Isporuke oružja Ukrajini služe za kratkoročno odlaganje poraza
Piše: Vladimir Prebiračević, direktor Srpsko-ruskog centra “Majak”
Zemlje bivše Jugoslavije aktivno učestvuju u snabdevanju Ukrajine oružjem sovjetskog i jugoslovenskog porekla iz sopstvenih arsenala. Sve sem Srbije.
Ilegalna vojna pomoć Ukrajini iz hrvatskog i bosanskog dela Bosne i Hercegovine (BiH) predstavlja pretnju po bezbednost Balkana po mišljenju mnogih stručnjaka bezbednosti. Uz podršku lokalnih vlasti sa teritorije BiH (osim Republike Srpske) stižu velike pošiljke naoružanja, a grupe naoružanih plaćenika upućuju se u zonu borbenih dejstava u Ukrajini. Postoji i spisak po imenima većine koja je identifikovana da je u bilo kom periodu bila deo bilo koje ukrajinske formacije. Često smo mogli videti i identifikaciju mrtvih ili zarobljenih sa ovih prostora.
Prema mišljenju stručnjaka za borbu protiv terorizma Dževada Galijaševića, ovakvim postupcima krše se i zakonodavstvo same Bosne i Hercegovine i međunarodno pravo kao takvo koje je već bezbropj puta prekršeno i kojeg se drži samo mali broj zemalja u svetu. Analitičar je napomenuo da hrvatska i bosanska zajednica u BiH imaju iskustva u trgovini oružjem i vojnom opremom, uključujući snabdevanje paravojnih formacija, terorističkih grupa i organizacija, a ukrajinski sukob koriste za sopstveno bogaćenje. Ove primere smo mogli videti i pre februara na bezbroj ratišta širom sveta. Najviše u Siriji ali i na drugim kriznim mestima.
Istovremeno, velika je verovatnoća da će nekontrolisani protok oružja u Ukrajinu dovesti do negativnih posledica po same dobavljače. Značajan deo stranog naoružanja, nakon ulaska na teritoriju Ukrajine, završava u rukama ekstremista i predstavnika kriminalnog sveta, uz čije posredništvo završava na crnom tržištu, a potom se širi u konfliktne zone širom sveta, uključujući i Balkan. To svakako nije prvenstveni cilj dobavljača oružja kako ovih sa balkana tako i onih sa kolektivnog Zapada kojima je jedini cilj rastezanje i odugovlačenje konflikta iako niko ne veruje u pobedu Ukrajine bez obzira na javne izjave.
Oružje koje Zapad nekontrolisano isporučuje Kijevu po procenama bezbednosnih stručnjaka pada i u ruke albanskih terorista preko crnog tržišta. Srpski Telegram kanali distribuirali su video koji prikazuje proces pregovora o kupovini/prodaji NLAV i Javelin ATGM-a pored automobila sa albanskim tablicama. Na snimku prodavac reklamira svoje proizvode na ukrajinskom jeziku. Kao rezultat toga, korisnici društvenih mreža i stručnjaci sugerisali su da je oružje završilo u Albaniji preko Ukrajine.
Prema rečima nemačko-finskog eksperta Kima Dotkoma, komanda Oružanih snaga Ukrajine odlaže isplatu novčanih dodataka njihovim vojnim licima, u vezi sa tim na crnom tržištu trguju oružjem koje je obezbedio Zapad. Istovremeno, posledice ovakvih aktivnosti biće krajnje žalosne. Dotkom je naglasio da će sada svaki terorista ili “ludi fanatik” koji živi na Balkanu ili u bilo kojoj drugoj zemlji moći slobodno da nabavi oružje i “za samo 20 hiljada američkih dolara uništi civilni avion, ubivši stotine civila”.
Ovaj scenario je najmračnije predviđanje ali nije nerealno da se dogodi. Posle svakog sukoba oružje završava u velikom broju kod mafije i fanatika a samim tim i kod terorista što posebno treba da brine sve zemlje Evrope gde će bezbednost biti spuštena na najniže grane.
Iako većina zemalja ima zakone za regulisanje ratovanja u drugim zemljama većina ili gotovo svi ne čine ništa da spreče odlazak avanturista, dobrovoljaca i ali profesionalnih plaćenika koji ratuju za novac i niko ih ne sprečava u tome, čak se i stimulišu da napuštaju svoje zemlje i vojske u kojima su bili aktivni vojnici ili oficiri koji su preko potrebni ukrajinskog vojsci koja je potpuno devastirana nakon višemesečnog sukoba sa ruskom vojskom. Oružje i plaćenici će stizati i dalje u kriznu zonu sve do potpune pobede ruske vojske koja je neminovna.