Kako je za v.d. direktora Uprave policije postavljen službenik koji nije prošao poligraf?!
Na konkurs za v.d. direktora Uprave policije prijavili su se: Aleksandar Radović, Lazar Šćepanović, Milutin Vasiljević, Zoran Braunović, Miloš Peković, Petar Šestović i Milentije Doderović. Sva sedmorica juče su, na osnovu javnog poziva i formulara koji je definisala Vlada, podvrgunta poligrafskom testiranju.
Pitanja na koja su odgovarali ticala su se eventualnih veza sa pripadnicima organizovanog kriminala, ali i konekcija sa politikom i, uopšteno, političarima i političkim partijama.
Poligraf su, kako su prenijeli mediji juče, prošla samo dva kandidata. Četiri kandidata nisu prošla, dok se na jednog, zbog zdravstvenog stanja, poligraf nije mogao primijeniti.
To znači da su neki od kandidata „pali” na pitanja o povezanosti sa političarima, uticaju na ranije izborne procese, dok su neki, vrlo vjerovatno, lažno odgovorili na pitanja o umiješanosti u šverc cigareta, ali i o vezama sa drugim nelegalnim poslovima.
Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović je, uoči sjednice Vlade, kada je i objelodanio svoj predlog za v.d. poziciju šefa UP, naveo da se njegov kandidat Lazar Šćepanović najbolje pokazao tokom intervjua.
Šaranović je istakao i da Šćepanović nije lagao o nijednom pitanju postavljenom tokom poligrafskog ispitivanja.
Prema nezvaničnim informacijama kojima raspolažemo, poligraf su prošli samo Šćepanović i komandant Posebne jedinice policije, Miloš Peković
Podsjećamo, njih dvojica su bili i na spisku ministra Šaranovića kada je i ranije na Vladi, tokom gotovo tromjesečnog dijaloga oko nasljednika Zorana Brđanina u fotelji prvog policajca, usmeno predlagao da bi oni bili dobra opcija da u v.d. stanju rukovode policijskim aparatom.
Odlukom Vlade Crne Gore, nakon maratonske sjednice koja je završena u ranim jutarnjim časovima, za vršioca dužnosti direktora Uprave policije ipak je imenovan dosadašnji pomoćnik i šef Sektora za finansijsko-obavještajne poslove, Aleksandar Radović.
On je i od početka ovog procesa važio za kandidata Pokreta Evropa sad za ovu visoku poziciju. Njega je, shodno tome, sinoć i predložio premijer Milojko Spajić nakon što Vlada, većinom glasova, nije prihvatila predlog ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića da vršilac dužnosti direktora policije bude Lazar Šćepanović.
Ono što je, pored brojnih zakonskih i protivpravnih nelogičnosti koje su pratile cijeli ovaj proces, dodatno problematično jeste što je za v.d. direktora policije, na mandate od šest mjeseci, sada izabrano lice, koje je duži niz godina policijski službenik, koje nije prošlo poligrafsko testiranje.
Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović se, povodom odluke Vlade da, uprkos njegovom protivljenju, imenuje Aleksandra Radovića za v.d. direktora Uprave policije jutros oglasio i saopštio da će obavijestiti državne organe o sumnji da su, kako je naveo, na sjednici Vlade izvršena krivična djela..
„Moja dužnost kao ministra unutrašnjih poslova je da obavijestim nadležne državne organe o sumnji da su na sjednici Vlade izvršena krivična djela, na način da je, prekoračenjem granica svojih ovlašćenja, Vlada izabrala Aleksandra Radovića za vršioca dužnosti direktora Uprave policije”, saopštio je Šaranović.
Vlada je na predlog predsjednika Vlade, istakao je on, grubim gaženjem zakona, preuzimanjem ovlašćenja ministra unutrašnjih poslova i prekoračenjem svojih ovlašćenja izglasala da Aleksandar Radović bude protivpravno postavljen za v.d. direktora Uprave policije.
„Kao ministar unutrašnjih poslova razočaran sam da nakon tri decenije progona i autokratije dio ove Vlade učini ovakav brutalan presedan. Ponosan sam što sam na sjednici Vlade učinio sve da zaštitim integritet organa koji predstavljam i upozorim sve članove Vlade da ne ulaze u zonu krivične odgovornosti. Moj pravni tim će preduzeti sve neophodne radnje radi zaštite zakonitosti i ustavnosti, vladavine prava i bezbjednosti naše zemlje“, zaključio je Šaranović.
Stoga se sada postavlja pitanje da li će on, kao ministar resora u čijem sastavu se, kao jedna od organizacionih jednica, nalazi Uprava policije podnijeti krivične prijave i protiv kandidata koji nisu prošli poligraf zbog navodnih veza sa kriminalom.
Osim toga, pitanje je i da li će se nadležni, u konkretnom slučaju Specijalno državno tužilaštvo, samoinicijativno pozabaviti ovim ozbiljnim skandalom.