Pokret Evropa sad oglasio se povodom pritiska kou proživljavaju ovih dana a vezano za najavljenu podršku Rezoluciji o Srebrenici. Iz dana u dan, oni ponavljaju frazu kako nijedan narod ne može biti genocidan, međutim, da su zašli malo dublje vidjeli bi da tu ne leži problematika.
„Iako se u Rezoluciji o genocidu u Srebrenici, koja će biti razmatrana u UN-u ne pominje odgovornost srpskog naroda i države Srbije, a radi preciziranja odgovornosti koja je individualna, crnogorska Vlada će podnijeti amandmane, koji jasno definišu da nijedan narod ne može biti kvalifikovan kao genocidan. Ova jako osjetljiva tema koja već nekoliko dana izaziva mnoštvo reakcija i budi sjećanja na nevino stradale žrtve, često biva zloupotrijebljena od različitih društveno-političkih aktera. Naša misija je da u Crnoj Gori koja ima multietnički karakter afirmišemo suživot, kako bi se u zemlji vladavine prava svi građani osjećali ravnopravno i jednako uvaženo“, zaključuju u Pokretu Evropa sad.
A opet da su pažljivije pročitali poruku kako Mitropolita Joanikija tako i ostalih vladika uočili bi gdje je čitava problematika. BORBA je pisala da su polemike koje su se otvorile po ovom pitanju bile brojne, od toga ko su zemlje koje su predlagači Rezolucije, do toga da Spajić amandmanskim djelovanjem pokušava da zadovolji čitavu svjetsku pravdu, međutim, situacija je gotovo istovjetna sa 2021. godinom i izglasavanjem naše „domaće“ Rezolucije. S tim u vezi, ponovićemo ključne djelove pomenutog teksta kako bi malo pažljivije pročitali poruke koje je poslao mitropolit Joanikije nadajući se da će poslušati savjete velikodostojnika SPC i da će odustati od svog nauma.
Dakle, nema toga poslanika u Parlamentu Crne Gore koji nije pokušao da opere ruke od podrške ovoj Rezoluciji, jasno stavljajući do znanja da nijedan narod ne može biti genocidan, što i jeste istina – međutim konstantno se prenebregava ona činjenica koja se tiče same Rezolucije – bazira se na jednoj odluci suda koja je prema mišljenju brojnih itekako sporna i nije obuhvatila sveukupnu situaciju koja je ovu tužnu temu i pratila.
Problematika oko „genocidnosti“ Srebrenice nije u činjenici je li neki narod genocidan ili ne. Problematika je u nametnutim Rezolucijama gdje će biti kažnjavani svi oni sistemi koji negiraju postojanje „genocida“ a što zvaničnici iz Srbije i Republike Srpske itekako spore. Nisu jedini u tome. I eminentni izraelski stručnjaci konstantno problematizuju termin genocida, takođe ne osporavajući zločin te je tako vodeći svjetski stručnjak za Holokaust Jehuda Bauer jasno stavio do znanja da u Srebrenici jeste bilo masovnog zločina – ali ne i genocida.
Ukoliko se sve to „posoli“ sa srpskim žrtvama u Bratuncu koji se dogodio prije Srebrenice, jasna je vojna odmazda – što svakako ne opravdava počinjeni zločin, ali je s tim u vezi jasno da elemenata genocidnosti nije bilo. Stoga, nikakvi amandmani od strane Vlade Crne Gore nisu prihvatljivi jer je sami taj čin sporan a bazirati etiketu nad jednim događajem o kom će učiti svi mlađi naraštaji a ne zadovoljavajući pravdu sa obije strane predstavlja prosto licemjerstvo.
Stoga je i na mjestu reakcija mitropolita Joanikija koji je kazao da nema opravdanja za zločin počinjen u Srebrenici kada su oni koji su počinili zločin pogazili viteški moral srpskog vojnika i ogriješili su se o česte pozive i vapaje Svetog Patrijarha Pavla koji je u to ratno vrijeme skoro svakodnevno pozivao srpske oficire i vojnike da brane svoj narod, ali i da se čuvaju od grijeha, da budu ljudi, i da ne obrukaju svoje oružje.
Kako dodaje, nesporna je činjenica da je u Srebrenici izvršen zločin, ali priča o genocidu je neodrživa i opasna.
„Pogrešno je i veoma opasno izjednačavati Srebrenicu i Jasenovac. Priča o srebreničkom genocidu nije naučno utemeljena, ali je itekako politički motivisana. Krajnje je sumnjivo da li se pokreće iz poštovanja prema žrtvama ili iz nekih drugih razloga. Oni, kojima je istinski stalo do poštovanja žrtava, znaju da je žrtvama bilo kojeg i bilo čijeg zločina istina potrebnija od politike. Lobiranje, sponzorisanje i propagiranje priče o genocidu u Srebrenici, ne može nadoknaditi nedostatke dokaza za održivost te priče. Zbog tih nedostataka podnosi se nacrt rezolucije o genocidu i ide na glasanje i preglasavanje“, kazao je Visokopreosvećeni mitrpolit.
Tvrdi i da bi se može dogoditi da istina bude preglasana u Generalnoj Skupštini Ujedinjenih nacija i da to neće biti prvi put kao i da je to jako opasno.
„Po ovom pitanju blagovremeno se čuo glas razuma od nekoliko svjetski priznatih autoriteta za ratne zločine i genocid. Efraim Zurof, direktor centra Simon Vizental, čuveni Jehuda Bauer i drugi jasno kvalifikuju da je u Srebrenici počinjen ratni zločin, ali ne i genocid. Zurof posebno ističe da bi označavanje Srebrenice genocidom obesmislilo taj pojam, što bi bilo opasno za dalju sudbinu čovječanstva“, podvukao je Mitropolit.
Pita se i zašto je pokrenuta tolika svjetska mašinerija političke finansijske i medijske moći da se izglasa pomenuta rezolucija u Generalnoj Skupštini Ujedinjenih nacija.
„Radi istine o zločinu i radi pijeteta prema žrtvama? Ne, nego da se puna istina iskrivi i zatrpa, a da se poštovanje žrtava potisne u drugi plan, za račun politike. Cilj je, između ostalog da se genocid pripiše srpskom narodu koji je više puta u poslednjih stotinu godina bio žrtva genocida. Onda je jasno zašto se u ovoj priči pojavljuje Njemačka, navodi se u saopštenju. Crna Gora, da bi uvijek bila otvorena za istinu, da bi sačuvala svoje dostojanstvo, da bi sačuvala svoju unutrašnju stabilnost, da bi doprinijela izmirenju i regionalnoj stabilnosti, ne treba da glasa za rezoluciju o genocidu u Srebrenici. Dosljedno poštujući srebreničke žrtve neupitnog zločina, ali isto tako razlikujući zločin od genocida, treba da glasa protiv“, zaključuje se u saopštenju Mitropolita Joanikija.