Izborom sudija Ustavnog suda se otvara put za formiranje nove vlasti u Podgorici i organizaciju vanrednih parlamentarnih izbora

0

Na vanrednoj sjednici Skupštine Crne Gore, koja će se održati u ponedjeljak, ponovo će se raspravljati o izboru sudija Ustavnog suda, kojim bi se konačno proces koji već nekoliko mjeseci blokira čitavu Crnu Goru pozitivno priveo kraju. U ovom trenutku, izgledi da se sudije izaberu su mnogo veći nego ranije i za očekivati je da dođe do pozitivnog ishoda u ponedjeljak na skupštinskoj sjednici. Ustavni odbor Skupštine Crne Gore kompletirao je listu od četvoro kandidata za sudije Ustavnog suda, koje će predložiti za glasanje u parlamentu.

Podršku tog odbora za kandidaturu dobili su Snežana Armenko, Momirka Tešić, Dragana Đuranović i Faruk Resulbegović. Iako ova kadrovska rješenja dio javnosti osporava, konkretno izbor Dragane Đuranović koja je kazala da će vratiti člansku kartu DPS-a ukoliko bude izabrana za sudiju Ustavnog suda, kompletan izbor kandidata je očigledno bio stvar kompromisa između izborne većine i opozicije. Institucija koja bi faktički morala biti najnezavisnija dobiće i (nekadašnji) partijski kadar. Naravno, ovo nije ništa novo, ali je itekako potrebno naglasiti nivo apsurda do kog je došla Crna Gora, ponajviše zbog ucjenjivačkog i destruktivnog djelovanja palog DPS režima.

Đuranovićeva je inače poznata i u aferi „Limenka“ preko kojeg je brat aktuelnog predsjednika države Aco Đukanović preko sudske odluke od države uspio da dobije ukupno oko 13,9 miliona eura, upravo u periodu kada je Đuranovićeva štitila državu u tom predmetu. Mediji su ranije pisali da je zbog zasluga tokom svog “rada za državu”, Đuranovićeva bogato nagrađena od Vlade Crne Gore, nekadašnjeg premijera Mila Đukanovića. Ona je od Vlade dobila stan od 74 kvadrata za svega 15.445 evra. Radi se o stanu koji se nalazi u podgoričkom naselju Siti kvart, gdje se danas kvadrat stambenog prostora prodaje po cijeni ne manjoj od 1.600 evra.

Međutim, postavlja se pitanje – da li je u pitanju konačni kompromis gdje bi dio javnosti morao da zažmuri na ovaj izbor ili dopustiti da zemlja sklizne u potpunu pravnu anarhiju i haos? Evidentno je da postoji niz političkih kalkulacija a kako će se sav proces završiti, znaćemo u ponedjeljak. Predloženi kandidati biraju se dvotrećinskom većinom, odnosno tropetinskom, ako se ide u drugi krug glasanja. To će biti šesti pokušaj izbora nedostajućih sudija Ustavnog suda koji je u blokadi od septembra prošle godine, kada je odlaskom u penziju jednog od njih, ostao bez kvoruma za odlučivanje.

Ustavni sud tako ima tri od ukupno sedam sudija i ne može da odlučuje o žalbama građana niti da se izjasni o nekim spornim rješenjima kao što su Zakon o predsjedniku, kao i Ustavne žalbe na lokalne izbore čime se onemogućava novoj administraciji da preuzme administraciju Glavnog grada. Izborom sudija, Ustavni sud bi mogao biti odblokiran uoči predsjedničkih izbora zakazanih za 19. mart. Evropska unija je najavila mogućnost prekida pristupnih pregovora sa Crnom Gorom ukoliko se ne izaberu nedostajuće sudije. Zbog nefunkcionalnosti Ustavnog suda, Podgorica i još dvije opštine ne mogu da dobiju ni novu vlast, jer su podnijete fingirane ustavne žalbe od strane poraženih stranaka oko DPS-a i njenih satelita.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.