(INTERVJU) Vesna Bratić za BORBU: Vjerujem u političku mudrost i strpljenje onih koji se protiv palog režima bore decenijama, vjerujem da će se 44. Vlada formirati!
Bivša ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi Vesna Bratić kazala je u intervjuu za BORBU da vjeruje da će se 44. vlada ipak formirati i da bi, kad bi bila na mjestu pregovarača, dala maksimum da se to desi.
„Razumijem i da su se mnogi umorili, da im dođe da kažu: „svega mi je dosta“, „mi smo dali sve od sebe“, „neka narod opet da svoj sud“. S druge strane, svima njima je, kao i Vama i meni, poznato da birački spisak, da upotrijebim eufemističku sintagmu, sadrži mnogo nepravilnosti. Svakako jesam za izbore i novu provjeru pred sudom građana, nakon ove dvije godine pune izazova, ali u fer uslovima, sa regularnim biračkim spiskom. Zato želim da vjerujem da će se 44. vlada ipak formirati. Vjerujem u političku mudrost i strpljenje onih koji se protiv palog režima bore decenijama“, kazala je Bratić u intervjuu za BORBU.
Kako je bivša ministarka navela, trenutna pregovaračka struktura jeste veoma, veoma heterogena, ali ih uprkos tome i sada može okupiti ono što ih je okupljalo u predizbornoj kampanji i što je trebalo je da ih okuplja i poslije izbora.
„To je, naravno, borba protiv svih loših praksi pobijeđenog režima. I nakon eventualnih izbora iste bi garniture, u makar nekom obliku, bile upućene jedna na drugu, čak i uz pridruživanje novih političkih subjekata, koji će evidentno imati uspjeha na političkoj sceni. Ukoliko sada nema dogovora, ne znam kako bi ga i sa kime trebalo biti u budućnosti, pogotovo stoga što nisam uočila izdvajanje tog čuvenog „zdravog“, tako „evropskog“ krila DPS-a“, podvlači Bratićeva za BORBU.
Šanse da će se politički aktivirati su, kako kaže Bratićeva, svakim danom sve veće, ali ne može da precizira kada će donijeti konačnu odluku.
„Ono što sa priličnom sigurnošću mogu da kažem jeste da sebe politički vidim kao dio koalicije slične ZBCG, ili – ukoliko je moguće – neke još šire. Ukoliko takve koalicije ne bude, najvjerovatnije ću biti član neke od političkih partija koje su njen dio“, najavljuje Bratić.
BORBA: Politička scena Crne Gore burna je ovih dana a sve oči građana su uprte u pregovore stare parlamentarne većine. Šta Vi mislite, hoće li doći do dogovora parlamentarne većine od 30. avgusta i hoćemo li dobiti 44. Vladu?
Politička scena Crne Gore jeste burna, ali ne samo ovih dana nego gotovo sve vrijeme od 30. avgusta 2020. godine, kada smo svi, bojim se naivno, vjerovali da je jedan režim zauvijek poslat u zaborav. Od tada su oči svih građana uprte u ljude koje volimo da zovemo pobjedničkom većinom.
Nažalost, te oči prečesto svjedoče ponašanju kakvom se nismo nadali: „nadgornjavanjima“, sukobima i međusobnim optužbama. A ne treba objašnjavati ni Vama ni čitaocima Vašeg portala da je pobjeda koja je, bez obzira na sve, istorijska ostvarena zahvaljujući upravo suprotnom ponašanju, odnosno nezapamćenom jedinstvu i slozi građana raznih političkih, nacionalnih i vjerskih profilacija.
Isto tako, izlišno je objašnjavati koliko smo se puta svi „razočarali“ u ovu ili onu osobu, političku partiju, članicu koalicije itd. Ne izuzimam iz te grupe ni sebe. Neko se razočarao u mene, u nekoga sam se ja razočarala. Ono što svi treba da razumijemo jeste da personalne, partijske ili bilo kakve druge sujete ne smiju umanjivati našu mudrost i tako doprinositi propuštanju još jedne prilike da, poučeni lekcijama naučenim u posljednje dvije godine, kažemo zbogom jednom izuzetno lošem režimu. Ne postoji nijedno nesmotreno sročeno saopštenje, izjava za štampu, objava na društvenim mrežama itd. koja bi me, da sam jedan od pregovarača, spriječila da pokušam da, koliko je do mene, dam doprinos formiranju 44. vladi Crne Gore. Da budem potpuno otvorena, u tome me ne bi spriječili ni bilo kakav partijski interes, kao ni rezultati anketa koje pokazuju da bi moja partija imala koji mandat više. Ulog je, jednostavno, preveliki. A osim toga, ne postoje pregovori koji su uspjeli a da su iz njih svi izašli presrećni i posve zadovoljni.
Razumijem i da su se mnogi umorili, da im dođe da kažu: „svega mi je dosta“, „mi smo dali sve od sebe“, „neka narod opet da svoj sud“. S druge strane, svima njima je, kao i Vama i meni, poznato da birački spisak, da upotrijebim eufemističku sintagmu, sadrži mnogo nepravilnosti. Svakako jesam za izbore i novu provjeru pred sudom građana, nakon ove dvije godine pune izazova, ali u fer uslovima, sa regularnim biračkim spiskom. Zato želim da vjerujem da će se 44. vlada ipak formirati. Da sam na mjestu pregovarača, dala bih maksimum da se to desi. Vjerujem u političku mudrost i strpljenje onih koji se protiv palog režima bore decenijama.
BORBA: Mnogi analitičari govore da je dogovor jedina mogućnost i da je nevažno hoće li biti izbora jer će trenutna pregovaračka garnitura ponovo biti upućena jedna na drugu. Šta Vi kažete na ovu tvrdnju?
Nisam analitičar, pa ne mogu da dam odgovor na tom fonu. Mogu da dam vlastito mišljenje. Trenutna pregovaračka struktura jeste veoma, veoma heterogena. Ali ih uprkos tome i sada može okupiti ono što ih je okupljalo u predizbornoj kampanji i što je trebalo je da ih okuplja i poslije izbora.
To je, naravno, borba protiv svih loših praksi pobijeđenog režima. I nakon eventualnih izbora iste bi garniture, u makar nekom obliku, bile upućene jedna na drugu, čak i uz pridruživanje novih političkih subjekata, koji će evidentno imati uspjeha na političkoj sceni. Ukoliko sada nema dogovora, ne znam kako bi ga i s kime trebalo da bude u budućnosti, pogotovo stoga što nisam uočila izdvajanje tog čuvenog „zdravog“, tako „evropskog“ krila DPS-a. Imali smo, baš naprotiv, prilike da vidimo kako se prolazi kad se pregovara sa s DPS-om.
BORBA: Vlada Dritana Abazovića je Vlada koja je imala mnogo kritika ali i pohvala i sa jedne i sa druge strane političkog spektruma Crne Gore. To je bila Vlada koja je vlast vršila uz manjinsku podršku DPS-a, imala ministre iz redova SDP-a, ali je opet to i Vlada koja je potpisala Temeljni ugovor sa SPC. Kada bi gledali kompletnu sliku, kakva je Vaša ocjena manjinske Vlade?
Ne mogu da kažem, zaista, da je način rušenja 42. i formiranja 43. vlade bio pohvalan, kakvim se god vizijama i misijama taj način opravdavao. Ne želim da upotrebljavam teže riječi jer one u ovom trenutku nikome ne koriste. Jasno je, ipak, da se ona čuvena anglosaksonska izreka da „nema besplatnog ručka“, i u ovom slučaju, pokazala tačnom. Nema besplatne, a naročito ne bezuslovne podrške DPS-a. DPS nije navikao da ulazi na „mala vrata“. Sjetite se samo onog slavodobitnog povratka u skupštinsku dvoranu nakon bojkota zasijedanja – politički savršen način da se biračko tijelo zadrži tako što će mu se pokazati da niste poraženi.
Pretpostavljam da je prilično jasno da DPS nije meni bliska politička opcija, ali potcjenjivanje takvog protivnika nije nimalo pametno. DPS se okretao za 180 stepeni i uspijevao da o(p)stane tri decenije, i kusur, kako sami vole da kažu. I dalje ima podršku određenog broja građana. Dijelom i stoga što se ova naša, „stara-nova“ većina i nije baš uvijek snalazila. Nismo se snalazili, uvijek, ni mi koji smo činili 42. vladu. Opozicija je profitirala i na našim sukobima, kako međusobnim, tako i sa većinom u parlamentu. Činili su sve da nova vlast u očima građana izgleda nesposobnom.
Istini za volju, i mi smo sami nerijetko doprinosili takvom utisku. Nemoguće je, npr., baš zbog trvenja između 42. vlade i parlamentarne većine, bilo mijenjati zakone, a bez njihove promjene nije moglo doći ni do istinskih promjena u sistemu. Jednog trenutka dospjeli smo u ćorsokak, iz kojeg je bilo izlaza, ali su sujete učinile da izgleda da ga nema, pa smo se bez imalo mudrosti „teleportovali“ u drugu slijepu ulicu, čak i kraću od one prve. Stoga je ovaj put, kao i u svakoj državi, neophodna stabilna politička vlada, koja je rezultat dogovora i koja ima zdravu parlamentarnu podršku po svim ključnim pitanjima. Iskreno se nadam da će se nešto takvo i ostvariti.
BORBA: I za kraj, preko društvenih mreža ste najavili da ćete se politički angažovati. Pretpostavljamo da još uvijek ne želite da obznanite koja će to politička opcija biti, ali možete li nam makar otkriti kada će to biti poznato javnosti?
Da, šanse da ću se politički angažovati sa svakim su danom sve veće, ali ne mogu da preciziram kada će javnosti biti poznata moja konačna odluka. Ono što sa priličnom sigurnošću mogu da kažem jeste da sebe politički vidim kao dio koalicije slične ZBCG, ili – ukoliko je moguće – neke još šire. Ukoliko takve koalicije ne bude, najvjerovatnije ću biti član neke od političkih partija koje su njen dio.
Iskoristila bih, naravno, priliku da pozovem građane da masovno izađu na lokalne izbore i još jednom potvrde izbornu volju sa parlamentarnih izbora od prije dvije godine. Da u daleku političku prošlost pošalju tada poražene snage koje ne prezaju od toga da i dalje dijele crnogorsko društvo po već oprobanom receptu i vještačkim šavovima koje su sami kreirali i sada iznove, nadam se, uzalud krpe.
Bratićka Legenda….
Brzo će Bratićka za Bileću…
O Komita?? Mnogo si se uskopičio.
Ajde briši sa portala
Ti si čojek žena što bi naš narod reko.
KRALJICA !
Vratite nam Vesnu!
Eto ti je,vodi je kući.
Ko ovu opet vadi iz naftalina, jeste li normalni.
Antipropaganda.
Udaj se rodi dete, ili se leči😂
Metlo bez drške, šta je bilo? Kakva je muka? Ili neki kompleksi?
Bravo Vesna!
Bravo! Konkretno, u metu! Dogovor je jedina opcija koja je realna
„I nakon eventualnih izbora iste bi garniture, u makar nekom obliku, bile upućene jedna na drugu, čak i uz pridruživanje novih političkih subjekata, koji će evidentno imati uspjeha na političkoj sceni. Ukoliko sada nema dogovora, ne znam kako bi ga i sa kime trebalo biti u budućnosti“
To je to. To je to.
Mislim da je CG sazrela za stranku KOJU CE DA VODI ZENA. Ito ne bilo koja zena.
Ta zena bi mogla da bude Vesna Bratic. Evo njen slucaj:
Podjite od cinjenice da u CG POLA STANOVNISTVA SU ZENE-DEVOJKE-DEVOJCICE-BAKE-STRINE-TETKE. One nemaju svoju pravu reprezentaciju u vlasti. Stave ih samo kao ukras. … Pogledajte onu gore Dritanovu NELEGITIMNU VLADU. Stavili 4 zenske, 100 dana su bile min istarke. Moze li iko da kaze, kako se zovu i sta rade? Niko pojma nema za njih. Nisu se zive chule tih 100 dana. Sad kad se prelama, nijedna od njih NE SME DA TISNE.
Imate onu Predsednicu Skupstine Djurovic. Da li znate kakva je to funkcija? To treba da bude SILA. Njoj je najvaznije da fino, uchtivo izgleda na onim fotografijama.
Zene u CG zahtevaju da imaju odredjeni % vlasti. Tako su kobajagi dobili 30% poslanika i funkcija, koliko znam. I sad kao traze 40%!!!!
To je BEDNO-JADNO. Zene treba da javno zahtevaju da imaju 50% vlasti-funkcija i da imaju BITNE POZICIJE ODLUCHIVANJA. U MODERNIM BRAKOVIMA (21 VEK) ZENE IMAJU PRAVO VETA. Bez njih u braku ne mozes da mrdnes ni milimetar. One komanduju seksom-decom-kuhinjom-hranom-pranjem vesha-svim sitnim nabavkama, gde ide sav novac. Kad sinovi roditelji dodju da posete sina – oni su tu kao turisti. Kad roditelji zene dodju u posetu kcerki, oni se odmah raskomote, osecaju se kao u svojoj kuci. Mi mushkarci samo komandujemo u kuci sami sa sobom.
Druga je stvar da su srecni brakovi oni u kojima zene nisu GALAMDZIJE-ZAKERALA-DA STALNO „KLJUCAJU“, gde jedno drugo podrzavaju i sve resavaju na principu ravnopravnosti, zajednichkog dobra, zajednicke a ne sebichne srece, na bazi UZAJAMNOG RAZUMEVANJA, TOLERANCIJE I IZNAD SVEGA MORALA-PONOSA. UPRAVO SAM OPISAO DEMOKRATSKU DRZAVU, koju zene i te kako znaju da vode, ako bi sse izborile za tu shansu.
Može li se objaviti neki komentar koji ne bi bio hvalospev?
Jos jedna podvala za Srbe u nizu! Pozitivna, Becic, sad Evripa sad i sl.Razlika izmedju Marka i Dajka i ove je sto je neko njih bar ranije zbao kao dukljane, a ova je dosla niotkuda i niizcega i bila involvirana u dps ovski sistem.Ocigledno je neko „upucava“ u medijski prostor vec dvije godine i ueli od ove beznacajne anonimke da napravi “ srpsku heroinu“.Samo upuceniji u njenu biografiju znaju da se radi o klasicnoj podvali Srbima.
Vesna zvana dijagnoza!
Birački spisak je nesređen, a jedino preko MUP-a se može urediti. I nije problem samo spisak, nego i povlašćeni cenzus za naci manjine i protivzakonito učešće išljamske dijaspore na izborima. Dovoljno je da se sastave krvati i pretegoše dukljo-ustaše.
Uraše 2 godine kontrolišu MUP i šta su uradili? -Brisali su narod iz državljanstva u tri pravoslavne opštine: NK, HN i u Danilovgradu.
Dakle, jedini zaključak je da Uri ne odgovara sređeni birački spisak, jer onda oni ne bi bili faktor.
Postavlja se racionalno pitanje: kako se može doći do sređenog spiska, ako se u potpunosti Srbi odriču MUP-a? I zar nije ova ponuda Fronta suštinski manjinska podrška? Jer ako manjine, Ura i SNP zadrže svoje resore iz manjinske vlade, šta ostaje Demokratama i Frontu?