Hoće li i odlazeći funkcioneri naplatiti milione na račun građana?

0

Najmanje stotinu funkcionera 43. Vlade (državni sekretari, sekretari, generalni direktori, savjetnici) mogli bi biti smijenjeni dolaskom nove postavke vlasti, ne računajući nosioce javnih funkcija u resorima u kojima čelnici ministarstava ostaju isti u 44. sastavu izvršne vlasti – poljoprivrede, javne uprave i ljudskih prava.

U narednom periodu moguća je smjena čelnika 18 uprava, te zavoda, agencija, direkcija, fondova – svih onih organa u kojima funkcionere imenuje Vlada, s obzirom na to da novi ministri najčešće biraju svoje timove i na čelne pozicije postavljaju svoje (ne)stranačke kadrove, prenosi „Dan“.

Svi koje nova Vlada razriješi imaju pravo, ako ga zatraže, da godinu primaju platu kao da rade, što je poreske obveznike na godišnjem nivou dosad koštalo najmanje dva miliona evra, a taj iznos mogao bi da bude znatno uvećan, s obzirom na opseg imenovanja tehničke vlade Dritana Abazovića.

Smjenom Abazovića i njegovih ministara, neminovno slijedi razrješenje i svih državnih sekretara kojima funkcija traje koliko i ministru koji ih je predložio za tu funkciju.

Podaci sa sajta Vlade i ministarstava pokazuju da Ministarstvo finansija trenutno ima tim od 13 rukovodilaca, ne računajući ministra.

U resorima rada, pravde i odbrane je po osam javnih funkcionera, u MUP-u 16 bez ministra, a u resoru ekonomskog razvoja devet.

Dalje, u ministarstvima kulture i kapitalnih investicija je po šest javnih funkcionera, u resoru prostornog planiranja i ekologije 10, a ministarstvima evropskih i vanjskih poslova imenovana su tri, odnosno šest javnih funkcionera.

U resorima nauke ima tri, prosvjete četiri, sporta tri, zdravlja 10.
Podaci su sa sajta Vlade i ministarstava i brojke se mogu razlikovati u slučaju neažuriranja podataka po posljednjim imenovanjima/razrješenjima.

Pravo na zaradu po prestanku funkcije mogli bi da traže i generalni sekretar Vlade, savjetnici premijera i potpredsjednika izvršne vlasti.

Na čelu ministarstva javne uprave, ljudskih prava i poljoprivrede ostaju isti ministri – Maraš Dukaj, Fatmir Đeka i Vladimir Joković.

U MJU je trenutno osam javnih funkcionera, zajedno s ministrom, u resoru ljudskih prava pet, a u Ministarstvu poljoprivrede devet.

Dosadašnji ministar zdravlja Dragoslav Šćekić u novoj vladi će imati potpredsjedničko mjesti i biće zadužen za resor sporta i mladih.

Razriješeni funkcioneri koji se mahom prihvate privilegije kojom su međusobno jedni druge častili – iz džepa građana, prosječno neto primaju oko 1.500 evra.

Prema podacima objavljenim početkom oktobra, iz državnog budžeta mjesečno se izdvaja preko 182.000 evra za neto zarade bivšim funkcionerima.

Prema podacima Ministarstva finansija, u tom trenutku su 74 bivša funkcionera primala funkcionersku naknadu po prestanku funkcije.

Smjenom vlasti, taj broj će, evidentno, biti znatno uvećan.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.