Ministarka odbrane Olivera Injac učestvovala je na online konferenciji „Uključivanje roda u napore za borbu protiv terorizma na zapadnom Balkanu, koja je organizovana uz podršku i u okviru NATO Programa za mir i sigurnost (Scienze for Peace and Security), i tom prilikom naglasila da su terorizam i nasilni ekstremizam, koje karakteriše neselektivnost u akcijama, sve više usmjereni na ugrožavanje žena i ženskih prava, što zahtijeva adekvatan odgovor kako na nacionalnom, tako i na međunarodnom planu.
Ona je ukazala da savremeni terorizam karakterišu upravo nasilje prema najosjetljivijim društvenim kategorijama, kao i tendencija uticaja na promjenu ponašanja određenih kategorija i njihove instrumentalizacije za interese terorizma.
“Terorizam karakterišu organizovane aktivnosti. Posljednjih decenija, ovaj fenomen postao je globalni problem i jedan od najozbiljnijih izazova za globalnu sigurnost, pogotovo nakon napada od 11. septembra 2001“, naglasila je Injac.
Ministarka je podvukla značaj prevencije, ističući da je rodna senzitivnost na planu bezbjednosti i odbrane kontinuirani proces kojem moramo biti u potpunosti posvećeni, budući da je uloga žena u borbi protiv terorizma od izuzetnog značaja.
Ona je podsjetila da u Vojsci Crne Gore ima oko 10 odsto žena, dok ih je u kompletnom sistemu odbrane 14,7 odsto.
“Imajući u vidu da je prva žena počela službu u Vojsci Crne Gore prije samo 12 godina, jasno je o kolikom se progresu radi“, zaključila je Injac.
Injac je kazala da će Ministarstvo odbrane u predstojećem periodu težiti što većem učešću žena u sektoru odbrane, što podrazumijeva i rušenje društvenih stereotipa, te da će nastaviti sa implementacijom planova i međunarodnih preporuka za integrisanje žena na liderskim pozicijama u odbrambenom sektoru, kako bi se ojačali kapaciteti u borbi protiv terorizma i nasilnog ektremizma.