Izvještaj revizije poslovanja FK Iskra proslijeđen tužilačkim institucijama: Za šest godina isplatili 1.887.847 evra

0

Predsjednik Opštine Danilovgrad Aleksandar Grgurović krajem prošlog mjeseca proslijedio je Osnovnom, Vrhovnom i Specijalnom državnom tužilaštvu finansijske iskaze Fudbalskog kluba Iskra za period 2017. – 2022. godine, izrađene od strane Društva za reviziju i konsalting „REVIKO“, na upoznavanje i dalje postupanje, sa napomenom da u slučaju identifikacije elemenata bića krivičnog djela Obavještenje mogu tretirati kao krivičnu prijavu.

Ubrzo po preuzimanju upravljanja, novo rukovodstvo Kluba zatražilo je nezavisnu reviziju, koja je završena 18. 04. 2023. godine.

„Na osnovu činjenice da finansijski iskazi, u koje je imao uvid, po svim značajnim materijalnim pitanjima ne prikazuju istinito i objektivno stanje FK Iskra, nezavisni revizor dao je negativno mišljenje na poslovanje Kluba u periodu od 2017. – 2022. godine, zaključno sa 31. decembrom. Nepravilnosti su identifikovane u svim aspektima revizije, a posebno u dijelu koji se tiče gotovinskih isplata, blagajničke dokumentacije i računovodstvene evidencije“, saopšteno je iz Opštine Danilovgrad.

U periodu 2017. – 2022, kako se navodi, poslovanje FK Iskra dominantno se odvijalo preko blagajne, odnosno putem gotovinskih isplata fudbalerima, trenerima i pomoćnom osoblju.

„Kako nezavisni revizor navodi u svom izvještaju, za predmetni šestogodišnji period gotovinske isplate iznosile su 1.887.847 evra, odnosno 69% od ukupno ostvarenih prihoda u tom periodu (2.728.131). Pojedinačno posmatrajući godine, taj procenat je u mnogome veći na primjeru 2017. godine – 83%, a više nego udvostručen na primjeru 2021. – 162%“. Takav način poslovanja suprotan je Zakonu o sprječavanju nelegalnog poslovanja, koji predviđa obavezu pravnog lica da otvori račun kod banke, vodi novčana sredstva na tom računu i preko tog računa vrši transfere sredstava“, naveli su iz Opšine Danilovgrad.

U dijelu koji se tiče blagajničke dokumentacije, kako dalje navode, nađeno je da su gotovinske isplate fudbalerima i trenerima u 2017. godini iznosile 181.433 evra, od čega je 53.905 evra isplaćeno na ime priznanica iz prethodne, 2016. godine. Takođe, počev od 2019. godine na velikom broju priznanica nijesu navedeni godina niti datum isplate, odnosno prijem isplate, zbog čega je nemoguće potvrditi da su fudbaleri zaista primili novac u godini kada su takve isplate evidentirane.

„Računovodstvena evidencija u koju je nezavisni revizor imao uvid pokazala je i da je prosječan godišnji broj ugovora sa fudbalerima tokom predmetnog perioda, što ujedno znači i da su isplate  najvećem broju fudbalera, kojih je u zavisnosti od sezone bilo između 15 i 20, vršene bez Ugovora o profesionalnom angažmanu kao osnova za isplatu. Na samom kraju svog Izvještaja, nezavisni revizor naglasio je problematično poslovanje Kluba sa dobavljačima i drugim pravnim licima, u okviru kojeg računi uglavnom nijesu ovjeravani niti potpisivani od strane Kluba, zbog čega se ne može sa sigurnošću utvrditi da li su plaćene usluge zaista i izvršene“, piše u dopisu Opštine Danilovgrad.

U svjetlu ovog i ovakvog Izvještaja nezavisnog revizora, novo rukovodstvo Fudbalskog kluba Iskra i Opštine kao osnivača, kako se dodaje, „osjetilo je potrebu da informiše javnost o katastrofalnom stanju koje je ostavština naših prethodnika, ali i da u procesuiranju onih koji su za takvo stanje odgovorni zatraži podršku organa pravosuđa, u čemu je prvi korak bio upravo slanje tužilačkim institucijama“.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.