Jokić: Građani slobodno da odlučuju hoće li ustati na himnu

1

U Crnoj Gori se čin neustajanja na himnu stavlja u isti rang sa aktivnim i agresivnim formama nepoštovanja države. Prostor za neiskazivanje zadovoljstva treba da se ostavi građanima na slobodnu volju, a nikako da se prekršajno gone, prokomentarisala je za IN4S predsjednik Upravnog odbora LGBT Progres Bojana Jokić predlog Vlade Crne Gore da će se kažnjavati neustajanje na himnu.

Prema mišljenju Jokić član 10. Evropske konvencije o ljudskim pravima ostavlja opciju za žalbu na eventualnu presudu ili prekršajno gonjenje.

Na pitanje portala IN4S da li se ovaj član može primijeniti i aktuelnu himnu u aspektu „nemam ništa protiv himne, već protiv njenog sadržaja, jer je delimično plod rada deklarisanog fašiste“, Jokić je kazala:

„Kao što su vaši čitaoci upoznati, ne postoji objedinjena Evropska praksa po pitanju zakona i podzakonskih akata koji regulišu poštovanje himne i drugih državnih simbola. Svaka država članica zakone donosi za sebe, ali se njihova zakonska opravdanost odnosno usklađenost sa međunarodno priznatim konvencijama i drugim ratifikovanim dokumentima može testirati na najvećoj evropskoj pravnoj instanci, Evropskom sudu za ljudska prava. Kada govorimo konkretno o crnogorskom ‘Zakonu o zaštiti državnih simbola’ cijenim da u obzir treba uzeti više različitih i konkretnijih primjera od navedenih u pitanjima vaše redakcije“.

Jokić podsjeća da se u Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima, u članu 10. navodi:

Sloboda izražavanja 1. Svako ima pravo na slobodu izražavanja. Ovo pravo uključuje slobodu mišljenja i slobodu primanja i prenošenja informacija i ideja, bez miješanja javne vlasti i bez obzira na granice. Ovaj član ne sprječava države da zahtijevaju dozvole za rad od radio, televizijskih i filmskih kompanija.

„Mišljenja sam da navedeni član Konvencije ostavlja opciju za žalbu na eventualnu presudu ili prekršajno gonjenje zbog potencijalnog neustajanja tokom trajanja crnogorske himne, gdje se sam čin neustajanja pored nepoštovanja crnogorskih državnih simbola sa jedne strane, može tumačiti i kao iskazivanje slobodnog mišljenja sa druge. Uzdržala bih se od komentarisanja ishoda takvog sudskog spora, jer vjerujem da postoje validni argumenti sa obje strane.

Za razliku od raznolike evropske prakse gdje je skrnavljenje zastave, podrugivanje himni i drugi agresivni oblici nepoštovanja državnih simbola prekršajno ili krivično gonjiv, u Crnoj Gori se čin neustajanja stavlja u isti rang sa aktivnim i agresivnim formama nepoštovanja države.

Nisam saglasna sa ovakvim zakonskim riješenjem i svakako bih preporučila svima onima koji iz njima ličnih razloga ne žele da ustanu tokom crnogorske himne i za to budu kažnjeni, istraju u pravnim procesima i mišljenje dobiju od najveće evropske pravne instance – Evropskog suda za ljudska prava. Mišljenja sam da, prostor makar u tom dijelu za iskazivanje nezadovoljstva treba da se ostavi građanima na slobodnu volju, a nikako da se prekršajno goni“.

1 Comment
  1. Suverena komentariše

    Srbija je Crna Gora i Crna Gora je Srbija – Bože Pravde za sve… i nema problema

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.