Indija uspješno testirala svoj prvi hipersonični projektil

0

Indija je objavila da je uspješno testirala domaću hipersoničnu raketu dugog dometa što je stavlja u malu grupu zemlja koje posjeduju tu naprednu tehnologiju.

Indija, koja posjeduje nuklearno oružje, testirala je svoj prvi hipersonični projektil, nekoliko dana nakon što je njen rival Kina predstavila svoje najnovije avionske kapacitete.

Hipersonični projektili su vrhunac savremene raketne tehnologije. Lete niže i teže ih je otkriti od balističkih projektila. Brže mogu doći do svojih ciljeva koje mogu mijenjati usred leta.

SAD, Rusija, Kina i Sjeverna Koreja su testirali hipersonične projektile, a nekoliko drugih zemalja takođe razvija tu tehnologiju.

“Indija je došla do velike prekretnice tako što je uspješno izvela probni let dalekometne hipersonične rakete”, rekao je ministar odbrane Rajnath Singh u saopštenju, prenijela je Hina, pozivajući se na AFP i Rojters.

Do probnog leta je došlo nekoliko dana nakon što Kina predstavila svoje proširene avionske sposobnosti na aeromitingu, gdje su bili izloženi “nevidljivi” lovac J-35A i napadačke bespilotne letjelice.

Prema kineskim državnim medijima, novosti u kineskom arsenalu uključuju raketni sistem zemlja-zrak HQ-19, dizajniran za presretanje balističkih projektila i nadzvučnih “glide” projektila (HGV).

‘Istorijski trenutak’

Indijska raketa je lansirana s otoka Abdul Kalam blizu istočne obale potkontinenta u subotu.

Video-snimke koje je objavila indijska organizacija za odbrambena istraživanja i razvoj (DRDO), prikazuju lansiranje rakete prema nebu, nakon čega se može vidjeti plamen.

“Ovo je istorijski trenutak, a ovo značajno postignuće je našu zemlju svrstalo u grupu posebnih zemalja koje imaju sposobnosti toliko naprednih vojnih tehnologija”, dodao je Singh.

Nisu pružene nikakve daljnje pojedinosti o projektilu.

Delhi je produbio odbrambenu saradnju sa zapadnim zemljama u proteklih nekoliko godina, uključujući onu u takozvanom Kvad savezu sa SAD-om, Japanom i Australijom.

Indija je takođe veliki kupac ruske vojne opreme, uključujući raketni sistem S-400, unatoč prijetnji američkim sankcijama zbog više milijardi dolara vrijednog ugovora.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.