Istoričar Predrag Marković ocijenio je da su današnja događanja na Cetinju pokazala da je Srpska pravoslavna crkva pravi naslednik evropskih vrijednosti u Crnoj Gori.

– SPC je svojim pitomim stavom i zdravorazumskim reagovanjem pokazala da je na nivou zadatka. S druge strane, protivnici ustoličenja Joanikija na Cetinju pokazali su izrazito nizak civilizacijski nivo, pa su čak i zapadne ambasade, koje su im tradicionalno naklonjene, morale da protestuju protiv njihovog ponašanja – izjavio je Marković.

– To nije borba protiv SPC, već protiv hrišćanjstva – ocijenio je Marković. On je dodao da su većina građana Crne Gore, a ne samo Srbi, vjernici SPC.

– Niko u Podgorici nije sahranio svog bližnjeg u prisustvu sveštenika Crnogorske pravoslavne crkve. Kada su u pitanju ozbiljne stvari, građani se okreću isključivo SPC – naglasio je Marković.

On ističe da ne može da objasni ponašanje Đukanovića, i njegovo, kako je rekao, odvajanje od realnosti.

– Niko ne može da objasni, a vjerujem da će to ostati istorijsko pitanje zašto je Đukanović udario na SPC. Da to nije uradio, mogao je da vlada vječno – poručio je Marković. On kaže da veruje da je Đukanovića, kako je rekao, obuzela manija veličine i da je želio da postane crnogorski Sveti Sava- osnivač države, nacije i vjere istovremeno.

(Novosti)

Tagovi