Ističe rok za izmjene izbornog zakonodavstva, očekuju se nova prolongiranja: Niko više ne govori o izbornoj reformi

0

Krajem sljedeće sedmice ističe rok koji je Odbor za izbornu reformu imao da završi izmjene izbornog zakonodavstva. Budući da još nije izabran predsjednik tog tijela, te da se Odbor mjesecima nije sastajao, očigledno je da će rok ponovo biti prolongiran. Pojedini poslanici kažu da će se izbori vjerovatno održati po postojećem zakonodavstvu. Iz nevladinog sektora upozoravaju da se kašnjenje izborne reforme negativno odražava na demokratiju i vladavinu prava u Crnoj Gori.

Iako su do datuma izbora ostala samo tri mjeseca, o izbornoj reformi više niko i ne govori. Aktuelna dešavanja su, poručuju iz CDT-a, ovu temu potisnula u drugi plan.

„Sve ono što vidimo i što se plasira su neke druge teme, odnosno izgovori, bilo da je u pitanju turistička sezona, Temeljni ugovor, popis, Otvoreni Balkan i slično. Čini se da su našim političarima ove teme bitnije od onih koje su bile goruće u svakom izbornom procesu do sada. To je svakako jedan pristup koji može negativno da se odrazi na demokratiju i na vladavinu prava i mnoga druga polja u našoj zemlji“, naglašava Milena Gvozdenović iz CDT-a.

Iako 31. jula ističe rok da Odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu pripremi izmjene izbornog zakonodavstva, to se očigledno neće dogoditi. Mjesto predsjednika Odbora upražnjeno je već nekoliko mjeseci budući da je Strahinja Bulajić nakon formiranja manjinske vlade podnio ostavku.

Poslanik Demokrata Danilo Šaranović, ističe da posljednjih nekoliko mjeseci nijesu imali sjednicu ovog odbora.

„Mjesecima unazad nemamo predsjednika Odbora i aktuelna parlamentarna većina nije učinila ništa da se takvo stanje promijeni“, kaže Šaranović.

Zamjenik predsjednika Odbora Predrag Sekulić, ipak, vjeruje da će, nakon što Skupština imenuje novog predsjednika, posao Odbora biti brzo završen.

„Posao je priveden kraju i računam da bi negdje u mjesec-dva mogli potpuno da ga završimo, da kompletiramo sve izborne zakone, ali potrebno je da Skupština odredi novog predsjedavajućeg Odbora i vjerujem da bismo onda mogli da nastavimo rad“, kaže Sekulić.

Dok se čeka novi predsjednik, izbori se bliže.

„Ukoliko se ne izvrše izmjene zakona do održavanja izbora, oni će se održati po važećim zakonima. Mi smatramo da te zakone u određenom dijelu treba mijenjati, ali šta je tu je“, kaže poslanica Draginja Vuksanović Stanković.

Sekulić dodaje da imamo relativno dobre zakone, neka poboljšanju su potrebna da bi taj posao bio završen do kraja, ali to nije uslov za održavanje izbora.

Demokrate, s druge strane, smatraju da je strah od izbora razlog zbog čega se kasni s reformom.

„Ja nemam razloga da vjerujem u neki pozitivan scenario. Sudeći po njihovom političkom djelovanju, naročito posljednjih nekoliko sedmica, ne da nijesu u vrh prioriteta stavili izbornu reformu već bježe od bilo kakvih izbora. Ne da ne žele fer i slobodne izbore nego ne žele bilo kakve izbore“, smatra Šaranović.

Odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu formiran je u martu prošle godine, a do sada mu je već dva puta produžavan rok da završi posao zbog kojeg je i osnovan.

(RTCG)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.