Hrvatski diplomata u Beogradu vrbovao političare i borce

0

Bezbjednosno-informativna agencija pratila je Hrvoja Šnajdera duže od godinu dana, a njeni operativci imaju video i audio-snimke njegovih susreta sa srpskim političarima, privrednicima, novinarima, aktivistima NVO sektora, iz kojih se nedvosmisleno zaključuje da se prvi sekretar ambasade Hrvatske u Beogradu bavio obavještajnim radom.

Proglašenje hrvatskog diplomate za personu non grata i njegovo protjerivanje u maticu još više će narušiti ionako poljuljane odnose između dvije države, ali je naša strana morala da reaguje pošto je Šnajder svojim aktivnostima ugrozio bezbijednost Srbije i kompromitovao svoju poziciju. Tim prije, što Hrvatska, baš kao i većina ostalih zemalja, ovde ima svoje oficire za vezu sa domaćim službama, dok je Šnajder, kao operativac Sigurnosno-obavještajne agencije, svoj položaj u ambasadi koristio kao paravan za subverzivne akcije protiv domaćina.

Kako prenose dobro obaviješteni izvori „Novosti“, on se na različitim lokacijama u srpskoj prijestonici sastajao sa predstavnicima raznih političkih opcija, a fokus njegovog interesovanja su bile predizborne aktivnosti u Srbiji, domaća partijska politika, kosovsko pitanje, naši odnosi sa Rusijom i Kinom, ekonomske prilike, stanje u vojnom sektoru…

Foto P. Milošević

Mnogi njegovi sagovornici iz svijeta politike, novinarstva, biznisa, NVO, vremenom su postali svjesni da su upali u mrežu perfidnog Hrvata, ali su nastavili da mu dostavljaju tražene informacije. Najčešće su to bila dokumenta ili podaci pohranjeni na fleš memorijama. Šnajder je raspolagao i zavidnim budžetom, pa se provjerava da li je pojedincima plaćao za saznanja koja su mu iznosili kao na tacni.

Inače, riječ je o čovjeku koji je 2017. službovao na Kosovu i Metohiji gdje hrvatske obavještajne strukture imaju jako uporište. Njihove veze sa establišmentom lažne države armirane su još tokom zločinačkog progona srpskog stanovništva iz Krajine 1995, u kojima su učestvovali i Agim Čeku i Rahim Ademi. Zagreb je slao svoje instruktore da obučavaju pripadnike takozvane vojske Kosova, a nedavno je taj obavještajno-bezbjednosni ortakluk dobio i političku nadgradnju kada je hrvatski predsjednik Zoran Milanović za govornicom u UN javno obećao da će pomoći da tzv. Kosovo postane članica te međunarodne organizacije.

Logo

Posle Prištine, Šnajder je svoje službovanje od 2020. nastavio u Beogradu. Kao pripadnik SOA podacima nije samo snabdijevao maticu, već se sumnja da su po sistemu kolektivne bezbijednosti neke njegove informacije završavale i u štabu NATO. Nije, naime, tajna da najprisutnije zapadne službe u ovom podneblju – američka, njemačka i britanska, koriste regionalne partnere za određene zadatke. Tako su svojevremeno angažovali Hrvate kao „podizvođača“ da prikupljaju podatke o nabavci kineskih bespilotnih letjelica za potrebe Vojske Srbije.

Kada se sumira da je Šnajder najviši diplomata u poslednjih nekoliko decenija (ne računajući uskraćivanje gostoprimstva pojedinim ambasadorima posle priznavanja Kosova) koji je protjeran iz Srbije, onda postaje i jasnije zbog čega je zapad svim silama bio navalio da doskorašnji direktor BIA Aleksandar Vulin napusti tu funkciju. Očigledno je da im je po volji neko drugi koji ne bi slijedio zacrtani kurs nezavisne, suverene i vojno neutralne Srbije.

Inače, nedugo posle saopštenja našeg Ministarstva spoljnih poslova u kojem se konstatuje da je „Šnajder grubo izašao iz okvira diplomatskih normi, prekršivši Bečku konvenciju“, oglasio se i Zagreb koji je „u potpunosti odbacio osnov za protjerivanje“:

– Zadržavamo pravo da odgovorimo na ovaj potez u vreme i na način koji odaberemo – naveli su iz hrvatskog MSP.

Logo

Slučaj Čolović

Odnose Zagreba i Beograda 2016. dodatno je opteretila špijunska afera, kada je u okolini srpske prijestonice uhapšen Čedo Čolović, pod optužbom da je Hrvatskoj prodavao povjerljive vojno-obavještajne podatke. Nekadašnji oficir Vojske Republike Srpske Krajine osuđen je na kaznu zatvora od tri godine.

Karan: Cilj da dovedu poslušnike

Vojni analitičar i bivši oficir KOS Ljuban Karan objašnjava da Hrvatska ima drzak pristup prema Srbiji od rata pa do danas, i da ovo nije prvi put da pokazuju agresivnost u nedozvoljenom obavještajnom radu.

– Nije prvi put da se njihov nezakonit rad otkriva, a čak je bilo i krivičnih prijava vezano za njihove agente i špijune – navodi Karan, za „Novosti“.

– Oni sada pokušavaju da obavještajnim radom prema Srbiji, ometaju srpske i druge obaveštajne službe, da idu na kompromitaciju kadrova, da bi uspjeli da sa tih mjesta sklone za njih nepodobne i postave one koji bi radili u njihovom interesu. Cilj i hrvatskih, bošnjačkih, albanskih službi je da dovedu poslušnike koji će da ispunjavaju naloge velikih sila.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.