Izraelska vojska oslobodila dva taoca tokom racije

0

Izraelska vojska objavila je kako je oslobodila dva taoca tokom racije koje su njene specijalne jedinice izvele u noći 11. februara u Rafahu na jugu pojasa Gaze.

Taoci su prevezeni u bolnicu Sheba u centralnom Izraelu gdje su pregledani te je ustanovljeno kako se nalaze u dobrom stanju.

U objavi na društvenim medijima, Izraelske odbrambene snage (IDF) navele su da su tokom noćne „zajedničke operacije IDF-a, ISA-e [Izraelske sigurnosne agencije ili Shin Bet] i izraelske policije, spašena dva izraelska taoca iz kibuca Nir Yitzhak: Fernando Simon Marman (60) i Louis Har (70)“.

Prema objavi vojske oteti su 7. oktobra prošle godine u napadu Hamasa, organizacije koju SAD i Evropska unija smatraju terorističkom.

Izraelski ministar obrane Yoav Gallant je na mreži X objavio da se radilo o „impresivnoj akciji oslobađanja“.

Dodao je da je pratio akciju iz Komandnog centra zajedno s premijerom Benjaminom Netanjahuom i visokim vojnim komandantima.

„Bila je to vrlo složena operacija“, rekao je portparol izraelske vojske pukovnik Richard Hecht.

„Dugo smo radili na ovoj operaciji. Čekali smo prave uslove“, naveo je i rekao da su taoci držani na drugom spratu zgrade u koju su izraelske snage upale pod jakom paljbom iz susjednih zgrada.

„Veoma sam sretan što mogu objaviti da su ove noći dva oslobođena taoca sletjela ovdje u medicinski centar Sheba, najveću izraelsku bolnicu“, rekao je prof. Arnon Afek, direktor opšte bolnice Sheba.

„Primljeni su u hitnu, a prve preglede obavilo je naše osoblje hitne pomoći te su u stabilnom stanju i pod njegom su“, naveo je.

Militanti Hamasa pri upadu na jug Izraela u oktobru su ubili oko 1200 ljudi, a oko 240 su ih oteli i odveli u Gazu.

Izraelski odgovor na Hamasov napad izazvao je teško razaranje u Gazi. Palestinsko ministarstvo zdravstva, koje kontroliše Hamas, objavilo je da je od 7. listopada ubijeno više od 27.500 ljudi.

Najmanje 60 osoba poginulo je 11. februara uveče u izraelskom granatiranju Rafaha, grada koji se nalazi na samom jugu pojasa Gaze i u blizini egipatske granice.

Posljednjih mjeseci Rafah je postao grad u koji se smjestila većina palestinskih izbjeglica koji su ostali bez domova nakon izraelskog bombardovanja sjevernog dijela pojasa Gaze te se u njemu prema procjeni UN-a trenutno nalazi 1,4 miliona ljudi.

Do napada na Rafah je došlo iako je Hamas prethodno tokom dana 11. februara objavio kako bi ofanziva na taj grad uništila bilo kakav dogovor oko puštanja talaca koji se još nalaze u njihovom zarobljeništvu još od 7. oktobr prošle godine.

Protiv ofanzive na Rafah izjasnile su se i SAD, glavni izraelski saveznik.

Agencije prenose kako ipak granatiranje Rafaha u noći 11. februara ipak nije označilo početak ofanzive i na to područje. Pogođeno je 14 kuća i tri džamije i to u različitim dijelovima grada, a izraelska vojska je objavila kako je izvršila „niz udara na južnu Gazu koji su sada završeni“.

Američki predsjednik Joe Biden rekao je prethodno 11. februara premijeru Benjaminu Netanjahuu da Izrael ne bi trebao pokrenuti vojnu operaciju u Rafahu bez vjerodostojnog plana za sigurnost otprilike milion ljudi koji se ondje nalaze, navela je Bijela kuća.

Humanitarne agencije kažu da bi napad na Rafah bio katastrofalan. To je posljednje relativno sigurno mjesto u enklavi razorenoj izraelskom vojnom ofanzivom.

Biden i Netanjahu razgovarali su oko 45 minuta, nekoliko dana nakon što je američki predsjednik ekao da je izraelska vojna reakcija u Pojasu Gaze bila „pretjerana“ i izrazio ozbiljnu zabrinutost zbog sve većeg broja civilnih žrtava u palestinskoj enklavi.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.