Iković prijavio ponovo devastaciju jezera na Ponikvici: Planinska jezera služe rekreaciji a ne devastaciji

0

Odbornik Preokreta u Danilovgradu Vuk Iković prijavio je ponovo devastaciju jezera na Ponikvici, kojoj doprinose ljubitelji terenskih vozila, kroz organizovanja trka četvorotočkaša.

Ovakvo postupanje prema prostoru, kako je ukazao, šteti lokalnoj zajednici jer se vrši uništavanje lokalnih puteva i vodoizvorišta.

“Neophodno je da nadležni primijene zakon u cilju zaštite zdravlja ljudi, odnosno obezbjeđivanja zdrave životne sredine. Nažalost, oni ne rade svoj posao što očigledno ohrabrije one koji uništavaju prirodu. Ovakve radnje, sa terenskim vozilima su dozvoljene samo uz dozvolu nadležnih organa”, naveo je Iković saopštenju za medije.

Opština i Uprava za inspekcijske poslove, prema njegovim riječima, utvrdile su da je 8. januara devastirano područje jezera na Ponikvici, identifikovani su i počinioci ali, kaže, nijesu kažnjeni.

“To proizilazi iz prepiske i razmjene dokumenata ove dvije institucije koje smo dobili na osnovu zahtjeva o slobodnom pristupu informacija. U zapisniku od 10. januara inspektor Komunalne policije navodi da je nadzorom utvrđeno na više mjesta zemljište prekopano terenskim vozilima, što potvrđuju i video snimci i fotografije. Inspekcija takoðe navodi da je ovom prilikom oštećena zaštitna brana na jezru. Na trećoj parceli je utvrđeno nepropisno deponovanje otpada kao i tragovi paljenja guma. Na licu mjesta nijesu zatečena lica odgovorna za navedeni prekršaj”, dodao je Iković.

Prepiska je, kaže, trajala 16 dana ali nije rezultirala kaznom, a bez dobre politike upravljanja sva “naša prirodna dobra su uzaludna”.

“Ovo je jedino planinsko jezero u Danilovgradu koje je revitalizovano 2015. godine, a investicija je iznosila oko 170.000 eura. U meðuvremenu Opština je pokrenula postupak zaštite ovog područja zbog izuzetnih prirodnih vrijednosti i sada se čeka saglasnost Ministarstva poljoprivrede kako bi ovaj prostor dobio status parka prirode”, istakao je Iković.

Podsjeća da poslednjih 400 godina u okolini jezera nije graðena nijedna koliba ili štala koja bi mogla ugroziti jezero.

“Tako je svako imao pristup čistom jezeru i njigovim izvorima. Tada nijesmo imali propise zaštite prirode kao danas ali smo čuvali jezero, zato danas imamo još veću obavezu prema prriodi kako bi u njoj uživali oni koji tek dolaze”, zaključio je Iković.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.