Kako se prepoznaje i prenosi veliki kašalj?
Tokom novembra Institutu za javno zdravlje Crne Gore prijavljeno su 22 slučaja obolijevanja od “velikog kašlja” (pertusisa). Do sada je veliki kašalj registrovan kod tri bebe, kod jednog djeteta starosti od jedne do pet godina, kod jednog jednog djeteta u uzrasnoj grupi pd šest do 10 godina, kod 15 osoba u uzrasnoj grupi 11-15 godina, te kod jedne osobe u uzrasnoj grupi od 16 do 20 godina, kao i kod jedne osobe starije od 60 godina. U Domu zdravlja Glavnog grada u ZO Stara Varoš danas će u terminu od 9-17 časova biti organizovan vanredni termin za vakcinaciju djece.
Zbog povećanog obolijevanja od velikog kašlja najavljeno je da će Institut za javno zdravlje organizovati konferenciju za medije na kojoj će govoriti specijalisti epidemiolozi: prof.dr Dragan Laušević, dr Adis Martinović i dr Milko Joksimović.
Šta je veliki kašalj
Već nekoliko nedelja u regionu se ponovo priča o velikom kašlju (lat. Pertussis), poznatijem i kao magareći kašalj i hripavac, bolesti za koju smo gotovo verovali da je iskorenjena.
Pertussis je akutna infektivna bolest koju izaziva bakterija Bordetella pertussis, a rjeđe bakterija Bordetella parapertussis.
Iako od nje obolijevaju i odrasli, najčešće se javlja kod djece stare od pet godina, a početak bolesti uglavnom podsjeća na prehladu.
Međutim, zatim počinje kašalj koji postepeno prelazi u napade isprekidanog kašlja, a kod male djece on može dovesti do zastoja u disanju i biti veoma opasan. Uglavnom se vremenom kašalj smanjuje po intenzitetu i prorjeđuje, a oboljenje traje oko šest nedelja.
Zbog toga što je iscrpljujuće i naporno, ovu bolest često zovu i “bolest 100 dana”.
Simptomi velikog kašlja
Početni simptomi su:
curenje iz nosa
blaži kašalj
učestalo kijanje
povišena tjelesna temperatura
iscrpljenost i malaksalost
Kasniji simptomi su:
intenzivni napadi kašlja, do zacjenjivanja
povraćanje poslije kašlja
gubitak daha
poteškoće sa disanjem
može da se poplavi usljed manjka vazduha
Prema Gradskom zavodu za javno zdravlje, između napada kašlja osoba može da ne odaje utisak da je uopšte bolesna.
Kako se prenosi veliki kašalj?
Osobe koje su zaražene bakterijom Bordetella pertussis mogu prenijeti infekciju na druge od šest do 20 dana nakon što je bakterija ušla u njihov organizam do tri nedjelje nakon što nastupi bolest, odnosno veliki kašalj, piše medicinska platforma Medical News Today.
Bakterija se prenosi kapljično, nakon što se rasprsne u vazduh prilikom kašljanja i kijanja, zbog čega je veoma važno prekriti usta i nos maramicom, odmah je baciti i oprati ruke.
Svi koji su u blizini prilikom kašlja usljed ovog oboljenja mogu da udahnu i zaraze se, te je prevencija od ogromne važnosti.
Najbolja prevencija je vakcina.
Komplikacije prilikom velikog kašlja
Najčešća komplikacija usljed ovog stanja je upala pluća.
Neurološke komplikacije kao rezultat smanjenog dotoka kiseonika u mozak su konvulzije i encefalopatija.
Ostale blaže komplikacije su zapaljenje srednjeg uha, anoreksija, dehidratacija, a kao posljedica povećanog pritiska prilikom paroksizmalnog stadijuma, dolazi do krvarenja iz nosa, pojave kile i pneumotoraksa.