Kakav uticaj ima hlor iz bazena na naše tijelo?

0

Iako je jedno od omiljenih aktivnosti ljeti, kupanje u bazenu može da ima posljedice po vaše tijelo.

Poznato je da hlorisana voda ubija mikrobe u bazenu, obezbjeđuje bolju higijenu i štiti od mogućih infekcija, međutim hemijsko dezinfekciono sredstvo ipak može da izazove i određene neželjene efekte, piše aktivni.si.

Suva i iritirana koža

Suva koža često može da bude posljedica prisustva hlora i drugih hemikalija u vodi. Do sada nema poznatih slučajeva alergije na hlor, međutim koža ipak umije da bude izuzetno osjetljiva, što dovodi do reakcija poput:

– suve kože

– svraba

– rozacee

– akni

– osipa

Ukoliko je vaša koža osjetljiva i problematična, važno je da napustite bazen i budete oprezni ukoliko primijetite bilo kakvu promjenu.

Suva kosa

Osim što može štetiti koži, hlor nije pogodan ni za kosu. Hlorisana voda uklanja ulja koja štite kožu glave, što može učiniti vašu kosu suvljom i sklonom pucanju.

Takođe, hlor razgrađuje proteine u kosi, što uzrokuje lakše lomljenje kose. Pored toga, ova hemikalija može i da prosvijetli boju kose.

Problem sa disanjem

Hlor koji se oslobađa u vazduh može da bude štetan i za respiratorni sistem. Visoka koncentracija hlora na bazenima i neprovjetreni zatvoreni prostori mogu dovesti do problema kao što su:

– kašalj

– napad astme

– curenje iz nosa

– iritiacija očiju

Hlor u kombinaciji sa drugim hemikalijama može da podstakne svrab, rozaceu, suve oči, suzenje očiju i probleme sa vidom.

Problemi se najčešće javljaju kod ljudi koji se redovno kupaju u bazenu sa hlorisanom vodom. Zbog toga je važno da obratite pažnju na neželjene efekte i obavezno reagujete na promjene, prenosi City Magazin.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.