Investitor podnio tužbu protiv Opštine Bar: „Maljevik“ opet završio na sudu
Kompanija “Sonuba Montenegro”, koja treba da gradi višemilionski turistički projekat “Maljevik” u barskoj opštini podnijela je tužbu protiv Opštine Bar kojom osporava izvršenje presude po kojoj je ta lokalna uprava naplatila 21 milion evra za komunalno opremanje zemljišta. Stav investitora je da Opština na to nema pravo, jer nije ispunila svoje obaveze iz Sporazuma o međusobnim poravima i obavezama u vezi sa realizacijom ovog projekta koji je potpisan 2019. godine.
Tim povodom juče je održavno pripremno ročište u Osnovnom sudu u Baru, a glavno ročište zakazano je za sredinu oktobra. Na prvom ročištu je Opštini Bar određeno da u roku od osam dana dostavi dokaze na koje se poziva u odgovoru na tužbu. Pravna zastupica Opštine Bar pred sudom, Tamara Bulatović, kazala je da Opština misli da to nije potrebno ali da će dostaviti dokaze ako ih sudija obaveže. Spor vodi sudija Osnovnog suda Boris Bulatović.
Iz kompanije “Sonuba” juče nijesu bili dostupni za komentar u vezi ovog slučaja, dok su iz Opštine Bar najavili odgovore na pitanja “Vijesti”.
Kako je pojasnio izvor “Vijesti” upućen u ovaj slučaj Sporazumom između Opštine i “Sonube” iz maja 2019. godine, “Sonuba” je preuzela na sebe da snosi troškove komunalnog opremanja zemljišta na lokaciji Maljevik.
“Opština je bila dužna da za to ispuni tzv. “prethodne uslove”, koji između ostalog uključuju i regulisanje imovinsko pravnih pitanja na zemljištu (eksproprijaciju i drugo), a “Sonuba” ima rok od 18 meseci da završi radove na komunalnom opremanju nakon ispunjenja prethodnih uslova. Na osnovu Sporazuma iz 2019. godine, obaveza “Sonube” po presudi iz 2013. godine je odložena i djelimično i otpisana u odnosu na kamate pod uslovom da “Sonuba” ispuni svoje obaveze iz Sporazuma iz 2019. godine, te se Opština i obavezala da neće u postupku prinudnog izvršenja naplatiti to potraživanje iz presude iz 2013. godine, osim ako “Sonuba” ne ispuni svoje obaveze po Sporazumu iz 2019. godine”, pojasnio je izvor “Vijesti.
Dalje navodi da “prethodni uslovi” ni do današnjeg dana nisu ispunjeni, tako da “Sonuba” ne kasni sa ispunjenjem svojih obaveza iz Sporazuma iz 2019. godine, a Opština osim što nije ispunila uslove na koje se obavezala mimo Sporazuma je naplatila glavni dug i kamatu po presudi iz 2013. godine.
“Iz tog razloga, “Sonuba” osporava to izvršenje, jer je njena obaveza po presudi iz 2013. godine, koja je i izvršna isprava na osnovu koje je i sproveden postupak prinudne naplate više od 20 miliona, odložena Sporazumom iz 2019. godine koji “Sonuba” poštuje, a Opština krši.
Advokat “Sonube” Petar Stojanović juče je na ročištu istakao da Opština nije poštovala Sporazum iz 2019. godine.
Prije Sporazuma o poravnanju investitor i opština su vodili više sudskih sporova u vezi ovog projekta.
Na osnovu pravosnažne i izvršne presude Osnovnog suda u Baru od 28. juna 2013. godine investitor, kompanija “Sonuba Montenegro”, bila je u obavezi da Opštini Bar isplati 9.345.710,05 evra, bez pripadajućih kamata. Uz kamatu taj iznos je 19 miliona 850 hiljada evra. Javni izvršitelj Veselin Šćepanović krajem januara je uplatio taj novac na poseban račun Opštine Bar.
Podgoričko preduzeće sa ruskim kapitalom “Sonuba Montenegro” kupilo je u septembru 2007. od Opštine Bar 200 hiljada kvadratnih metara zemljišta na Maljeviku za 32,5 miliona evra, uz još naplaćenih 11,8 miliona za komunalije.
Gradnja luksuznog turističkog kompleksa “Maljevik” u barskoj opštini, koji je Vlada proglasila projektom od državnog interesa, mogao bi, o čemu su “Vijesti” ljetos pisale da završi pred međunarodnim arbitražnim postupkom ako izvršna vlast ne riješi problem koji je nastao usvajanjem Odluke o proglašenju zaštićenog područja park prirode “Katič”, a na osnovu koje investitor “Sonuba Montenegro” ne može da gradi jer je dio zemljišta predviđen za investiciju uvršten u zaštićeno područje.
Ova odluka je donijeta 2021. godine bez znanja investitora koji je po zakonu morao biti obaviješten o javnoj rapravi u vezi s tom odlukom jer je vlasnik zemljišta. Međutim, to nije urađeno, a u dokumentaciji koja je pratila javnu raspravu Opština Bar je navedena kao vlasnik zemljišta.
Prije usvajanja ove odluke “Sonuba Montenegro” je dobila urbanističko-tehničke uslove za ovaj projekat 2018. godine, a potpisan je s Opštinom Bar i Sporazum o međusobnim pravima i obavezama u vezi s realizacijom projekata 2019. godine, dok je Skupština Crne Gore 2018. donijela detaljnju razradu za lokaciju “Maljevik” u okviru Prostornog plana posebne namjene za obalno područje i na osnovu koga je gradnja mogla da počne.
Morsko dobro ukazalo da treba dati smjernice u vezi sa turističkim sadržajima
“Sonuba” je s Javnim preduzećem za upravljanje morskim dobrom u skladu s kupoprodajnim ugovorom i tenderskim uslovima zaključila dugoročni ugovor o zakupu dodatnih 104.196 metara kvadratnih radi kompletiranja lokacije.
“Vijesti” su Morsko dobro pitale da li je preduzeće bilo upoznato sa predlogom Odluke o proglašenju zaštićenog područja park prirode “Katič” koja obuhvata na “Maljeviku” isključivo zonu morskog dobra, te da li je odluka suprotna ugovoru o dugoročnom zakupu koji to preduzeće ima sa “Sonubom”.
“Shodno važećim zakonskim okvirima postupak proglašenja zaštite Parka prirode “Katič” vodilo je ministarstvo zaduženo za poslove ekologije i Agencija za zaštitu životne sredine. Morsko dobro je u ovom procesu bilo uključeno od momenta postavljanja predloga Odluke na javnu raspravu u kojoj je učestvovalo kao i sve ostale zainteresovane institucije, organizacije i pojedinci”, naveli su iz Morskog dobra, dodajući da ih je Ministarstvo ekologije 11. maja 2021. obavjestilo, kao i ostale relevantne institucije, organizacije i zainteresovanu javnost, da je objavljen javni poziv za učešće u javnoj raspravi o Nacrtu odluke.
Iz Morskog dobra navode da su njihovi predstavnici iz Službe za kontrolu i održivi razvoj morskog dobra učestvovali na dvije javne tribine
“Na ovim javnim tribinama, od strane institucija koje su vodile proces, istaknuto je da je cijela površina budućeg zaštićenog područja u vlasništvu države Crne Gore, odnosno opštine Budva i Bar i to u obimu prava svojine 1/1 – Država Crna Gora”, naveli su u Morskom dobru.
Ovo preduzeće je nakon što im je Ministarstvo ekologije u avgustu 2021. dostavilo Predlog odluke i Studiju zaštite za zaštićeno područje “Katič” dalo svoje mišljenje.
“Kojim je, između ostalog, istaknuto da je potrebno sagledati odnos predloženog obuhvata zaštićenog područja i namjene prostora kroz važeća planska dokumenta i dokumenta koja donosi lokalna samouprava, te ih uskladiti sa istim.
Takođe, istaknuto je da je potrebno dati konkretne smjernice za organizaciju i korišćenje kupališta u uvalama koje su obuhvaćene, budući da je postojećom prostorno-planskom dokumentacijom za zonu koja se nalazi u zaleđu budućeg zaštićenog područja Park prirode “Katič” predviđen razvoj turističkih sadržaja”, pojasnili su iz Morskog dobra.
Dalje navode da su u mišljenju naveli da je potrebno dati konkretne smjernice za korišćenje obalnog dijela u svrhu turističkih i rekreativnih sadržaja u zaleđu budućeg zaštićenog područja.
(Vijesti.me)