IJZ: Na koronu pozitivne 783 osobe u julu i avgustu

0
Tokom posljednja dva mjeseca u Crnoj Gori se bilježi porast broja laboratorijski potvrđenih slučajeva infekcije virusom korona, kazali su „Danu“ iz Instituta za javno zdravlje (IJZCG).

Iz IJZ su nam saopštili da je korona virus potvrđen kod 154 osobe testirane u periodu od 1. do 6. avgusta. Od početka godine, prema podacima ove ustanove, od kovida je preminulo osam lica (u januaru troje, u februaru jedno, u junu dvoje, a u julu i avgustu po jedno).

Infekcija SARS-CoV2 u prvim danima avgusta potvrđena je kod 121 lica (od ukupno 736 testiranih) koje je testirano u javnim zdravstvenim ustanovama i kod 33 troje (od 74 uzorkovanih) testiranih u privatnim laboratorijama.

– Laboratorije Instituta za javno zdravlje Crne Gore (IJZCG), druge javne i privatne laboratorije koje se bave dijagnostikom infekcije novog korona virusa od 1. do 31. jula završile su analizu i IJZCG dostavile rezultate za 5.147 uzoraka na SARS-CoV-2. U pomenutom periodu je dijagnostikovano 629 novopozitivnih slučajeva SARS-CoV-2 infekcije – kazali su za „Dan“ iz IJZ.

Izolovati se u slučaju pojave simptoma

Iz Instituta su savjetovali osobama koje imaju simptome (kašalj, povišena tjelesna temperatura, bolovi u mišićima i sl.) da se izoluju u posebnu prostoriju, kako bi smanjili mogućnost prenosa infekcije na ostale članove domaćinstva.

– U skladu sa porastom registrovanih infekcija, savjetujemo svim osobama koje razviju simptome oboljenja disajnih organa da ostanu kod kuće kako bi smanjili mogućnost prenošenja virusa na osjetljive osobe, ili da, ukoliko moraju da izađu u javnost, nose masku (poželjno N95) koja prekriva nos i usta, i to u trajanju do 10 dana od pojave simptoma ili od datuma laboratorijske potvrde infekcije ako nemaju simptome. Važno je i redovno provjetravanje životnog i radnog prostora – istakli su iz IJZ.

Iz te ustanove su istakli da je iz iskustva stečenog tokom prethodnih godina jasno da kovid-19 još uvijek ne prati jasne sezonske obrasce kao drugi respiratorni virusi (npr. grip) koji se aktiviraju tokom pozne jeseni, zime i ranog proljeća.

– Kada je u pitanju aktivnost SARS-CoV-2, povećanje broja inficiranih može se dogoditi u bilo koje doba godine, a pojava „ljetnjih talasa“ kovid-19 zabilježena je i prethodnih godina. Porast u broju slučajeva može se povezati sa određenim okolnostima kao što je vrijeme godišnjih odmora, kada ljudi učestalo putuju i dolaze u kontakt. Ovaj virus od početka karakteriše pojava učestalih mutacija, što povećava sposobnost virusa da se lakše prenosi sa osobe na osobu, kao i da zaobilazi prethodno stečeni imunitet – objašnjavaju iz IJZ.

Na osnovu informacija koje su im dostupne, nije registrovan porast učestalosti teških formi bolesti.

– Međutim, i pored toga, obaveza svih je da ostanu posvećeni tome da štite one koji su najranjiviji i kod kojih se može desiti pojava komplikacija ili smrti usled obolijevanja od kovid-19 – naglašavaju iz IJZ.

Za sve pripadnike rizičnih grupa kod kojih nakon infekcije SARS-CoV-om 2 može da se razvije komlikovana teža forma bolesti ili smrt savjetuju da budu vakcinisani u skladu sa trenutno važećim preporukama za vakcinaciju protiv kovida-19, naročito ukoliko do sada nijesu primili nijednu dozu vakcine, ili nijesu bolovali kovid-19.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.