Iz EU opominju Beograd zbog usvajanja dva zakona o KiM
To što naša država želi da pomogne svojim sunarodnicima na teritoriji Kosova i Metohije koje režim Aljbina Kurtija sistemski i fizički i ekonomski iscrpljuje, u Briselu tumače kao – udar na dijalog i kršenje sporazuma?! Nakon što je Vlada Srbije usvojila dva ključna zakona iz paketa mjera za zaštitu Srba u Pokrajini, iz Evropske unije stigao je „savjet“ Beogradu da preispita odluku.
Briselska administracija reagovala je na predloge zakona o proglašenju Kosova i Metohije za područje posebne socijalne zaštite i o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih djela izvršenih na teritoriji KiM. Prvi akt predviđa novčanu pomoć nezaposlenima i starijima od 65 godina, a drugi kažnjavanje svih koji progone naš narod iz Pokrajine.
– Evropska unija podsjeća Srbiju da je dužna da poštuje sve sporazume iz dijaloga kao integralni dio njenog procesa pristupanja EU i poziva Srbiju da preispita predlog zakona u skladu sa tim – navela je Nabila Masrali, portparolka EU, ukazujući da „još od Briselskog sporazuma iz 2013. godine, Kosovo i Srbija imaju jasno definisane obaveze u vezi sa svojim nadležnostima“.
Da apsurd bude veći, birokrate iz EU sročile su ovo saopštenje baš u danu kada se Kurti oglasio preko društvenih mreža poručujući da nema namjeru da formira Zajednicu srpskih opština predviđenu upravo Briselskim sporazumom, a čiji je Unija garant. On nudi ZSO kao „praznu ljušturu“, po mjeri svog ustava, i još poručuje da nema ništa od garancija za pravoslavne crkve i manastire. Iz Beograda uzvraćaju – da postoji ZSO na koju se čeka 11 godina, nikakve mjere i zakoni ne bi bili potrebni.
Premijeru privremenih prištinskih institucija iz EU sada nije stiglo nikakvo podsjećanje na obaveze, niti packa zbog konstantne sabotaže briselskog dijaloga. Umesto toga, pridružili su se horu iz Prištine, jer je Kurti naveo da su mjere Vlade Srbije neprijateljski čin, a njegov saradnik Besnik Bisljimi je rekao da Beograd „nastavlja opstrukciju procesa dijaloga, kršeći principe i duh sporazuma“.
Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković zbog toga je predstavnicima EU postavio niz direktnih pitanja:
– Kako ste prvo podržali i pozdravili mjere koje je još u septembru javno i zvanično predstavio Beograd, a onda nakon Kurtijevog napada na zakone, naprasno menjate mišljenje i stav? Da li je to kredibilitet?!
Petković je izjavio da zakoni koje donosi Republika Srbija, kao vid podrške srpskom narodu na KiM, nemaju nikakve veze sa obavezama iz dijaloga, već da su direktna posledica i reakcija na ugnjetavanje srpskog naroda od strane režima u Prištini i izostanka vidljivih akcija misije EU – Euleksa da ga zaštiti, obezbedi vladavinu prava i spreči humanitarnu katastrofu u Pokrajini.
– Umjesto što se vodi politikom dvostrukih aršina, EU bi trebalo da odgovori – da li je protivpravno i jednostrano ukidanje dinara i izazivanje humanitarne katastrofe od strane Prištine kršenje dijaloga? Kako to da nasilno zatvaranje deset srpskih opština na KiM nije kršenje sporazuma? Da li je najbolja evropska praksa to što Srbi zbog zatvaranja institucija ne mogu da registruju svoje novorođene bebe?
Prema njegovim riječima, EU bi trebalo da odgovori i da li je u duhu vladavine prava i dijaloga činjenica da niko nikada nije odgovarao za upucavanje sedmoro Srba na KiM od kojih je dvoje djece, to što je Azem Kurtaj, pripadnik tzv. KBS koji je pucao u srpsku decu na Badnji dan slobodan čovjek i da li je kršenje sporazuma nasilno zatvaranje Banke Poštanska štedionica i „Pošte Srbije“ na sjeveru KiM.
Zabrana ulaska i patrijarhu
Petković je podsjetio i da je protivpravno zatvoreno 86 Srba, a oficir za vezu Beograda ne može da ih posjeti. Zatražio je i odgovore od EU na pitanja da li je kršenje dijaloga zabrana patrijarhu Porfiriju da poseti Pećku patrijaršiju i kako to da prisustvo monoetničke Kurtijeve policije koja nema šta da traži na sjeveru KiM, a tamo sprovodi svakodnevni teror, nije kršenje sporazuma. Upitao je i da li je i masovno i nekažnjeno seksualno uznemiravanje i zastrašivanje Srpkinja na sjeveru KiM vladavina prava.
(NOVOSTI)