„Jezik brži od pameti“: Denis Bećirović prekršio dogovor o sastanku sa direktorom CIA-e
Nedavna posjeta direktora CIA Vilijama Bernsa Bosni i Hercegovini, zamišljena kao susret sa diplomatskom diskrecijom, pretvorila se u izvor novih tenzija unutar Predsjedništva BiH. Iako je bilo dogovoreno da se detalji sastanka s najvišim obavještajcem SAD ne iznose u javnost, bošnjački član Predsjedništva BiH Denis Bećirović nije odolio da ne iskoristi priliku za političko poentiranje. Pohvalio se kako je Bernsu navodno skrenuo pažnju na „opasnu secesionističku politiku” rukovodstva Republike Srpske.
To nije moglo ostati bez odgovora, pa je srpska članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila da je sagovornik iz SAD „preozbiljan i preučtiv” i da uveliko odudara od prethodnih nadobudnih sagovornika, pa nije fer da ga kompromituje na bilo koji način.
„Nije mi potrebna reklama kao bošnjačkim političarima da to promovišem na način kako to oni rade i još tako bolesno opterećeni Miloradom Dodikom, a i opštesrpskom mržnjom, pokušavajući da jednu ovako važnu posjetu svedu na svoje male proste kvazipolitičke elemente”, rekla je Cvijanovićeva, prenosi Radio-televizija RS.
Ona kaže da su gosti, kako je to uobičajeno na sastancima tog tipa, predložili da ne idu saopštenja.
„Stav da su za funkcionisanje države odgovorni predstavnici sva tri naroda i da treba jačati bezbednosnu i svaku drugu saradnju, sasvim je racionalan”, navela je srpski član Predsjedništva BiH, indirektno otkrivši poruke iz Vašingtona.
Ministar spoljnih poslova BiH Elmedin Konaković rekao je da su teme njegovog sastanka sa Bernsom bili neki procesi u zemlji, evropske i NATO integracije. Iako su detalji sastanka u Predsedništvu BiH ostali nepoznati, vidljivo je da se političko Sarajevo i dalje drži retorike sukoba i obračunavanja sa Srpskom. Predsjednik Narodne skupštine RS kaže da je političko Sarajevo „zaista nevjerovatno” jer izgleda da „samo oni nisu shvatili poruke šefa CIA o potrebi deeskalacije situacije u BiH i regionu i odgovornosti svih u tom procesu koji bi očuvao mir”.
Sarajevski mediji pišu da je posjeta Bernsa promenila stavove Milorada Dodika, koji je nakon njegove posjete „novi čovjek”, jer je izjavio kako Republika Srpska nikada i nije željela secesiju od BiH. No, pri takvim tezama iz Sarajeva uobičajeno se zanemaruju političke ili ideološke pozicije Banjaluke o tome da Republike Srpske svojim zahtjevima za samostalnošću ne predlaže secesiju, već se u stvari opire takvoj terminologiji zbog uvjerenja da Srpska nema potrebu za koracima kakve je devedesetih neustavno načinila BiH, već da kao konfederalna jedinica unutar BiH insistira na stepenu nezavisnosti i samostalnosti koji joj je dodijeljen Dejtonskim mirovnim sporazumom i Ustavom BiH.
Opozicionarka Jelena Trivić izjavila je da je Dodik „podvio rep”, na šta je reagovao predsjednik Demosa Nedeljko Čubrilović, rekavši da „nikada nije prisustvovao nijednom zvaničnom ili nezvaničnom sastanku na kom se pričalo o secesiji, već isključivo o zaštiti nacionalnih interesa i statusu Republike Srpske u okviru Dejtonskog sporazuma”.
Analitičari pokušavaju da naslute teme koje su bile na stolu za vrijeme Bernsove posjete, spekulišući da je riječ o bezbjednosnim izazovima u regionu, potencijalnim prijetnjama terorizma, transnacionalnom organizovanom kriminalu, kao i o naporima da se, kako navode, suzbije uticaj Kine i Rusije na Balkanu.
(Politika)