„Ja, Mediteranac“, nova knjiga Nikole Malovića

0

Kako je živjeti na moru, tačnije na Primorju? Jedini koji duže od decenije o tome kroz nacionalnu i geopolitičku prizmu piše za Politiku, Nedeljnik i Pečat je Nikola Malovića, najpoznatiji srpski Mediteranac, autor 18 knjiga i dobitnik 10 nagrada za književnost.

Na naslovnoj strani nove Malovićeve knjige u izdanju beogradske Knjige komerc nalaze se simbolična jedra i jarboli bärka „Sloboda“, kapetana i slikara Vasilija Ivankovića, iz 1882.

Da li bi pravi naziv države trebalo da glasi Crna Gora i Boka Kotorska? Kako se promišlja u palati nacionalnog Bokelja, šta je dondo, kako izgleda rajska plaža, jesu li Primorci mravi a turisti cvrčci, koji su sve zaštitnici pomoraca osim Sv. Nikole, kakav vlada duh nedeljom, šta se jede na obali, kvare li turisti starosjedeoce ili starosjedeoci pak turiste – čitamo u prvoj od tri cjeline, pod nazivom More Boke Kotorske.

Druga cjelina, More Srbije i Crne Gore, tumači komplikovane odnose između Srbije i Crne Gore i Crne Gore i Boke Kotorske, relaksira čitaoca fenomenom sezonskih senzualnosti i seksualnosti, te podučava istorijskim lekcijama o povezanosti srpskog mora i kopna.

Finalna cjelina, Druga mora. I novo nebo, potkazuje otuđenu globalističku elitu, otkriva koliko je bilo Srba Bokelja pod ruskom carskom pomorskom zastavom, da li je kapetan istovremeno bio i sveštenik na moru, ko je bio otac srpskog pravoslavlja u Americi, šta nas čeka u geopolitičkim ratovima kolektivnog Zapada i Rusije, te – u tekstu svih tekstova – odgovara na pitanje postoje li viševjekovna svjedočanstva o Hristovom vaskrsenju.

U pogovoru, glavna i odgovorna urednica političkog magazina Pečat, LJilja Bogdanović kaže: „Napomenimo posebnu odliku ovih tekstova čini autorovo snažno, uvijek prisutno i prepoznatljivo opredjeljenje za vrijednosti koje se, kao svojevrstan kontrapunkt zapadnoj postmoderni, nazivaju humanim, hrišćanskim, tradicionalnim, slobodoljubivim, nacionalno osvešćenim i suverenističkim. Malović, naime, voli ljude i voli svoj narod, a sklon je da brižno, plemenitim pobudama nadahnut, razmatra i procjenjuje sudbinu čovječanstva zarobljenog u poznatim savremenim nju ejdž i drugim zamkama koje ne obećavaju dobru budućnost. To, naravno, znači i da je on pisac hrabar i odvažan da oštro kritički govori o etičkom i civilizacijskom mejnstrimu sadašnjice. Kvalitet za mnoge nedostižan!“

Svako poglavlje „Ja, Mediteranca“ ilustrovano je fotografijama, mapama ili gravirama, što relaksira čitaoca, odmara ga, i pred sami kraj nudi jasnu sliku vremena u koje smo uronjeni.

 

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.