Ivanović: Budućnost Zapadnog Balkana je u EU, politika proširenja ulaganje u bezbjednu i prosperitetnu Evropu
Potpredsjednik Vlade Crne Gore za spoljne i evropske poslove Filip Ivanović otvorio je danas Politički dijalog na visokom nivou pod nazivom „Zapadni Balkan u narednom geopolitičkom ciklusu EU: Implikacije na politiku i perspektivu reformi”, koji je održan u organizaciji Škole za transnacionalno upravljanje u sklopu Evropskog univerzitetskog instituta u Firenci (EUI).
Događaj se organizuje u okviru šireg projekta izgradnje kapaciteta za javne funkcionere sa Zapadnog Balkana, a u vezi sa kreiranjem politika Evropske unije i razvojem veština za podršku pristupanju regiona EU, koji EUI sprovodi uz podršku italijanskog Ministarstva vanjskih poslova i međunarodne saradnje.
U uvodnom dijelu govorili su i Mauricio Kanfora, direktor za evropske integracije u Ministarstvu vanjskih poslova i međunarodne saradnje Italije, ambasador Evropske unije u Crnoj Gori Johan Satler i ambasadorka Italije u Crnoj Gori Andreina Marsela.
„Budućnost zemalja Zapadnog Balkana je u Evropskoj uniji. Politički akteri u Crnoj Gori su nedvosmisleno posvećeni evropskim integracijama, a više od 80% građana Crne Gore podržava pristupanje EU”, rekoa je Ivanović na otvaranju sastanka.
On je govorio o rezultatima koji su doveli do dobijanja pozitivnog IBAR-a koji predstavlja istorijsku prekretnicu i veliki korak naprijed za Crnu Goru, a može poslužiti i kao uzor i primjer za EU i druge zemlje kandidate za članstvo.
Naglasio je da je plan da Crna Gora do kraja ove godine zatvori četiri pregovaračka poglavlja i da, uz nastavak sadašnje dinamike rada i postojanje dobre volje u EU i državama članicama, postane prva naredna članica do kraja punog mandata ove Vlade.
Ivanović je istakao da politika proširenja predstavlja ulaganje u bezbjednu i prosperitetnu Evropu koja mora biti ujedinjena kako ne bi postojao vakum u geostrateškom i političkom smislu.
On je, ovom prilikom, ponovio da se Crna Gora snažno zalaže za evropske integracije regiona i da će, kada postane članica EU, nastaviti da podržava politiku otvorenih vrata i pridruživanje svih zemalja koje to žele na osnovu zasluga i napretka koji postignu.
U kontekstu bezbjednosti, osvrnuo se i na geostratešku poziciju i širi značaj Balkana u istorijskom i kulturnom smislu.
„Članstvo u EU takođe znači i različite benefite koje bi države Zapadnog Balkana i njeni građani imali, kao i benefite za samu EU u smislu dobijanja tržišta od nekoliko miliona ljudi, lakšeg poslovanja, slobodnog putovanja, boljeg povezivanja, itd“, istakao je Ivanović.
Takođe je naglasio da će evropska integracija biti katalizator saradnje i pomirenja u regionu Zapadnog Balkana i da će mnoge teme koje su opterećivale međudržavne odnose izgubiti na težini.