Istoričari u Hrvatskoj podijeljeni oko promocije ustaštva na koncertu u Imotskom: Proustaška atmosfera i histerija vladali na proslavi
Hrvatski istoričari podijeljenog su mišljenja u vezi s promocijom ustaštva u Imotskom, uoči i tokom koncerta pjevača Marka Perkovića Tompsona – dio njih to osuđuje, ali dio ili ništa nije vidio ili sve što je u kontekstu Domovinskog rata ne smatra spornim.
Profesor istorije na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Zagrebu Ivo Goldštajn, koji je bio član tzv. Vijeća za suočavanje s prošlošću, i čije je polje interesovanja Jasenovac, rekao je da su dešavanja u Imotskom sramotna. Goldštajn je u izjavi za Hinu konstatovao da je „proustaška atmosfera i histerija koja je tamo vladala“ rezultat promjene u narativu koji se dogodio u vladajućoj strukturi u posljednjih nekoliko godina, odnosno pomicanja prema drugačijoj kulturi sjećanja.
Podsjetio je na dubrovačkog gradonačelnika Matu Frankovića, koji je u govoru u spomen na poginulog hrvatskog branitelja okupljene pozdravio sa „za dom spremni“, ali i na izjave premijera Andreja Plenkovića u kojima je govorio da taj povik ima dvostruke konotacije.
„Domoljubna atmosfera“ u Imotskom
Osvrnuo se i na potpredsjednika vlade Tomu Medveda, koji je na komemoraciji o poginulima u Blajburgu zahvaljivao hrvatskoj vojsci. „Mislim da je to najbolji putokaz bio ovim uglavnom mladim ljudima u Imotskom šta treba uzvikivati, jer ako je ta ustaška vojska i jedan dio zločinaca koji je stradao u Blajburgu i Križnom putu, ako je to hrvatska vojska, onda ja ne znam zašto oni ne bi smjeli da pjevaju ‘Juru i Bobana’ i uzvikuju ‘za dom spremni’. To nije po Ustavu, to nije hrvatska vojska. Volio bih da se vlada drži slova Ustava“, ističe Goldštajn.
Međutim, direktor Hrvatskog memorijalno-dokumentacionog centra Domovinskog rata Vlado Nazor rekao je za Hinu da je na koncertu u Imotskom osjetio „domoljubnu atmosferu, a na stadionu nije vidio ustaške simbole“. „Vidio sam mnogo majica i zastava sa znakom HOS-a, jedinice iz Domovinskog rata, ali sve što je u kontekstu Domovinskog rata ne smatram spornim, pa i pjesme koje su hrvatski branitelji pjevali 1991. na prvoj crti bojišta. Baš kao pozdrav ‘slava Ukrajini’, koji se danas izvikuje u demokratskom svijetu“, kazao je, dodavši da je Tompsonova pjesma „Bojna Čavoglave“, kako je naveo, „domoljubna pjesma“.
Licemjernim smatra to što se od koncerta u Imotskom pravi, kako kaže, slučaj, dok se u pojedinim mjestima u dalmatinskom zaleđu na ljetnjim „slavama“ šetaju osobe „s kokardama na kapama“ i dok se bez ograde ističu pozdravi i simboli pod kojima su u Drugom svjetskom ratu i poslije njega „masovno ubijani Hrvati“.
Pozdrav „za dom spremni“ koristile Hitlerove sluge
Nekadašnji čelnik vladinog Vijeća za suočavanje s prošlošću Zvonko Kusić podsjetio je da je to tijelo 2018. zaključilo da se pozdrav „za dom spremni“ može koristiti u komemorativne svrhe, ne i provokacije, te odbacio prozivke da je zahvaljujući tome ustaški pozdrav dobio dvostruke konotacije, pri čemu se zloupotrebljava uspomena na hrvatske branitelje iz Domovinskog rata.
Istoričara Hrvoje Klasića je sramota što živi u državi u kojoj treba zakonski zabranjivati pozdrave koje su koristile sluge i saradnici Adolfa Hitlera. „Jadna takva država u kojoj 2024. treba zakonski propisati da je pozdrav koji su koristile Hitlerove sluge i saradnici nešto štetno, da ga treba zakonski zabraniti i kažnjavati, umjesto da je to svima očigledno“, izjavio je za Hinu, te dodao „da Hrvatska tako pokazuje da je nezrela država prepuna nacionalista, i to ekstremnih nacionalista“. Ističe i da Hrvatska u Ustavu jasno navodi da se temelji na antifašizmu, a ne na ustaštvu Nezavisne Države Hrvatske, kao i to da je „za dom spremni“ bio ustaški pozdrav i 1941. i 1991, i to što su počeli da ga koriste neki drugi koji sebe nisu nazivali tim imenom, ne mijenja na stvari.
(Tanjug)