Javnosti zvanično predstavljen Projekat “Digitalne kulturne rute 2”

0

Javnosti je zvanično predstavljen Projekat “Digitalne kulturne rute 2” koji je Centar za proučavanje i zaštitu kulturnog nasljeđa Crne Gore realizovao u partnerstvu sa Društvom za kulturni razvoj „Bauo” u prethodnom periodu.

Foto: NVO CPZKNCG

Projekat je predstavljen javnosti u sklopu festivala „Creative Fest Montenegro: Internacionalni festival kulture, umjetnosti, baštine i kreativnih industrija”. Prezentacija projekta održana je u subotu, 9. novembra, u Hotelu “Monte Casa” u Petrovcu na Moru, uz prisustvo velikog broja posjetilaca.

Foto: NVO CPZKNCG

 

Ključni rezulati projekta, koji su ostvareni i ovom fazom projekta, jesu:

1. Prepoznati potencijali kulturnih sadržaja u turističkoj ponudi opštine Budva ali i uvećan nivo svijesti i informisanja javnosti o značaju kulturnih sadržaja na ovom području;

2. Uveden savremen i digitalan sadržaj u kulturno turističku ponudu opštine Budva.

3. Poboljšana promocija kulturnog nasljeđa opštine Budva. Glavni cilj projekta ,,Digitalne kulturne rute” predstavlja doprinos savremenoj promociji kulturnog nasljeđa opštine Budva. Pospješivanjem promocije kulturnog nasljeđa i uvrštavanjem istog u ponudu turizma, kreiramo prostor za razvoj kulturnog turizma u Crnoj Gori.

Članovi projektnog tima koji su govorili na završnoj prezentaciji, Nikolina Ražnatović Mihajlov i Angelina Ražnatović, ispred NVO Centar za proučavanje i zaštitu kulturnog nasljeđa Crne Gore, i Dušan Medin, ispred NVU Društva za kulturni razvoj „Bauo”, predstavili su novitete projekta digitalnog vodiča, metodologiju rada, način korišćenja kao i buduće planove za dalji razvoj projekta.

Na samom početku programa obratio se Dušan Medin, saradnik na projektu i predstavnik partnerske odrganizacije „Bauo”, ističući glavne tačke projekta kao i pozitivne utiske saradnje sa Centrom za proučavanje i zaštitu kulturnog nasljeđa Crne Gore. Ukazao je na važnost ovakvog tipa projekta za promociju kulturnog nasljeđa kao i povećanje svijesti o značaju nasljeđa široj javnosti.

U nastavku su govorile Nikolina Ražnatović Mihajlov, autorka i koordinatorka projekta kao i Angelina Ražnatović, menadžerka na projektu. Predstavile su koncept projekta, prvu i drugu fazu projekta, glavne ciljeve i rezultete projekta ali i potencijale daljeg razvoja projekta. Posebno su istakle da se čitav projekat sprovodi uz saglasnost Uprave za zaštitu kulturnih dobara, kako navodi Nikolina “S obzirom da djelujemo na objektima koji su većinski registrovana kulturna dobra, neophodno je pribaviti sve potrebne saglasnosti u skladu sa Zakonom o zaštiti kulturnih dobara u cilju promocije istih”. Angelina je istakla važnost sprovođenja ovakvog tipa projekata za lokalnu zajednicu, kao i za Crnu Goru uopšte.

Foto: NVO CPZKNCG

Takođe, navodi “Uspešnost projekta ogleda u tome što se njegovo sprovođenje vodi kao inicijativa stručnjaka da na jednostavan i pristupačan način približe kulturno nasljeđe široj javnosti”. Projektni tim takođe navodi da imaju želju za dalji razvoj projekta, kao i jasnu vizuju da se projektom zaokruže sve značajne lokacije na teritoriji opštine Budva, a da će razvoj projekta usklađivati prema dopstupnim konkursnim sredstvima koja budu odobrena za nastavak projekta.

Na samom kraju usledila je duža diskusija sa prisutnima, gde je iskazano veliko interesovanje za unapređenje projekta, kao i sugestije za nove ideje i pravce razvoja a potom je neformalno druženje nastavljeno nakon završenog panela.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.