Izvještaj EK: Nikakav napredak Srbije u spoljnoj i bezbjednosnoj politici

0

Srbija nije postigla nikakav napredak u spoljnoj i bezbjednosnoj politici jer je stepen usklađivanja ostao neizmenjen. Odnosi sa Rusijom i Kinom predstavljaju posebnu zabrinutost. Dijalog sa Kosovom, koji je ključan za napredak Srbije prema Evropskoj uniji, nije pokazao željene rezultate. U zemlji se nastavljaju veličati ratni zločinci. I u slobodi izražavanja je Srbija dobila lošu ocjenu.

Ovo su ključni odlomci izvještaja o napretku za Srbiju u koji je Radio Slobodna Evropa imao uvid.

Ovaj izvještaj zajedno sa izvještajima za svaku zemlju u procesu proširenja, će Evropska komisija objaviti 30. oktobra poslije sastanka kolegijuma.

Radi se o najvažnijem dokumentu koji Komisija objavljuje jednom godišnje, gdje se predstavlja stepen napretka za svaku zemlju u ključnim reformama, koje su neophodne za napredak na evropskom putu.

Spoljna, bezbjednosna i odbrambena politika

U izvještaju se zaključuje da nije postignut nikakav napredak jer je stepen usklađivanja Srbije u velikoj mjeri ostao nepromijenjen, “a neke od njenih akcija i izjava bile su u suprotnosti sa spoljnopolitičkim stavovima EU”.

U dokumentu se ističe da je Srbija održavala odnose na visokom nivou sa Ruskom Federacijom, što, kako se navodi, postavlja pitanja o strateškom pravcu Srbije.

Ističe se intenziviranje odnosa sa Kinom, uključujući i stupanje na snagu 1. jula 2024. Sporazuma o slobodnoj trgovini sa ovom zemljom. Komisija ocjenjuje da ovo “predstavlja stratešku zabrinutost”.

U dokumentu se kaže da je Srbija nastavila saradnju sa EU na zaobilaženju sankcija i nastavila da pruža podršku Ukrajini, te da nastavlja da učestvuje i značajno doprinosi misijama i operacijama EU za upravljanje krizama u okviru zajedničke bezbjednosne i odbrambene politike.

Evropska komisija traži od Srbije da, kao prioritetno pitanje, unaprijedi svoju usklađenost sa zajedničkom spoljnom i sigurnosnom politikom EU, uključujući restriktivne mjere, te izbjegava radnje i izjave koje se protive spoljnopolitičkim stavovima Brisela.

Komisija takođe traži od zvaničnog Beograda da nastavi sa intenziviranjem aktivnosti na sprečavanju bilo kakvog pokušaja korišćenja teritorije Srbije ili pravnih lica registrovanih u Srbiji za zaobilaženje restriktivnih mera EU, te uloži kredibilne napore da se zatvori prostor za strano uplitanje i manipulaciju informacijama, uključujući dezinformacije, kao i preduzme mjere za izgradnju društvene otpornosti na njih i druge oblike hibridnih prijetnji.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.