Izvinjenje zbog velikog skandala: Kako je bivši ukrajinski nacista dobio ovacije kanadskog parlamenta?! (VIDEO)

0

Predsjedavajući Donjeg doma kanadskog parlamenta Entoni Rota izvinio se zbog veličanja Jaroslava Hunke, bivšeg vojnika nacističe Vafen-SS divizije, koji je dobio veliki aplauz i ovacije kanadskih parlamentaraca tokom posjete predsjednika Ukrajine Volodimira Zelenskog.

Rota se izvinio poslije burne reakcije jevrejske zajednice, koja je osudila veličanje Jaroslava Hunke (98), bivšeg borca Prve ukrajinske divizije, poznate i kao Vafen-SS divizija „Galicija“, dobrovoljačke nacističke jedinice koju su tokom Drugog svetskog rata činili uglavnom dobrovoljci ukrajinskog porijekla iz Galicije.

Tokom posjete Zelenskog kanadskom parlamentu u petak, Hunka je sjedio na galeriji, a Rota ga je predstavio kao „ukrajinskog heroja“ koji se borio za nezavisnost Ukrajine od Rusije.

Puna sala kanadskih parlamentaraca odgovorila je aplauzom i ovacijama, a Hunka je ustao da pozdravi poslanike i goste iz Ukrajine.

„Naknadno sam saznao više informacija zbog kojih žalim što sam odlučio da odam počast Hunki. Želim jasno da kažem da niko, uključujući kolege parlamentarce i delegaciju Ukrajine, nije bio upoznat sa mojim namjerama i mojim riječima dok ih nisam izgovorio“, rekao je Rota.

Istakao je da posebno želi da uputi najdublje izvinjenje jevrejskim zajednicama u Kanadi i širom svijeta.

Premijer Trido prebacio odgovornost na Kancelariju predsjedavajućeg Donjeg doma

Kabinet kanadskog premijera Džastina Tridoa saopštio je da je odluku da pozove i odlikuje Hunku donijela sama Kancelarija predsjedavajućeg Donjeg doma.

„Predsjedavajući Donjeg doma se izvinio i prihvatio punu odgovornost za pozivanje i odavanje počasti Hunki u parlamentu. To je bila dobra odluka“, istakao je portparol premijera Tridoa.

„Da biste bili dio takve jedinice, morali ste se zakleti na vjernost Hitleru“

Na veličanje Hunke u kanadskom parlamentu reagovala je zvanična Moskva, brojne jevrejske organizacije, ali i opozicija u Kanadi koja optužuje vlast za veliki propust.

„Činjenica da je takva osoba, a preko nje i organizacija čiji je član bio, dobila ovacije u Donjem domu, duboko je zabrinjavajuća“, rekao je za kanadski Si-Bi-Si Den Paneton, direktor Centra „Simon Vizental“.

Paneton je istakao da povezanost sa Vafen-SS divizijom čini Hunku saradnikom nacista.

„Da biste bili dio takve jedinice, morali ste se zakleti na vjernost Hitleru i biti umiješani u masakr civila. To vas čini saučesnikom“, naglasio je Paneton.

Borili se i protiv partizana

Od kraja februara do kraja marta 1945. godine, Vafen-SS divizija „Galicija“ borila se i protiv jugoslovenskih partizana u Štajerskoj i Koruškoj oblasti na austrijsko-slovenačkoj granici.

Nekadašnji premijer Kanade Brajan Malruni pozvao je 1985. godine kraljevsku komisiju da ispita da li je Kanada postala utočište ratnih zločinaca iz Drugog svjetskog rata.

Komisija sudije Žila Dešena utvrdila je da je u to vrijeme u Kanadi živjelo oko 600 bivših pripadnika Vafen-SS divizije „Galicija“.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.