Huti neće popustiti, posljedice će biti velike
Na Bliskom istoku planuo je novi ratni požar. SAD i Velika Britanija u petak rano ujutru počele su napade na ciljeve Huta, pobunjeničku grupu koja kontroliše većinu teritorije Jemena. Držeći taj prostor, jemenski Huti kontrolišu i dio Crvenog mora kojim prolazi ključna ruta teretnog brodskog prometa između Azije i Europe.
07:54
Iza Huta stoji Iran, najveći neprijatelj Izraela, a otkako je Izrael pokrenuo vojne akcije protiv Hamasa u Gazi, u kojemu stradaju i hiljade palestinskih civila, Huti su počeli da napadaju trgovačke brodove u Crvenom moru tvrdeći da napadaju samo one koji plove u izraelske luke.
Ali Huti gađaju i druge civilne brodove, ugrožavajući međunarodni trgovački saobraćaj, a povod američko-britanskoj intervenciji dali su u četvrtak ispalivši i protivbrodsku balističku raketu.
“Huti su bili jasno upozoreni”
Zbog nove krizne situacije na Bliskom istoku, cijene nafte odmah su skočile, a prijeti i rast cijena drugih roba jer su brodari prisiljeni da plove iz Azije u Evropu, mnogo daljim putem oko Afrike.
Spoljnopolitički analitičar Denis Avdagić rekao je za N1 Zagreb da su Huti svojim napadima poremetili svjetsku trgovinu ocijenivši to pokušajem degradacije regionalnog i globalnog mira, ali i razvlačenjem snaga zapadnih država, njihovog fokusa i logistike u trenutku dugotrajne agresije Rusije na Ukrajinu i u godini izbora u SAD-u.
“Huti su bili jasno upozoreni ali ipak su krenuli ovim putem. Sve to usložnjava situaciju, ali nije bilo drugog izbora što se tiče međunarodne koalicije. Reakcija je praktično bila iznuđena. Tragedija u Gazi jeste nesporna, ali napadi na trgovačke brodove koji putuju Crvenim morem nemaju nikakve veze s tim”, kazao je.