar u svoje ruke, kada su ušli u Liban. Oni su utvrdili da se na toj teritoriji nalaze pripadnici Hezbolaha i smatrajući da imaju svoje legitimno pravo oni granatiraju i raketiraju čitave kvartove i djelove grada tvrdeći da se u pojedinim zgradama pored civila nalaze pripadnici Hezbolaha, odnosno Hamasa u Gazi. Krše sve ratne konvencije“, kazao je on.

Božidar Denda

Ne mogu se, navodi, ubijati žene i djeca i time kršiti osnovne principe, ali nije Izrael u tome usamljen, njih podržavaju SAD.

„Očito je da unipolarni poredak u svijetu polako ustupa svoje mjesto multipolarnom. Čini se da će multipolarni poredak da imamo više, a ne samo jednu ili dvije velike sile, i da će to dovesti do rješenja teško rješivih kriza u svijetu. Moć i sila nisu u UN-u kakvu god vi strukturu dodijelili. Moć je tamo kod globalnih sila a to su SAD, Kina, koja u ekonomskom pogledu se blizu primakla SAD-u. BRIkS se stalno širi“, kazao je Denda dodajući da pokrivaju 42% svjetske populacije.

Ako se tako pogleda, više nego tri puta je BRIKS u prednosti a NATO ima prevagu u vojnom budžetu, tako da je BRIKS postao jedna izuzetno značajna međunarodna organizacija.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.