Hrvatski Jutarnji list: „Đukanović je strukturalni problem Crne Gore bez čijeg rješavanja se država ne može politički razvijati“
Crna Gora neće tako brzo ući u Evropsku uniju, a njen predsjednik Milo Đukanović je strukturalni problem bez čijeg rješavanja se država ne može politički razvijati, piše hrvatski Jutarnji list.
Dugogodišnji novinar Jutarnjeg Željko Trkanjec navodi da je Crna Gora nakon izbora krenula u političku tranziciju, ali da je taj proces spor i težak.
„Treba razbiti strukture koje je godinama gradio Đukanović, a bez njega nema stabilne vlasti, istodobno onemogućavajući da prosrpske i proruske stranke zauzmu važne pozicije i zaprijete sjevernoatlantskoj sigurnosnoj strategiji. Prije izbora 2020. sam napisao da je Đukanović strukturalni problem crnogorske politike. U NATO je ušao jer je to bio strateški interes, ali u EU s njegovim modelom vladavine ne. Dok se ne riješi taj strukturalni problem kako bi se država mogla politički razvijati. I zato Crna Gora neće tako brzo u EU“, ističe Trkanjec.
Novinar Jutarnjeg podsjeća da je sastanak Savjeta za stabilizaciju pridruživanje Crne Gore i EU u Podgorici rijetka situacija.
„Takvi se susreti u pravilu održavaju u Briselu. Ali, cijeli se Brisel upire pokazati da, nakon što su Moldavija i Ukrajina dobile status kandidatkinje, da Zapadni Balkan nije zaboravljen. I sve je to lijepo do trenutka dok se ne objave dokumenti sastanka Savjeta. Koji potvrđuju da i dalje postoje prepreke u ključnim pregovaračkim poglavljima (23, 24) vezanim za pravosuđe i temeljna prava te pravdu, slobodu i sigurnost. Sada ujedinjena u klaster. Citat: “Kada Crna Gora riješi sve preostale nedostatke u područjima slobode izražavanja i slobode medija, borbe protiv korupcije i organiziovanog kriminala, te ubrza i produbi reforme vezane za nezavisnost, profesionalizam i odgovornost pravosuđa, Crna Gora će moći preduzeti daljnje korake u procesu pristupanja. Učesnici su napomenuli da će dinamiku ovog posla odrediti Crna Gora.” Može se EU postaviti na trepavice, ali odgovornost i odluka leži na kandidatima. Nije EU kriva što je u Srbiji pao interes za pridruživanje, kriva je vlada Aleksandra Vučića koja deset godina tvrdi da je Rusija najbolji prijatelj“, navodi se u tekstu Jutarnjeg lista.